Kredi Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Var mı?

kredi borcu ödenmezse hapis cezası var mı

Banka kredi borcu ödenmezse hapis cezası var mı? kredi borcundan hapse girilir mi merak ettiğiniz tüm detaylar yazımızda yer alıyor. Kredi kullanımı her geçen gün daha fazla oranda kullanılır hale gelirken bir takım riskleri de beraberinde getirir. Elinizde olmayan parayı bankadan finansman olarak almak ve bunun karşılığında vadesine göre faiz ödemek kredi borcu olarak yorumlanır. Kredi borcunuzun aylık olarak belirlenen tarihte ödenmesi gerekir. Aksi olması durumunda ise kredi borcunuzun takibe alınması gibi bir takım sorunlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Kredi borcunuz dolayısıyla yaptırımların uygulanması ileriye dönük sonuçları da beraberinde getirir. Bunun için en başından ödeme gücünüze göre kredi almanız önerilir.

Kredi Ödenmezse Ne Olur?

Kredi ödemelerinizde bir sorun olması halinde bankanız ilk olarak sizinle iletişime geçer. Yeniden düzenleme olması istenir. Ardından yine devam eden sorunlar olması kredinizin takibe alınması yani işlem başlatılması evresine girilmesine neden olur. Krediniz için haciz işlemleri başlatılması da son evre olur. Krediye konu olan bir malın olması halinde bu malın satışı yapılarak krediniz kapatılır. Aksi durumda üzerinize olan mal varlıklarına haciz gelmesi söz konusu olur. Bunun için kredilerinizin zamanında ödenmesi önemlidir.

90 Gün Ödenememiş Kredi Borcu

Ödenemeyen kredi borçları için ilk 90 gün boyunca idari süreç başlatılamaz. Banka sizi arayıp ödemeniz konusunda baskı yapacaktır. Borcun ödenmemesi durumunda başınıza gelecek icra olayından, hukuk sürecinden, bu konu hakkındaki yaptırımlardan bahsedecektir. İlk 90 gün boyunca bu telefon görüşmelerini dikkate almanız gerekmez. Banka alacaklı taraf ve doğal olarak alacağını tahsil etmek istiyor. Her ne kadar ödemeniz konusunda baskıcı olsa da ilk 90 gün boyunca sizin ödeme yapmanızı bekleyecektir. 90 günü aşan borçlarınız için ise size yeni bir ödeme planı sunarak borç yapılandırmayı önerir. Eğer size sunulan öneri ödeyemeyeceğiniz bir plan içeriyorsa asla kabul etmemenizi öneririz. İlk aşama da borcunuzu ödeyemez durumunda iken bu yeni yapılandırmayı kabul edip ödemediğiniz de ise karşılıklı oluşturulan yeni sözleşmeyi ihlal eden pozisyonuna düşersiniz.

Bankanın Sunduğu Borç Yapılandırmayı Kabul Etmezsem Ne Olur?

Bankanın size sunduğu borç yapılandırmayı kabul etmezseniz yine banka tarafından size yeni bir yapılandırma önerisi sunabilir. Bu ikinci sunulan yapılandırma şeklinin de size uygun olmadığını ve borcunuzu bu şekilde de ödeyemeyeceğinizi varsayalım. O zaman banka ile aranızda hiçbir uzlaşma gerçekleşemediğinden dolayı aranızda bir hukuki süreç başlar.

Banka Borcundan Dolayı Yasal Takip Başlarsa Ne Olur?

Yasal takip sürecine geldiyseniz eğer hemen endişelenmenize gerek yok. Başınıza gelebilecek olaylar şunlardır. Bankanın avukatı sizinle telefon ve adrese gönderilen zarflar ile sürekli iletişime geçme çabası içerisinde olacaktır. O da kendi işini takip etmek ile yükümlü, ekmeğini buradan kazanıyor sonuçta. Evinize haciz memuru gelebilir ve banka hesaplarınıza da el konulabilir. Bu durumda sizin yapmanız gereken mal beyanında bulunmaktır.

Hangi Durumda Hapis Cezası Olabilir?

Yeni yapılan düzenlemeler ışığında kredi borcunuzun ödenmemesi hapis durumu ile karşı karşıya kalmanıza neden olmaz. Eski düzenlemede kredi borcunuza karşılık hapis cezası almanız söz konusu olurken artık böyle bir durum söz konusu olmaz. Bunun yerine daha çok haciz işlemlerine yer verilir. Dolayısıyla kredi borcu ödenmezse hapis cezası var mı sorusuna hayır diyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu