Kredi Çekerken Eşin Rızası

kredi çekerken eşin rızası

İhtiyaç kredisi çekerken eş rızası gerekli mi, kredi çekerken eşin rızası hangi durumlarda gerekir tüm detaylar yazımızda yer alıyor. Ayrıca yazımızın sonunda eş muvafakatnamesi hakkında örnek bir dosya bulabilirsiniz. 1 Ocak 2002 tarihinde yenilenen Medeni Kanun’a göre evlenilen tarih itibari ile eşler edinilen her malın, nakit paranın ve borçların eşler arasında yüzde 50 oranında eşit olarak paylaşılacağı şeklinde düzenleme getirildi. Bu düzenleme ile eşler artık istedikleri gibi borç yapamıyorlar. Borç durumunda eşlerinden de onay almaları gerekmektedir. Bu yasanın düzenlenmesinden sonra ticari konularda oldukça karmaşık durumlar yaşanmıştır. Bu nedenle tekrar yeni yasalar ile bazı istisnalar eklenmiştir. Kredi çekerken eşin rızası beklentisi çektiğiniz kredi türüne göre değişmektedir.

İhtiyaç Kredisi Çekerken Eşin Rızası

Bireysel ihtiyaç kredisi çekmeyi düşünüyorsanız sizden eş onayı istenmeyecektir. Bu bireysel borcunuzdan dolayı da eşiniz sorumlu tutulmayacaktır. İsmindeki gibi tamamen bireysel olan bu krediyi çekmek ve ödemek tamamen sizin sorumluluğunuzdadır. Ancak ihtiyaç kredisinde eşinizin kefilliği bulunuyorsa borçlardan sizin kadar eşinizin de sorumluluğu bulunur.

Ticari Kredi Çekerken Eşin Rızası

Bankalardan kredi çekerken eşin rızası aranması yasasından sonra iş dünyası ayağa kalktı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı da iş dünyasından ve Türkiye Bankalar Birliği’nden gelen itirazlar doğrultusunda yeni düzenlemelere başvurdu. Yasanın düzenlenmiş ve şu an yürürlükte olan hali ile ticari kredi çekerken eş rızası aranmayacaktır. İlgili yasa şu şekildedir “Ticaret siciline kayıtlı ticari işletmenin sahibi veya ticaret şirketinin ortak ya da yöneticisi tarafından işletme veya şirketle ilgili olarak verilecek kefaletler, esnaf ve sanatkar tarafından mesleki faaliyetiyle ilgili olarak verilecek kefaletler ve 27 Aralık 2006 tarihli kamu bankaları tarafından yürütülen faiz destekli kredi kullandırılmasına dair kanun kapsamında kullanılacak kredilerde kefaletler için eşin rızası aranmaz.”

Konut ve Taşıt Kredisi Çekerken Eşin Rızası

Kredi çekerken eşin rızası olması gereken iki kredi konut ve taşıt kredisidir. Bunların her ikisi de ipotekli ihtiyaç kredisi paketleri içerisinde yer almaktadır. Eşlerin ortak konut kullanıyor olmaları sebebiyle diğer eşe ipotek için itiraz hakkını doğar. İpotekli demek, bu borcun ödenememesi ya da ödenememesi durumunda o taşınmazın banka tarafından satılma hakkına sahip olması demektir. Bu durumda taşınmazın satışı söz konusu olduğundan dolayı diğer eşin bu karara karşı çıkma hakkı vardır. Banka kendini güvence altına almak için bu hakkından feragat ettiğini gösteren belgeyi eşinizden de talep edecektir.

Kredi alırken ortak olan tüm mal varlıkları gibi borçlar da oluşur. Yeni yasa nezdinde bu durumdan dolayı eşin de borçtan haberi olması beklenir. Bazı boşanma davalarına bile konu olan bir durumdur. Eşin diğer eşten habersiz bir şekilde kredi çekmesi rıza alınmaması anlamına gelir. Bunu boşanma nedeni sayan hakimler vardır. Eş rızası bir anlamda karşılıklı haber vermek olarak anlaşılabilir.

Eşin rızası alması ve buna istinaden kredi çekmesi son derece önemlidir. Bunun için yasal düzlemde sorun olmaması adına eşlerin birbirinden habersiz bir şekilde kredi çekmesi istenmez. Böylece kredi çekerken haber vermek alacak ve borç konusunda ortak haklara sahip olan eşler için son derece gereklidir. Aksi durumda banka nezdinde olmasa bile aile birliği açısından sorun olabilir. Aşağıda eş muvafakatnamesi örneği için bir dosya bıraktık, gerek görürseniz indirip yazdırabilir ve kullanabilirsiniz.

Eş muvafakatnamesi örneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu