Kırgızistan Ekonomisi Sene Başından Beri Zor Durumda

Kırgızistan Ekonomisi Sene Başından Beri Zor Durumda

Kırgızistan cumhurbaşkanı Tokayev 2020 yılı başından beri ülke ekonomisinin %1.8 oranında küçüldüğünü açıkladı. Kırgızistan’da bugün cumhurbaşkanının katılımıyla gerçekleşen hükumet toplantısı yapıldı. Toplantının asıl konusu koronavirüstü fakat ekonomiye dair verilerde açıklandı.

Verilen bilgilere göre Kırgızistan ekonomisi bu yıl %1.8 oranında küçülme yaşadı. Ayrıca hizmet sektöründe de önemli ölçüde azalma meydana geldi. Bu veriler ışığında yıl sonuna kadar ekonomiyi canlandırma maksatlı bir dizi plan konuşuldu.

Konuyla alakalı açıklamalar yapan cumhurbaşkanı koronovirüsün ülke ekonomisini derinden etkilediğini, 2020’nin adeta felaketler yılı olarak anılacağını belirtti. Yıl sonuna kadar alacağımız önlemlerle birlikte ekonomik büyümenin daha iyi bir konuma gelmesini arzu ediyoruz şeklinde açıklamalarına son verdi.

Toplantıda alınan kararlardan bazıları ise şu şöyle; Kırgızistan başbakanı ülkenin ekonomik açıdan gelişmelerini ve sonrasında yaşanan sonuçları yıl sonuna kadar cumhurbaşkanına rapor edecek. Merkez bankası başkanı da para politikası ile ilgili tedbirler uygulayıp cumhurbaşkanına bu alanda rapor sunacak. Ülkenin ekonomik anlamda ne gibi tedbirler alacağı ise ilerleyen günlerde netlik kazanacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı