Kredi Alamıyorum Borçlarımı Nasıl Kapatabilirim?

kredi alamıyorum borçlarımı nasıl kapatabilirim

Kredi alamıyorum borçlarımı nasıl kapatabilirim diye düşünenler için rehber niteliğinde bir yazı hazırladık. Az veya çok borcum var diyenlerin buradaki önerileri hayata geçirerek finansal hayatlarında rahat bir nefes alabileceğini düşünüyoruz.

Borçlarımı Nasıl Kapatabilirim?

Herkesin zaman zaman banka veya kişilere borçlandığı ve ekonomik olarak zor dönemler yaşadığını biliyoruz. Bu dönemler içerisinde doğru para kontrolüyle aşama aşama kolaylıkla kurtulabileceğimiz borçlar, çoğu zaman birkaç yöntem ile de aşılabilmektedir. Aşağıda en başarılı sonuçlar doğuran borçtan kurtulma yollarını sizler için derledik.

Kar Topu Yöntemi

Bu yönteme başlamadan önce alacaklı, toplam borcunuzun miktarı, aylık olarak ödemeniz gereken miktar ve borcunuzu ödemeniz gereken tarih de mevcut olmak üzere bir borç listesi oluşturun. Var olan bütün borçlarınızı önünüze koymak, olayın ciddiyetini ve bütün borçlarınızı bilmenize imkan sağlar. Kar topu yöntemi, borçları ödeme konusunda oldukça motivasyon sağlayan bir teknik olarak bilinir. Kartopu yöntemini kullanmak için şu adımları takip edebilirsiniz:

  • Borç listesini oluşturduktan sonra tüm borçlarınızı ayrı bir kağıda büyükten küçüğe doğru sıralayın.
  • En aşağıda bulunan en küçük bütçeli borcunuz için gelirinizden ek bir bütçe yaratın.
  • En alttaki borç ödendikten sonra, bir üst katmanda bulunan borca yoğunlaşın.

Oldukça başarılı sonuçlar veren kartopu yöntemi sayesinde borçlarınızı tahmin ettiğinizden daha kısa sürelerde tamamlayabilirsiniz.

Sadeleşen Yaşama Geçiş Yapın

Bazen borçlar lükse kaçan veya gereksiz harcamalar nedeni ile oluşur ve çoğalır. Kimi zaman yüksek meblağlara ulaşan banka veya kredi borçları, ileriki dönemlerde daha zor bir hayat geçirmemize sebep olabilir. Bu nedenle borçlarından kurtulmak isteyen bir kişi ilk olarak hayatını sadeleştirme yoluna gitmelidir. Çok basit bir örneklemeyle anlatacak olursak aynı işi yapan ama fiyat açısından daha uygun olan bir ürünü seçmek hem sizi kâra sokacak hem de borçlarınızı ödemeye bir fırsat yaratacaktır. Bu sayede gereksiz harcamalardan kaçınarak, yalnızca ihtiyaç dahilinde harcamanın yapıldığı bir hayat tarzı benimsenmelidir.

Ek Gelir Yaratın

Herkesin kendine ek gelir yaratabileceği boş bir zamanı bulunmaktadır. Borçlarınızı daha hızlı ödeyebilmek adına işinizden arta kalan zaman içerisinde, arkadaşlarınıza veya eğlence hayatınıza ayırdığınız süreyi ek gelir için harcayarak borçlarınızı daha hızlı kapatma yoluna gidebilirsiniz. Örneğin eve iş veren firmaları değerlendirebilir veya akşam çalışabileceğiniz yarı zamanlı işler bulabilirsiniz. Çok iyi olduğunuz bir konu veya insanların ilgisini çekebilecek bir hobiniz, yeteneğiniz varsa bu konu üzerinden para kazanma yollarını düşünebilirsiniz. Bu sayede normal yaşama daha hızlı dönebilir ve kendinizi tekrar özgür hissedebilirsiniz.

Gereksizleri Satın

Kendinize ek gelir yaratmanın bir diğer yolu da, kullanmadığınız eşyalarınızı satışa çıkarmak olacaktır. Uzun yıllardır elinizi dahi sürmediğiniz birçok eşyanızın olduğunu fark edebilirsiniz. Bu eşyaları farklı satış mecralarında satışa sunarak, buradan gelen gelirle birlikte borçlarınızı ödemeye yoğunlaşabilirsiniz.

Borç Transferini Düşünün

Borçların ödenemeyeceği korkusu, çoğu zaman farklı yerlere farklı zamanlarda yapılan borçları bulunan kişiler tarafından yaşanır. Bu yüzden borçlarınızı ödeme gibi bir hedef yoluna girmeden önce, ilk olarak tüm borçlarınızı tek bir banka altında toplayarak ödeme işlemlerinizi kolaylaştırabilirsiniz. Bankaların sunduğu farklı faiz oranlarını ve yapılandırma işlemlerini dikkatle incelemek, uzun vadede kâra geçirebilir. Bu konuda en iyi bankaları sürekli güncel olarak ele aldığımız borç kapatma kredisi veren bankalar sayfamıza mutlaka göz atın.

Borçlarınızı Asla Geç Ödemeyin

Bilgisayarınızda veya akıllı cihazınızda hatırlatıcı bulunuyorsa, borcunuzun ödeme tarihlerini oraya belirtin ve son ödeme günüden biraz önce size hatırlatması açısından bir uyarı butonu ekleyin. Bir ödemeyi atlarsanız, borcunuzu yatırmak için bir diğer son ödeme gününe kadar beklemeyin. Bunun yerine, borcunuz aklınıza geldiğinde hemen ödeyin. Verilen bu tekniklerin yanı sıra diğer teknikler de şöyledir:

  • Borcunuzun büyümemesi için asgari ödemeleri yapın.
  • Hangi borcun önce ödenmesi gerektiğine karar verin.
  • Kesinlikle bir bütçe planlaması yapın.
  • Zor günleriniz için bir fon oluşturabilirsiniz.

Saydığımız bu teknikleri kullanarak zor günlerinizden yani borçlarınızdan kurtulma şansınız oldukça yüksektir. Bu teknikleri aksatmadan kullanmayı sakın unutmayınız.

çok borcum var ne yapmalıyım

Çok Borcum Var Diyorsanız…

Borçları kısa bir zamanda bitirip sıfırlamak biraz bütçe imkanıyla ilgili olsa da, gerçekte elzem olan idare kabiliyetidir. Az veya çok ödemesi bulunan her insan borçlarını idare etmek mecburiyetindedir. Velev ki yalnızca küçük çapta bir borcunuz varsa ödemelerinizi devam ettirmeli ve kontrolden çıkmasına müsaade etmemelisiniz. Öte yandan büyük çapta bir borcunuz varsa şu anda yatırmadığınız borçların ödemelerini kara kara düşünmekten çok daha büyük çaba göstermeniz gerekecektir. Yukarıda anlattığımız yöntemleri hayata geçirmeniz borçlarınız konusunda kesinlikle mesafe almanızı sağlayacaktır.

Ancak daha yüksek tutarlarda borcunuz var ve vaktiniz darsa bazen dünyanı en iyi yöntemi bile fayda vermeyebilir. Burada öncelikle alacaklı tarafla görüşmenizi tavsiye ediyoruz. Banka, resmi kurum veya şahıs, alacaklı kimse derdinizi çok kısa anlatıp ortak bir yol bulmak için ikna kabiliyetinizi kullanmalısınız. Karşı tarafında çıkarını gözeten bir yol bulunursa teklifiniz mutlaka kabul görecektir. Yapılan araştırmalarla sabit karşı tarafın da çıkarlarına hitap eden bir yardım teklifi çok daha kolay kabul ediliyor. Bu psikolojik etkeni de göz önünde bulundurarak görüşmelerinizi yapmanızı öneriyoruz. Son olarak bankadan kredi alamayanlara kredi müjdesi yazımızda kısa sürede nakit elde etmek için daha farklı önerileri inceleyebilirsiniz.

Bir Yorum

  1. selam; karamanda yasiyurum cifciyim banka ve sahis borclarim var bunlari odeyecem ama bir turlu para bulamadim bankalardan kredi cekeyim dedim ama olmadi kart burcum vardi gec yatirdim ordan kara liste yedik ikincisi senet vardi kisiye kac deha rica ettim bankaya vermediye vermisler ordanda bir kara liste yedik yani butun bankalar yuzume kapandi ne yapacagimi sasirdim bana yardimci olun ne yapmam gerekiyur selamlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu