Konut Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

konut kredisi ödenmezse ne olur

Bankalardan aldığınız konut kredisi ve farklı kredi türlerinde düzenli ödeme yapmak zorundasınız. Gecikme durumunda nasıl bir sürecin karşınıza çıkacağını dilerseniz hep birlikte inceleyelim. Konut kredisi ödenmezse ne olur ve konut kredisi icra işlemleri ile alakalı sorulara detaylı bir şekilde yanıt vermeye çalışacağız ve bu konu ile ilgili merak ettikleriniz de aşağıdaki gibidir.

İlk Olarak Borç Bildirimi Yapılır

Konut kredisi aylık taksit ödemesi geciktiği takdirde bankalar öncelikli olarak bildirimde bulunuyor. Sms ya da mail bildirimi ile birlikte son olarak telefonla aranıyorsunuz ve borcunuz hakkında bilgilendirme yapılıyor. Sizden bir söz istiyorlar ve hangi tarihte ödeme yapabileceğinize dair bilgi alıyorlar. Verdiğiniz söz kayıt altına alınıyor ve ilgili tarihe kadar ödeme yapmadığınızda bir kez daha aranıyor ve uyarılıyorsunuz.

Konut kredisi ödenmezse ne olur? Diye merak edenler için ikinci aşamada borcunuzun avukata devredilmesi süreci karşınıza çıkacaktır.

Sürecin İkinci Devresi: Borcun Avukata Devredilmesi!

Verdiğiniz sözü tutmadığınız takdirde ve ilgili tarihte ödeme yapmadığınızda banka sizi bir kez daha arıyor ve borcunuzun avukata devredileceğini dile getiriyor. Bazı bankalar bunu arama yapmadan da gerçekleştirebiliyor, bu yüzden riske etmemek adına ödemelerinizi bir an önce yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Avukata devredilen borç artık mahkeme sürecine de sirayet edecektir ve banka ile ilişiğiniz bir nebze de olsa kesiliyor. Görüşmeler avukat ile yapılıyor ve bir uzlaşma planı hazırlanıyor. Diyelim ki bu plana da uymadınız ve gecikme devam ediyor?

Malumun İlanı: Konutun Satışa Çıkartılması

İpotek altında tutulan konut artık size ait değil! Banka, herhangi bir şekilde ödeme alamadığı takdirde konutu satışa çıkartıyor. Konut kredisi ödenmezse ne olur sorusuna detaylı bir şekilde yanıt vermeye çalıştık ve öyle ümit ediyoruz ki bu süreç ile karşı karşıya gelmezsiniz.

Ödemelerinizi düzenli yaptığınız takdirde bazı gecikme durumlarında bankalar inisiyatif kullanabiliyor. Gecikme durumunu alışkanlık haline getirdiğiniz takdirde bankalar da resmi süreci başlatma konusunda zaman kaybetmeyecektir. Mahkeme ve yasal süreç ile uğraşmamak adına sizler de temkinli davranmalı ve ödemelerinizi de yine düzenli bir şekilde yapmalısınız. Aksi takdirde sıkıntılı bir dönem karşınıza çıkacak ve ekonomik olarak da sizlere zarar verecektir.

İlginizi Çekebilir: Peşinatsız ev kredisi veren bankalar

Son olarak konut kredilerinde daha planlı ve daha esnek ödemeli krediler kullanılmalı ve son derece dengeli bir ödeme planı oluşturulmalıdır. Konut kredileri ödenmediği takdirde satın alacağınız ev banka tarafından alınacağı gibi aynı zamanda kefiller ve diğer teminatlar da riske girmiş olacaktır.