Kredi Çekme Masrafları Nelerdir?

kredi çekme masrafları

Pek çok banka müşterilerine kredi çıkartırken kredi çekme masrafları ekler. Bunlar kredi tahsis ücreti, dosya masrafı ve sigorta masrafları gibi sıralanabilir. Bu konu hakkında daha detaylı bilgiler için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

Kredi Çekme Masrafları

Bankaların sunduğu hizmetler içinde belki de en çok tercih edileni kredi olarak düşünülebilir. Kredi çekmek içi bankaların sunduğu şartları yerine getirmek gerekir. Bu şartların temel çıkış noktası ise krediyi almanız halinde ödeyip ödeyememe durumunuzun olmasıdır.

Ödemeler için düzenli bir gelir veya mal varlığınızın olması beklenir. Şartları yerine getirdikten ve onay aldıktan sonra ise bankanın bir takım masrafları düştükten sonra hesabınıza kalan parayı yatırmasını beklemeniz gerekir. Kesintiler çeşitli olup en başından bilinmeli ve kredi masrafı buna göre belirlenmelidir.

Masraf Çeşitleri

Kredi çekimi için gereken şartları taşımanız halinde onay almanız son derece kolaydır. Aldığınız onaya göre de bir takım masraflar ile karşılaşırsınız.

Bu masraflar;

  • Hayat sigortası,
  • Dosya masrafı,
  • Konut veya deprem sigortası,
  • Ferdi sigorta,
  • Ekspertiz gideri,
  • Avukat gideri, olarak sayılabilir.

Bu durum hangi krediyi aldığınıza göre değişir. Konut kredisi için ekspertiz gerekirken araç kredisi için gerekmez. Benzer detaylardan dolayı masraflar değişebilir.

Masrafların Etkisi

Bankadan krediniz onaylandıktan sonra bir takım kesintilerin olmasını beklemek yerine kesintilerin neler olduğunu bilmek ve en başından buna uygun şekilde tutarı belirlemek önerilir. Bu sayede aldığınız tutarın ihtiyacınız ile örtüşmesi söz konusu olur.

Masrafların kesilmesi bazen zorunlu olmamasına karşılık zorunlu olarak görülür. Bunun anlamını bilerek hareket etmelisiniz. Masraf miktarları son derece önemlidir ve hesaplamalara katılmak zorundadır.

Kısaca özetlersek kredi çekme masrafları adı altında, konut kredisi masrafları için, istihbarat, dosya işlem ücreti, ekspertiz ücreti, DASK, konut, hayat sigortası ücretleri, kredi kullandırma ücreti ve ipotek tesis ücreti gibi ücretlendirmelerden söz edilmektedir. Kredi verilirken, bu ücretler, müşteri tarafından karşılanmaktadır. Ayrıca, ek ücretler de alınabilmektedir.

Yorum Yapın