Kredi Borcu Bitmeden Kredi Çekebilir Miyim?

kredi borcu bitmeden kredi çekebilir miyim

Kredi borcu bitmeden kredi çekebilir miyim diye merak ediyorsanız aradığınız bilgileri bu sayfadan bulabilirsiniz. Kredi borcunuzun olması kredi notunuzun düşük olmasına neden olur. Çünkü geliriniz ile orantılı bir şekilde olmayan borcunuz sizin yeniden kredi almanız halinde bir takım riskleri barındırdığınız anlamına gelir. Kredi çekilir çekilmez kredi notunuzun kontrol edilmesi halinde kredi notunuzun oldukça düşük olduğu görülür. Bunun anlamı borcunuz olduğundan dolayı riskinizin yüksek olmasıdır. Ev kredisi gibi yüksek krediler olması halinde ise bu durum daha da katlanır. Kredinizin olması halinde yeniden kredi çekmek istemeniz bankalar tarafından belli başlı kriterlere göre değerlendirilir. Böylece kredi borcunuz bitmeden kredi almanıza engel olacak bir durum olup olmadığı kontrol edilir.

Hangi Kriterler Önemlidir?

Bankanızın krediniz varken yeniden size kredi vermesi için gelir durumunuz ve var olan krediniz oldukça önemlidir. Çünkü gelirinizden daha fazla kredinizin olması durumunda yeniden kredi almanız sizin için ödeme sorunu olması anlamına gelir. Bu durumda banka yeni krediye olumlu bakmayacaktır. Bunun için bankanın dikkat etmesi gereken kriterleri değerlendirmek önerilir.

Onay Almak

Kredinizin miktarının az olması ve sizin gelir durumunuzun bundan etkilenmemesi halinde onay almak daha kolay olacaktır. Onay alındıktan sonra ise kredinizi kullanmak için bir engel kalmaz. Kredi notunuzun yüksek olması da daha kolay onay almak adına son derece önemlidir. Bundan dolayı kredi notunuzun yüksek olmasına dikkat ederek siz de yeniden kredi alabilirsiniz.

Kredi Borcum Varken Nasıl İkinci Krediyi Çekebilirim?

Şuan ödemekte olduğunuz kredinin aylık borcu ile yeni almak istediğiniz kredinin aylık borçlarını toplayınız. Farz edelim ki sizin şu an ki aylık ödemeniz 400 TL ve yeni kredi başvurunuzdaki aylık ödeme 500 TL olacak. Bu ikisini topladığımızda elde ettiğimiz tutarın iki katı maaş bordrosu göstermeniz durumunda istediğiniz krediyi rahatça alabilirsiniz. Örneğimiz için maaşınızın en az, 400 TL + 500 TL = 900 TL ve bunun iki katı 1.800 TL olması beklenir. Tabi ki tek dikkate aldıkları maaşınızın miktarı değildir. Şuan süregelen kredi borcunuzun ödemelerine bakarlar ve düzenli bir ödemenizin olmasını beklerler. Düzensiz ödeme yapan bir müşterinin kredi notu otomatikman düşecektir. Böyle durumlarda bankaların hepsi dahil olmak üzere kredi başvurularınız olumsuz sonuçlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu