Koronavirüsü Polonya’da Kömür Madenlerini Çok Sert Etkiledi

Koronavirüsü Polonya'da Kömür Madenlerini Çok Sert Etkiledi

Koronavirüsü Polonya’nın kömür madenlerini çok sert etkiledi. Polonya kömür madenleri ülkenin elektrik ihtiyacının %75’ini karşılıyor. Ülkenin açıkladığı COVİD-19 vakalarından 7.000 kişi sadece madenci olarak kayıtlara geçti. Bu rakamlar gösteriyor ki virüse yakalanan her 5 kişiden birisi maden işçisi. Madencilikte çoklu ve sıkı gruplar halinde çalışmanın virüsü çok hızlı yaydığı belirtildi.

Bu sonuçla zaten sıkıntılı süreçler yaşayan kömür madenleri işten ayrılanlar ile beraber daha da kötü bir hal aldı. Devlet eliyle işletilen madenler haftalardır kapalı. Polonya’da halen yaklaşık 350.000’den fazla kömür madencisi var. İşten çıkarmalar ve madenlerin kapatılması ülkede işsizlik rakamlarını da yukarı çekti. Bu durum Varşova’da protesto eylemleriyle sonuçlandı.

Bölgede konuyla alakalı fikir ayrılıkları yaşanıyor. Bir kesim söz konusu madencilerin risk altında olmadığı belirtirken, diğer kesim hepsinin aslında bir risk taşıdığı konusunda kararlı. Bazılarına göre ise hükumetin salgını bahane ederek işlevsiz kömür madenlerinin kapatma isteğinde olduğu söyleniyor. Polonya’da yapılacak seçimlerin de etkisiyle bugünlerde kömür sektörü ile alakalı önemli bir karar alınması beklenmiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı