Kişi Başına Düşen Milli Gelir Nedir? Ne Anlama Gelir? Nasıl Hesaplanır?

Ekonomiye dair bilinmesi gereken önemli konulardan biri de kişi başına düşen milli gelirdir. Bu kavram ne anlama geliyor ve hesaplaması nasıl yapılıyor işte bilmeniz gerekenler.

kişi başına düşen milli gelir nedir

Televizyonlarda, internette ve gazetelerde karşımıza çıkan bir terim olan milli gelir, ülkelere göre farklılık göstermektedir. Kişi başı milli gelir ülkelerin gelişmişlik düzeyi ile ilgilidir. Kişi başı milli gelir hesaplanırken Amerikan Doları baz alınmaktadır. Kişi başına düşen milli gelir nedir sorusunu yanıtlamadan önce milli gelirin bilinmesi faydalı olacaktır.

Milli Gelir Nedir?

Bir ülke ekonomisinde belli döneme ait gayri safi milli hasıla değerinden yine aynı döneme ait toplanan dolaylı vergiler toplamının çıkartılması sonucu elde edilen tutara milli gelir denilmektedir. Milli geliri bilimsel anlamda ifade etmek gerekirse, bir ülkede belirli bir dönem içerisinde üretilen mal ve hizmetlerin parasal karşılığıdır. Kişi başına düşen milli gelir ise, bir ülkedeki milli gelirin yani gayri safi milli hasılanın o ülke nüfusuna oranına denilmektedir.

Kişi Başına Düşen Milli Geliri Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Kişi başına düşen milli gelir ülkelerin gelişmişlikleri ile doğrudan ilgilidir. Bir ülkede kişi başı milli gelirin yüksek olması, o ülkenin gelişmişlik derecesinin de aynı oranda yüksek olduğunu göstermektedir. Kişi başına düşen milli geliri etkileyen fonksiyonları ise;

  • Tüketim Fonksiyonu
  • Tasarruf Fonksiyonu
  • Yatırım Fonksiyonu olarak sıralamak mümkün olacaktır.

Kişi Başına Düşen Milli Gelirin Hesaplanması

Türkiye’de kişi başına milli gelirin hesaplanması işi Türkiye istatistik Kurumu tarafından yapılmaktadır. Türkiye İstatistik Kurumu piyasadan aldığı fiyatlara göre milli gelir hesaplanmakta ve bu hesap nüfusa oranlandığında ise kişi başına düşen milli gelir sonuçlandırılmış olmaktadır.

Yapılan hesaplar %100 doğru sonuçlar değildir ortalama değerlerdir. Ancak elde edilen sonuçlar ülke ekonomisi adına büyük önem taşımaktadır. Devlet, üretici ve tüketiciler hesaplanan bu sonuçlara göre yatırımlarına yön vermektedirler.

Hesaplamalar yapılırken farklı yöntemler kullanılmaktadır. TÜİK‘de hesaplamalarını yaparken kendi içinde belli kurallara göre yapmaktadır. Milli gelirin hesaplanmasında kullanılan yöntemleri;

  • Üretim Yöntemi
  • Tarımsal Yöntem
  • Gelir Yöntemi olarak ifade etmek doğru olacaktır.

Kişi Başına Düşen Milli Geliri Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Kişi başına düşen milli gelirin belirlenmesi oldukça zor bir işlemdir. Dolar kurunun sürekli değiştiği ülkelerde kişi başı milli gelirde bu değişkenlik oranında farklılıklar göstermektedir. Bazı ülkelerde piyasa fiyatları farklılıklar gösterebilmektedir. Böyle bir durumun olması da kişi başına düşen milli geliri etkilemektedir. Bu yüzden ülkeler kıyaslanırken satın alma gücü de dikkate alınmaktadır. Kayıt dışı ya da serbest çalışılan işlerde ülke ekonomisini etkilediğinden kişi başı milli geliri belirlemek de zorlaşmaktadır.

İlgili: Döviz kuru nedir

Coğrafi farklılıklar da milli gelir dağılımını yakından ilgilendirmektedir. Doğal kaynaklar, doğal güzellikler, iklim, sanayi gibi etkenler bölge gelişimini olumlu bir şekilde etkilemektedir. Gelişmiş olan bölgeler ise, milli gelirden daha yüksek bir pay almaktadırlar. Böyle bir durumda kişi başına düşen milli gelirin eşit hale getirilebilmesi için, geri kalmış bölgelerde yatırım teşvikleri, vergi politikaları, destekleme alımları ve özel kalkınma programları ile destek verilmesi gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu