Konut Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

Konut Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

konut-kredisi-odenmezse-ne-olur

Kredibilgisi.net olarak Konut kredilerinin ödenmemesi durumunda neler olacağını anlatıyoruz.. Peşin paraları olmayan veya az miktarda peşinatları olan kişiler ev almak için ilk olarak konut kredisine başvurmaktadırlar. Konut kredileri sigortası olan, aylık geliri sabit olan veya bankaya teminat gösterilecek olan taşınmazlar olduğunda hemen çıkmaktadır. Hiçbir şekilde zorlanmadan alabileceğiniz konut kredilerinin aylık gelirin yarısı kadar ödemeleri olması çok önemlidir. Aylık gelirin üstünde veya eşdeğerinde olan kredilerin ödenmesinde kişiler biraz zorlanmaktadır. Bu gibi bir durumda ise konut kredisi ödenmezse ne olur sorusu gündeme gelmektedir.

Konut kredisinin ödenmemesi durumunda direkt olarak alınan ev tehlikeye girmektedir. Kredi ödemelerinin iki ay geçmesi durumunda direkt olarak banka kredi sahibi ile iletişime geçmektedir. Bu süreden sonra bir ay içinde tüm kredi taksitlerinin ödenmesini istemektedir. Eğer verilen bu bir ay içinde de konut kredisi ödenmezse banka yasal yollara başvurarak satın alınan ev üzerindeki hakkını kullanmaya başlar.

Konut Kredisi Ödemelerinde Gecikme Olursa Ne Olur?

Konut kredisinde yeni bir yapılanmamaya gidilmemesi ve kredi taksitlerinin ödenmemeye devam edilmesi durumunda ilk olarak satın alınmış ve kredi çekilmiş olan eve el konma süreçleri başlamaktadır. Banka ipotek ettiği evi kişilerden alabilmekte ve bu sayede de kredi borcunu silmektedir. Aksi durumlarda ise kredi çeken kişinin gösterdiği teminatlar gündeme gelir ve banka bu teminatların da satışını gerçekleştirebilir.

Aynı zamanda konut kredisi alınırken banka kefil de istemektedir. Eğer konut kredisi ödemeleri gecikirse ve ödenmezse banka evin icra ile satışını gerçekleştirdikten sonra eğer hala kredi ödemesinde açık varsa bu sefer kalan bu miktarlar kefilden talep edilmektedir.

Konut Kredisi Aylık Ödemeleri Nasıl Olmalıdır?

Konut kredisi ödemeleri son derece hassas ödemeler olmaktadır. Aylık gelirin yarısı kadar olacak olan bu kredi tutarları kesinlikle günü geçmeden ödenmelidir. Çünkü krediler hiç ödenmediği zaman faiz oranları da yükselmekte ve kişilerin kredi notu oldukça düşürülmektedir.

Konut kredisi işlemlerinde daha planlı ve daha esnek ödemeli krediler kullanılmalı ve son derece de önemli bir ödeme işlemi oluşturulmaktadır. Konut kredileri ödenmediği takdirde satın alacağınız ev banka tarafından alınacağı gibi aynı zamanda kefiller ve diğer teminatlar da riske girmiş olacaktır.

Daha önce yayınladığımız Kredi Notu Hangi Durumlarda Düşer? başlıklı yazımızda Kredi notunuzun neden ve hangi durumlarda düştüğünü anlattık. İncelemenizi tavsiye ederiz.

Bir Cevap Yazın