Konkordato Nedir? Nasıl İlan Edilir? Başvuru Detayları

konkordato nedir

Konkordato ilanı veren pek çok kişi ve şirket adı duymak mümkün. Konkordato, ekonomik sorunlar yaşayan pek çok şahıs ve şirket için çözüm olmaktadır. Elbette, konkordato ilanı için de belli şartlar mevcut. Bunun yanı sıra; başvurunun incelenmesi sürecinden sonra konkordato ilanı kabul edilebilir ya da reddedilebilir.

Konkordato Ne Demek?

Birey ya da şirketlerin, alacaklılara karşı borçlarını ödemeleri için meydana getirilmiş bir sistemdir. Başka bir ifadeyle; konkordato, bir borç yapılandırma anlaşması olarak tanımlanabilir. Konkordato, İtalyanca bir kelime olup iflas anlaşması anlamını taşımaktadır.

Ekonomik olumsuzluklar nedeniyle mali grafiklerini yükseltemeyen, borç içinde olan ve borçlarını ödemekte zorlanan şirketler, konkordato ilan ederler.

Neden Konkordato İlan Edilir?

Bahsedildiği gibi ekonomik anlamda zor durumda kalmış olan bir şirket, birçok problemle de boğuşmak zorundadır. Alacaklıların baskısı bir yana iflas riskiyle de karşı karşıya kalır. Şirket, iflas etmemek ve borçlarını ödeyebilmek için konkordato ilan eder. Konkordato, tüm bu olumsuzların yaşanmaması için belirli tavizlerin verildiği ve karşılıklı anlaşmaların sağlandığı yeni bir ödeme planının belirlendiği anlaşmadır. Konkordato ile borçlu olan şirketin, borçlarında indirim olur. Belirli bir vade planı söz konusudur. Şirket, belirlenen bu vade planına uygun olarak ödemelerini gerçekleştirir. Böylece, şirket iflas etme riskinden kurtulmuş olur.

Konkordato Nasıl İlan Edilir?

Konkordato ilanı için Asliye Ticaret Mahkemeleri’ne başvuruda bulunulur. Mahkemeye, konkordato ön projesi, malvarlığının durumunu gösteren belgeler, alacaklıların listesi ve finansal analiz raporları sunulur.

Mahkeme, şirket için gerekli incelemeyi yaptıktan sonra konkordato ilanı talebini kabul ederse şirkete, üç aylık geçici süre tanır. Bu verilen sürenin sağlıklı ve düzgün bir şekilde ilerlemesi için geçici konkordato komiseri görevlendirilir. Mahkeme tarafından verilen bu geçici süre en fazla iki ay daha uzatılabilir.

Mahkeme sürecin ilerleyişine göre sürecin başarıya ulaşmasını mümkün görürse borçluya bir yıllık bir süre verir. Bu bir yıllık süre geçici değil kesin bir süredir. Komiserin raporu sonrasında verilen altı aylık süreyle konkordato süreci en fazla 23 ay içinde sonuca ulaşır.

Konkordato sürecinde şirket finansal gücünü kazanır ve her şey yolunda giderse şirketin ticari hayatı devam eder. Ancak; bu süreçte şirket finansal anlamda gereken seviyeye ulaşamazsa bu süreç iflasa doğru ilerler.

Konkordato Başvurusunda Ön Projenin Önemi

Konkordato başvurusunda mahkemeye bir ön proje sunulmaktadır. Bu sunum, en önemli unsurdur. Ön projede;

  • Borçlunun, borcunu hangi vade ve oranlarda ödemeyi öngördüğü
  • Borcun ödenebilmesi için yapılması gerekli olan faaliyetler ve aynı zamanda sermaye artırımı
  • Alacaklıların alacaklarını hangi vade ve hangi oranda elde etmelerinin amaçlandığını
  • Kredi temini gibi borcun ödenmesi için kullanılması düşünülen yöntemler ön projenin içeriğini oluşturur.

Şirketlerin, ön projede bu unsurlara tek tek dikkat etmeleri çok önemlidir.

Kimler Konkordatoya Başvurabilir?

En önemli sorulardan biri de konkordatoya kimlerin başvurabileceğidir. Borç ödemekte zorlanan, borçları için bir düzen oluşturmak ve bu düzene göre borçlarını ödemek isteyen birey ve şirketler konkordato ilan etmek için başvuruda bulunabilirler. Elbette, konkordato ilanı için de bazı unsurlar önemlidir.

Dürüstlük; borçlu olan kişi ya da şirketin gerçekten yapabileceği bir şey kalmadığında yani çözümsüz kaldığı durumlarda bu yönteme başvurmalıdır.

Masrafları; 100 bin ile 200 Bin TL arasında olan şirketler, masrafları 10 Bin ile 20 Bin TL arasında olan şahıslar konkordato ilanı için başvuruda bulunmalıdır. Söz, önemlidir. Yani; borçlu olan birey ya da şirket konkordato ilanı sonrasında borçlarının en az % 50’lik kısmını ödeyeceğine dair verdiği sözü tutmalıdır.

İşin sonunda konkordatoya giren borçlu şahıs ya şirketten alacaklı olanların üçte ikisinin dediği kabul olmaktadır. Bunlarda son derece önemli ve bilinmesi gereken hususlardır.

Konkordato ile Hacizler Durur Mu?

Konkordato ilanı için başvuruda bulunan şahıs ve şirketlerin başvurusu kabul edilirse alacaklılar bu şahıs ve şirketler için haciz işlemi yapamazlar. Aynı zamanda bankalar da kredilerini isteyemezler. Konkordato süreci boyunca bankalar, anaparayı ve faiz ödemelerini isteyemezler. Bu dönemde her hangi bir ödeme yapılmaz

Bununla beraber, ipotekli olan hiçbir şey satışa sunulamaz. Dolayısıyla, konkordato sürecinde devlet, borçlu şahıs ve şirketi, geçici olarak koruma altına alır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu