Kredi Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Var mı?

Kredi Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Var mı?

kredi-borcu-odenmezse-hapis-cezasi-var-mi

Kredibilgisi.net olarak Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur sorusunu sizler için cevaplıyoruz. Kredi kart borçlarının ödenmemesi durumunda işlemler kademeli olarak devam etmektedir. Her borcunu ödeyemeyen hapis yatmaz. Ancak hapis cezası alabileceğiniz kadar ilerlemiş bir süreç içerisine girmeniz bu durumun istisna olan tarafıdır. Kredi kartı borcu ödenmezse hapis cezası var mı sorusunun genel cevabı hayır olsa da çok ender ve oldukça ileriki aşaması olan istisna durumu sizler için açıklayacağız.

Bilgi Bankası kategorimizde kredi ve bankalarla alakalı pek çok bilgiyi bulmanız mümkündür.

90 Gün Ödenememiş Kredi Borcu

Ödenemeyen kredi borçları için ilk 90 gün boyunca idari süreç başlatılamaz. Banka sizi arayıp ödemeniz konusunda baskı yapacaktır. Borcun ödenmemesi durumunda başınıza gelecek icra olayından, hukuk sürecinden, bu konu hakkındaki yaptırımlardan bahsedecektir. İlk 90 gün boyunca bu telefon görüşmelerini dikkate almanız gerekmez. Banka alacaklı taraf ve doğal olarak alacağını tahsil etmek istiyor. Her ne kadar ödemeniz konusunda baskıcı olsa da ilk 90 gün boyunca sizin ödeme yapmanızı bekleyecektir. 90 günü aşan borçlarınız için ise size yeni bir ödeme planı sunarak borç yapılandırmayı önerir. Eğer size sunulan öneri ödeyemeyeceğiniz bir plan içeriyorsa asla kabul etmemenizi öneririz. İlk aşama da borcunuzu ödeyemez durumunda iken bu yeni yapılandırmayı kabul edip ödemediğiniz de ise karşılıklı oluşturulan yeni sözleşmeyi ihlal eden pozisyonuna düşersiniz. Kredi kartı borcu ödenmezse hapis cezası var mı sorusunun cevabı ilk 90 gün boyunca kesinlikle hayır olacaktır.

Bankanın Sunduğu Borç Yapılandırmayı Kabul Etmezsem Ne Olur?

Bankanın size sunduğu borç yapılandırmayı kabul etmezseniz yine banka tarafından size yeni bir yapılandırma önerisi sunabilir. Bu ikinci sunulan yapılandırma şeklinin de size uygun olmadığını ve borcunuzu bu şekilde de ödeyemeyeceğinizi varsayalım. O zaman banka ile aranızda hiçbir uzlaşma gerçekleşemediğinden dolayı aranızda bir hukuki süreç başlar.

Banka Borcundan Dolayı Yasal Takip Başlarsa En Olur?

Yasal takip sürecine geldiyseniz eğer hemen endişelenmenize gerek yok. Başınıza gelebilecek olaylar şunlardır. Bankanın avukatı sizinle telefon ve adrese gönderilen zarflar ile sürekli iletişime geçme çabası içerisinde olacaktır. O da kendi işini takip etmek ile yükümlü, ekmeğini buradan kazanıyor sonuçta. Evinize haciz memuru gelebilir ve banka hesaplarınıza da el konulabilir. Bu durumda sizin yapmanız gereken mal beyanında bulunmaktır.

Hangi Durumda Hapis Cezası Olabilir?

İcra müdürünün imzasının da olduğu tutanakta borcunuzu ödeyeceğinizi taahhüt edip bu belgeyi imzaladığınız halde borcunuzu ödemezseniz eğer bu durumda 3 ay kadar bir hapis cezası alabilirsiniz.

Daha önce yayınladığımız Kredi Borcu Bitmeden Kredi Çekebilir Miyim? başlıklı yazımızda kredi borcu devam ederken nasıl kredi çekileceğini anlattık. İncelemenizi tavsiye ederiz.

Bir Cevap Yazın