Kredi Çekerken Araba İpotek Ettirilebilir Mi?

Kredi Çekerken Araba İpotek Ettirilebilir Mi?

Acil nakte ihtiyacı olan bireyler, kendi işini kurmak isteyenler, üretken olan ve bu üretkenliğin devamlılığını isteyen bireyler, konut almaya niyetlenen kişiler ve araç almak isteyen bireyler kredi hizmetlerinden yararlanmak istemektedirler. Günümüzde bankacılık alanında faaliyet gösteren bankalar birbirlerine yakın faiz oranları ile müşterilerine kredi imkanı sağlamaktadırlar. Kredi çekebilmek adına her bankanın ön gördüğü bazı koşullar bulunmaktadır. Koşulların yerine getirilmesi ile kişiler ihtiyaçları doğrultusunda çeşitli kredi ürününden yararlanabilirler.

Kredi İle Nasıl Araba Alınır?

Kredi Çekerken Aranan Koşullar Nelerdir?

 • Sicil kaydı bozuk olmamak
 • Beş yıl boyunca kredi çekememe yasağı almamış olmak
 • Düzenli gelir olması
 • Talep edilen krediyi ödemeye gücü olmak
 • Kredi notunun yüksek olması

kredi taleplerinin olumlu değerlendirilmesinde aranan nitelikler olarak karşımıza çıkar. Bilişim alanında yapılan gelişmelerle bankacılık sektörü internet kullanımını yaygın hale getirmiş ve internet bankacılığını müşterilerinin hizmetine sunmuşlardır. Aynı zamanda kredi başvurularında internet üzerinden yapılan başvurular değerlendirilmekte olup bankalar ilk olarak kredi talebinde bulunan kişilerin sicil kayıtlarının bozuk olup olmadığına bakmaktadırlar. Kişiler beş yıl boyunca da kredi çekememe cezası almamışlar ise kredi talepleri genellikle olumlu değerlendirilmekte olup geri kalan işlemler ilgili bankaların şubelerinde devam etmektedir.

Sicili Bozuk Olanlar Nasıl Kredi Çekebilir?

Bozuk sicile sahip olanlara normal yoldan kredi başvurusunda bulunulduğunda bankaların yanıtları genellikle olumsuz olmaktadır. Ancak bu seferde bankalar müşteri kaybetmekte ve kaybettikleri müşterileri kazanmak için sicili bozuk olan kişilere de kredi imkanı sağlamaktadırlar. Bozuk sicile sahip olan kişilerin 2 türlü kredi çekebilme olanakları vardır.

Kefil İle Kredi Çekme

Kişiler kendilerine kefil olabilecek bir kişi ile ilgili bankadan kredi talebinde bulunabilirler. Ancak kefil olan kişiler yüksek statüye sahip ( doktor, hakim, veteriner, avukat vs. ) kişilerden oluşmalıdır. Bunun dışında kendi iş yeri olan ve düzenli geliri olan kişilerde tanıdıklarına kefillik yapabilirler.

İpotek İle Kredi Çekme

İpotek ile kredi çekmek için ihtiyaç sahipleri üzerlerine kayıtlı olan mülk ile kredi talebinde bulunabilirler. Bu durum araç sahiplerince ‘’ kredi çekerken araba ipotek ettirilebilir mi? ‘’ sorusuna merak konusu uyandırmıştır.

Araba İpotekli Kredi Almak İçin Hangi Şartlar Aranır?

 • Araba ipoteği ile kredi imkanı sağlayan bankalar ilk olarak ihtiyaç sahiplerinden yüksek tutarda teminat isterler.
 • Bu istek bilhassa geçmiş kredileri ile problem yaşayan ve yüksek oranda kredi talebinde bulunan kişileri kapsamaktadır.
 • Talep edilen kredi miktarı ile arabanın değeri birbirine yakın olmalıdır.
 • Kredi talebinde bulunan kişi araç sahibi olmalıdır.
 • Araçlar başkaları adına kayıtlı ise ipotek işlemleri gerçekleştirilmeyeceği gibi kredi de verilmemektedir.
 • Belli bir seviye dahilinde düzenli gelir olması şartı aranır.
 • Vergi durumunu gösteren belgelerin noksansız bankaya sunulması beklenir.
 • Genellikle hayat sigortası istenir.

Bu doğrultularda kredi çekerken araba ipotek ettirilebilir mi? sorusuna net yanıtlar verilmiş olunur.

Bir Cevap Yazın