Kredi Çekerken Aranan Şartlar ve Belgeler

Kredi çekmek için gerekli evraklar nelerdir? Nasıl kredi alırım? Kredi çekerken aranan şartlar ve belgeler? bu soruların yanıtlarını arıyorsanız aşağıda verilen yanıta göre hareket edebilirsiniz.

Kredi Kullanmak İçin Şartlar

Banka kredi vermeden önce sizin aldığınız kredinin ödeneceğine dair bir garanti sunmanızı ister. Bunun için aradığı şartlar vardır. İlk olarak yaş sınırı, belli bir yaşın üstüne olan kişilere kredi verilmeyeceği şeklinde belirlenmiştir. Elbette 18 yaşından küçük olanlara da kredi verilmez. Yani banka kredisi almak için minimum ve maksimum yaş sınırı aralığında olunması gerekiyor. Yaş sınırını sağlayan kişilerin diğer sahip olması gereken şartlar da var. Öncelikle çalışıyor olmanız, gelirinizin garanti olması, çalıştığınızın göstergesinin SGK primleri ile kanıtlanması gibi durumlar söz konusu. Kısaca kişinin aldığı borcu ödeyebilecek güçte olması önemli. Ayrıca bankadan kredi alırken kefil gerekebilir. Size kefil olacak kişinin de sonrasında borcu ödeyebileceği yönünde bankanın şartlarını sağlıyor olması gerekiyor. Bu konular dışında aşağıda verilen maddelere de dikkat edin.

  • Kredi başvurusunda bulunacak kişiler öncelikle düzenli geliri olan bir işte çalışıyor olmalıdırlar.
  • Veya kendi işlerinde faaliyet gösteriyorlar ise işletmelerinin gelirlerini bir şekilde belgelemeleri gerekir.
  • Kredi notu önemli olan diğer bir husustur. Kredi notunun yüksek olması kredi başvurularının onaylanması ilk süreci oluşturmaktadır.
  • Geçmişte sicil bozukluğunun bulunmaması gerekir. Aksi halde kişilerin kredi alması normal yollardan mümkün olmaz.

Bankalar kişilerin kredi notuna bakarak talep ettikleri borçlanmayı ödeyip ödeyemeyeceklerini, gelir durumlarının borçlanmak istedikleri kredi geri ödemelerine yetip yetmeyeceğini araştırırlar. Kişilerin gelirleri kredi geri ödemelerinde yetersiz kalması halinde kredi başvurusunun olumsuz sonuçlanması muhtemeldir. Bankalar bu uygulama ile kişilerin kaldırmayacakları yükler altına girmelerine engel olurlar.

Kredi Başvurusunda Gerekli Belgeler

İlk etapta kredi başvurusu için sadece kimliğinizin yeterli olacağını bilmelisiniz. Herhangi bir sorun yaşamadan direkt olarak kredi almak için başvuru internet üzerinden de yapılabilir. Bu sırada sizden isim, soyisim, kimlik numarası, iletişim bilgileri gibi bilgiler istenecektir. Bu bilgilerin alınması durumunda direkt olarak size banka yetkilileri tarafından ulaşılacaktır. Online olarak krediyi almak istediğiniz bankanın resmi internet sitesi üzerinden başvurunuzu yapabilirsiniz. Bazı bankalarda kişisel bilgilerden sonra iş ve SGK bilgileri de istenmektedir.

Müşteri Temsilcisi ile Başvuru

Müşteri temsilcisi aracılığı ile kredi başvurunuzu yapabilirsiniz. Bankanın müşteri hizmetleri ile iletişime geçmek yeterli olacaktır. Yapılması gereken aynı şekilde sadece kimlik ile gidilmesi. Sonrasında direkt olarak müşteri temsilcisi size bu konu hakkında yardımcı olacak. Kredinin onaylanıp onaylanmayacağı konusunda bilgi verecek.

Genel olarak kredi çekerken aranan şartlar ve belgeler de maaş bordrosu, kimlik fotokopisi yeterlidir. Sonrasında gerekli olan belgelerin tamamı, sözleşme ve buna benzer imzalanacak olan çok sayıda belge, direkt olarak banka tarafından elinize ulaşacaktır. Belgelerin temin edilmesi için sizin herhangi bir şey yapmanıza gerek yok. Kredi çekerken gerekli belgeler kapsamında bankanın sunmuş olduğu belgelere göre hareket ederek, krediyi alacaksınız.

Yorum Yapın