Kredi Borcu Bitince Ne Yapılır?

Banka kredi borcu bitince ne yapılır merak ediyorsanız bu yazımızda ihtiyaç, konut, ve kyk kredi borçları bittiğinde yapılması gerekenleri öğrenebilirsiniz. Nakit ihtiyaçlarımızı gidermek adına büyük bir kısmımız kredileri tercih ediyoruz. Düşük faiz oranları ile kredi veren bankaların sayısı bir hayli fala ve kredi çekmeden önce bu konudaki araştırmalarınızı da daha detaylı ve özenli bir şekilde yapmanızı tavsiye ediyoruz. Peki kredi borçları bitince ne yapılır? Tebrikler! Ödemelerinizi tamamladınız ve artık büyük bir yükten kurtulduğunuzu da biliyorsunuz.

Resmi prosedür hakkında dikkatli olmanızda fayda var ve her ne kadar sorun yaşamayacak olsanız dahi bankayı arayarak yada şubeyi ziyaret ederek kredi borcunuzun bittiğine dair bir belge temin etmenizi tavsiye ediyoruz. İlgili belgenin hazırlanması uzun sürmeyecek ve zamanınızı da almayacaktır. Bu belgeyi saklamanızı tavsiye ediyoruz ve olur da bir sorun ile karşı karşıya gelirseniz resmi olarak da hakkınızı arayabileceğiniz bir kanıtınız olacaktır.

İhtiyaç Kredi Borcu Bitince Ne Yapılır?

Bankaya olan kredi borcunun bitmesi halinde borç sonrasında mutlaka bankaya giderek borcunuzun olmadığına dair belge almaya özen göstermelisiniz. Hangi kredi ihtiyacından yararlanırsanız yararlanın, kredi ödemelerini düzenli şekilde yapmalısınız. Günümüzde en çok tercih edilen kredilerden biri konut kredileridir. Bu krediyi çeken kişilerin kesinlikle bilinçli olmasında yarar vardır. Borçlanma öncesi ve sonrası bilinçli bir şekilde ödemelerinizi yaparak bankaya olan borcunuzu sıfırlamaya dikkat etmelisiniz. Talep edeceğiniz borcu yoktur belgesi ile bankaya olan borcunuzun tamamen bittiğini resmiyete dökmüş olursunuz.

Konut Kredi Borcu Bitince Yapılması Gerekenler?

Malumunuz konut kredisi ile birlikte ipotek altına alma işlemi de gerçekleştiriliyor ve bir teminat gösteriyorsunuz. Konut kredisi borcu bitince ne yapılır? Sorusuna da yanıt verelim istedik ve borcunuz bittiği takdirde tapu il müdürlüğüne giderek borcun bittiğine dair resmi belgeyi sunmanız ve ipotek fek yazısı ile başvurularınızı yapmanız gerekiyor. İpotek kaldırıldığı takdirde resmi süreçte herhangi ek bir işleme ihtiyacınız kalmayacaktır. İpotek fek yazısının banka tarafından yazılacağını da belirtmekte fayda var.

Kyk Borcu Birince Ne Yapılır?

“Kyk borcu yoktur dilekçesi”ni Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü – SÖĞÜTÖZÜ MAH. 2176 SOK. NO:25 ÇANKAYA/ANKARA adresine göndermeniz yeterli olacaktır. Çok geçmeden adresinize borcu yoktur belgesi ulaştırılacak ve resmi süreç tamamlanmış olacaktır. Bu belgeyi almanız, ilerleyen zamanlarda yaşanacak herhangi bir sorunda kurtarıcınız olacak ve resmi konularda da sizi haklı gösteren belge olacaktır.

Tavsiye: Kredilerinizi Düzenli Ödeyin

Kredi borcu bitince ne yapılır? Sorusuna yanıt verdikten sonra dilerseniz kredi borcu hakkındaki diğer detayları ve merak edilenleri de sizinle paylaşalım. Öncelikli olarak kredi borcunuzu düzenli ödemenizi tavsiye edeceğiz ve hatta en önemli unsur budur. Düzenli ödeme sayesinde bankaların gözünde güvenilir müşteri profili çiziyorsunuz ve bunun yanı sıra bir diğer kredi başvurusunda ya da kredi kartı taleplerinizde öncelik sahibi oluyorsunuz.

Kara Listeye Girmemeye Dikkat Edin!

Ödemelerinizi düzenli yapmadığınız takdirde sürekli olarak faiz ödemek zorunda kalacaksınız ve en kötüsü de budur. Kara listeye girmemeye dikkat edin ve eğer bu listeye giriş yaparsanız bankalar size güvenmeyecek ve herhangi bir talep durumunda yardımcı olmayacaklardır.

Ödemelerinizi düzenli yapmanız ve hatta mümkünse erken ödemede bulunmanız sizleri bir adım öne taşıyor ve aynı zamanda kredi notunuzu da belli oranda arttırıyor. 1 aylık gecikme bile kredi notunuzu düşürecek ve sizleri bankaların gözünde güvenilmez hale getirecektir.

Sonuç olarak, bankaya olan tüm borçların yani kredilerin bitmesi sonrasında kredinin bittiğine dair borcu yoktur belgesi almanız gerekiyor. Bu konuda birçok banka müşterisi bilinçli olmadığı için bu belgeyi bankanın sunmaması halinde talep etmiyor. Fakat gelecekte olası problem ve sıkıntılarla karşılaşmamak için kredi bitiminde mutlaka borcu yoktur belgesi almakta yarar vardır.

Bir Yorum

  1. SELAM
    KREDİ ÖDEMESİ BİTTİKTEN SONRA İPOTEĞİN KALDIRILMASI İŞLEMİ İÇİN BANKA BİZDEN HERHANGİBİR ÜCRET TALEP EDER Mİ?
    EDERSE BU. ÜCRETİ YASAL OLARAK MI ETMİŞ OLUR? ÜCRET ÖDERSEK GERİ ALABİLİRMİİYİZ?

    TŞKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu