Kredi Almak İstiyorum Ama Kara Listedeyim

Bankalar ile olan çalışmalarınız belirli bir kredi notu ile değerlendirilir. Bu kredi notunun yüksek olması sayesinde istediğiniz bankadan kredi desteği sağlayabilirsiniz. Kredi notunuz tüm finansal çalışmaları ele alır. Kredi kartı ödemeler, banka hesaplarınız gibi detaylar notun artmasına ve düşmesine neden olur. Eğer kredi notunuz düşük ise bankalar size kredi vermeyecektir. Ayrıca ödemelerinizde bir dengesizlik mevcut ise ve bu belirli bir zaman içerisinde tekrarlanmış ise banka isiz kara listeye alabilir. Kredi almak istiyorum ama kara listedeyim diyorsanız, Kara listeye giren kişiye hiçbir banka kredi desteği sağlamaz öncelikle bunu belirtmemiz gerekiyor. Ayrıca bankaların ortak olarak hareket ettiği sistem içerisinde sizin adınız görünür ve ödemelerinizi dengede tutmadığınız müddetçe kara listede kalmaya devam edersiniz.

kredi almak istiyorum ama kara listedeyim

Kara Listeden Nasıl Çıkılır

Kara listeye giren kişiler ödemelerini düzenli bir hale getirdikten sonra bankaya başvuru yaparak listeden adlarını sildirebilirler. En az 6 ay boyunca kredi sicilinizin olumsuz olarak etkilenmemesi ve kredi notunuzun artı puan kazanması gerekir. Aşağıda kredi notları yer almaktadır.

  • 1700 – 1900 (Çok iyi)
  • 1500 – 1699 (İyi)
  • 1100 – 1499 (c)
  • 700 – 1099 (Orta risk seviyesi)
  • 0 – 699 (Çok kötü)

Kara listeden çıkmak istediğinizde notunuzun yukarıda belirtilen seviyelerde olmasına özen gösterin. Notunuzu öğrenmek için de bankanızdan destek alabilirsiniz. Notunuz yükseldikten sonra ilgili noktalara başvuru yaparak kara listeden çıkarak finansal işlem yapmaya devam edebilirsiniz. Kredi almak istiyorum ama kara listedeyim diyen kişiler aşağıda yer verdiğimiz yazıyı inceleyebilir.

Detaylı inceleyin: Kara listeden nasıl çıkılır?

Kara Listede Olanlar Nasıl Kredi Alabilir

Adınız kara listede ve kredi desteği sağlamak istiyorsunuz. Bunun için bankanıza başvuru yaparak ek teminatlar gösterebilirsiniz. Ek teminat göstermeniz durumunda banka size destek verecektir. Bu gayrimenkul veya otomobil olabilir. Ayrıca kara listede adınız olduğu için alacağınız tutarda yüksek olmayacaktır. Çekim yaptığını tutarı zamanında öderseniz de kredi notunuz olumlu olarak etkilenir. Bu sayede kara listeden çıkma noktasında da artı bir avantaj sağlamış olur. Banka sizden ek teminat olarak kefil isteyebilir. Bu kefil sayısı da duruma gere bir veya iki olarak da artabilir. Banka sizden ek teminatlar almadıkça krediyi kullandırmak istemeyecektir. Bunun için teminat adımını güçlü tutmanız yararınıza olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu