Kredi Borcu Bitince Ne Yapılır?

Banka kredi borcu bitince ne yapılır merak ediyorsanız bu yazımızda aradığınız bilgileri bulabilirsiniz. Çeşitli zamanlarda nakit ihtiyacımız için kredi çekmek gerekiyor. Bu gibi durumlar da bankalar müşterilerine konut kredisi, araba kredisi ve ihtiyaç kredisi gibi çeşitli kredi imkanı sunarak nakit ihtiyacını gidermesine yardımcı olmaktadır. Bankaya olan kredi borcu düzenli olarak ödemekte kesinlikle fayda vardır. Bankaya olan kredi borcunuz da aksama ya da ödeyememe gibi durumlar olması halinde bir sonraki kredi ihtiyacınız da karşınızda olumsuz bir tablo olarak çıkacaktır.

Kredi Borcunuzu Düzenli Ödenmesinin Önemi

Bu çerçevede siz de kredi borcu bitene kadar düzenli bir şekilde dövme yapmaya gayret etmelisiniz. Her ay ödeme günü gelmeden ödemenizi yapmalı ve ara ödemelerde ödemeniz gereken tutar da sorunsuz bir şekilde ödeyerek bankaya olan kredi borcunuz bitirmeye gayret etmelisiniz. Olası problem ve aksamalar da kredi notunuzun düşmesi sebebiyle kredi taleplerinin olumsuz karşılanmasına neden olacaktır. Günümüzde bankalardan çeşitli nedenlerden dolayı başvuru yaparak çektiğimiz kredi borcunun zamanında ve düzenli şekilde ödenmesi çok önemli. Bu sayede siz de bankaya olan kredi borcunuzu öderken bir yandan da banka sicilinizin olumsuz etkilenmesinin önüne geçmiş olursunuz. Borcunuz bittikten sonra mutlaka bankadan borcu yoktur belgesi talep etmelisiniz.

Kredi Sonrasında Borcu Yoktur Belgesi Talep Edin

Bir de eğer bankaya olan kredi borcunun bitmesi halinde borç sonrasında mutlaka bankaya giderek borcunuzun olmadığına dair belge almaya özen göstermelisiniz. Hangi kredi ihtiyacından yararlanırsanız yararlanın, kredi ödemelerini düzenli şekilde yapmalısınız. Günümüzde en çok tercih edilen kredilerden biri konut kredileridir. Bu krediyi çeken kişilerin kesinlikle bilinçli olmasında yarar vardır. Borçlanma öncesi ve sonrası bilinçli bir şekilde ödemelerinizi yaparak bankaya olan borcunuzu sıfırlamaya dikkat etmelisiniz.  Talep edeceğiniz borcu yoktur belgesi ile bankaya olan borcunuzun tamamen bittiğini resmiyete dökmüş olursunuz.

İpoteği Kaldırmak İçin Borcunuzun Bitmesi Gerekiyor

Konut kredisi kullanırken bankalar alacağınız evi teminat amacıyla ipotek ediyor. Ancak borcu düzenli bir şekilde ödenmemesi evin satışa çıkarılmasına neden olabilmektedir. Sizde konut kredisi kullanarak bankaya olan borcunun tamamını düzenli bir şekilde ödemeniz halinde tapu üzerinde bulunan ipotek kaldırılması için banka ile iletişime geçerek gerekli yasal prosedürleri gerçekleştirmeniz yeterli olacaktır. Banka kredisinden dolayı tapu üzerinde bulunan bu ipotek tapu İl müdürlüğünde gerçekleşen bir süreçtir.  Bu süreçte borcun bittiğine dair bankadan alacağınız belge ile ipoteği kaldırabilirsiniz.

Bilinçli Müşteri Olmalı ve Bankalarla Çalışırken Dikkat Etmeliyiz

Çeşitli nedenlerden dolayı bankaya olan tüm dostların yani kredilerin bitmesi sonrasın da kredinin bittiğine dair borcu yoktur belgesi almanız gerekiyor. Bu konuda birçok banka müşterisinin bilinçli olmadığı için bu belgeyi bankanın sunmaması halinde talep etmemektedir. Fakat gelecekte olası problem ve sıkıntılarla karşılaşmamak için kredi bitiminde mutlaka borcu yoktur belgesi almakta yarar vardır.

1 Yorum Yapılmış “Kredi Borcu Bitince Ne Yapılır?”
  1. HASAN KUTLU

Bir Cevap Yazın