Kredi Çekerken Eşin Rızası

Medeni Kanunda Eşler Arası Mal ve Borç Dağılımı

kredi çekerken eşin rızası

Kredibilgisi.net olarak Kredi Çekerken Eşin Rızası konusunu açıklığa kavuşturuyoruz. 1 Ocak 2002 tarihinde yenilenen Medeni Kanun’a göre evlenilen tarih itibari ile eşler edinilen her malın, nakit paranın ve borçların eşler arasında yüzde 50 oranında eşit olarak paylaşılacağı şeklinde düzenleme getirildi. Bu düzenleme ile eşler artık istedikleri gibi borç yapamıyorlar. Borç durumunda eşlerinden de onay almaları gerekmektedir. Bu yasanın düzenlenmesinden sonra ticari konularda oldukça karmaşık durumlar yaşanmıştır. Bu nedenle tekrar yeni yasalar ile bazı istisnalar eklenmiştir. Kredi çekerken eşin rızası beklentisi çektiğiniz kredi türüne göre değişmektedir.

Bireysel ihtiyaç Kredisi Çekerken Eşin Rızası

Bireysel ihtiyaç kredisi çekmeyi düşünüyorsanız sizden eş onayı istenmeyecektir. Bu bireysel borcunuzdan dolayı da eşiniz sorumlu tutulmayacaktır. İsmindeki gibi tamamen bireysel olan bu krediyi çekmek ve ödemek tamamen sizin sorumluluğunuzdadır.

Ticari Kredi Çekerken Eşin Rızası

Bankalardan kredi çekerken eşin rızası aranması yasasından sonra iş dünyası ayağa kalktı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı da iş dünyasından ve Türkiye Bankalar Birliği’nden gelen itirazlar doğrultusunda yeni düzenlemelere başvurdu. Yasanın düzenlenmiş ve şu an yürürlükte olan hali ile ticari kredi çekerken eş rızası aranmayacaktır. İlgili yasa şu şekildedir “Ticaret siciline kayıtlı ticari işletmenin sahibi veya ticaret şirketinin ortak ya da yöneticisi tarafından işletme veya şirketle ilgili olarak verilecek kefaletler, esnaf ve sanatkar tarafından mesleki faaliyetiyle ilgili olarak verilecek kefaletler ve 27 Aralık 2006 tarihli kamu bankaları tarafından yürütülen faiz destekli kredi kullandırılmasına dair kanun kapsamında kullanılacak kredilerde kefaletler için eşin rızası aranmaz.

Konut ve Taşıt Kredisi Çekerken Eşin Rızası

Kredi çekerken eşin rızası olması gereken iki kredi konut ve taşıt kredisidir. Bunların her ikisi de ipotekli ihtiyaç kredisi paketleri içerisinde yer almaktadır. Eşlerin ortak konut kullanıyor olmaları sebebiyle diğer eşe ipotek için itiraz hakkını doğar. İpotekli demek, bu borcun ödenememesi ya da ödenememesi durumunda o taşınmazın banka tarafından satılma hakkına sahip olması demektir. Bu durumda taşınmazın satışı söz konusu olduğundan dolayı diğer eşin bu karara karşı çıkma hakkı vardır. Banka kendini güvence altına almak için bu hakkından feragat ettiğini gösteren belgeyi eşinizden de talep edecektir.

Yorum Yapın