Kıdem Tazminatı Nedir Nasıl Alınır 2020 Güncel Şartları

Kıdem tazminatı nedir, kıdem tazminatı nasıl alınır gibi bilmeniz gereken şartlar ve koşullar bu sayfamızda.

kıdem tazminatı nedir nasıl alınır

Çok sayıda farklı sektörlerde çalışanın ilgi alanına giren kıdem tazminatı, nasıl alınmaktadır, şartları nelerdir ve nasıl hesaplanır gibi soruların cevapları da merak edilmektedir. Kıdem tazminatı çalışanlar için bir güvence olarak görülmesinin yanında kanunlarda yapılması düşünülen değişiklik söylentileri ile de günümüzde daha dikkat çeken bir konu haline gelmiştir.

Kıdem Tazminatı Nedir?

Kıdem tazminatı kısaca, çalışılan süre içerisinde verilen emeğin karşılığının alınmasını sağlayan yasal bir sistemdir. Sözleşmesi fesih edilen çalışanlara işveren tarafından ödenmesi gereken tazminat olarak da adlandırılmaktadır. 4857 sayılı iş kanununa göre çalışanın çalışmış olduğu iş süresinin hesaplanarak işveren tarafından ödenmesi gereken tazminata kıdem tazminatı denir. Çalışan çalıştığı yıl kadar 1 aylık brüt maaşını kıdem tazminatı olarak almaktadır. Bu yasal sistem ile işverenin keyfi işten çıkarma işlemlerinin önüne geçilerek işçilerin güvence altına alınması amaçlanmaktadır.

Kıdem Tazminatı Nasıl Alınmaktadır?

Bir işçinin kıdem tazminatı alabilmesi için bazı şartların gerçekleşmesi gerekmektedir. Bu şartları;

  • Bir iş yerinde kesintisiz olarak en az bir yıl çalışmış olmak,
  • İşçi çalıştığı işinden kendi tasarrufu ve isteği ile ayrılırsa kıdem tazminatı alamaz. Kıdem tazminatını alabilmesi için çalışanın, işveren tarafından işine son verilmesi gerekmektedir.
  • İşçinin işveren tarafından işten çıkarılırken, ahlak ve iyi niyet kuralların ihlal etmemiş olması gerekir. İşçi, iş yeri kurallarına aykırı nedenlerden dolayı işten çıkarılırsa kıdem tazminatı alamaz.
  • 4857 sayılı İş Kanununa göre sağlık sorunu gibi haklı bir neden ile işten ayrılma zorunluluğu söz konusu ise, kıdem tazminatı almaya kazanılmaktadır.
  • Kadın çalışanlar ise çalıştıkları dönemde evlenirse, evlendikten sonra bir yıl içerisinde kendi isteği ile işten ayrılma hakkı bulunmaktadır ve bu durumda tazminat hakkı kazanılmaktadır.
  • Emeklilik şartının oluşması olarak sıralamak mümkündür.

Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanmaktadır?

İşçinin çalıştığı her yıl için kıdem tazminatı, 30 günlük brüt ücret karşılığında hesaplanmaktadır. Brüt maaşa nakit ve düzenli şekilde eklenen tüm ödemeler hesaba katılmaktadır. Bir yıldan artan tüm günlerde hesaba dahil edilmektedir. Devlet tarafından her yıl düzenlenen kıdem tazminatı tavan oranı bulunmakta olup, her yıl için bu oran değişmektedir. Bu tavan oranının üzerinde brüt maaş alanların hesabında tavan oran dikkate alınarak hesap yapılmaktadır.

2020 Yılında Kıdem Tazminatı Tavan Oranı Ne Kadardır?

2019 yılının ikinci yarısında kıdem tazminatı tavan ücreti 6380 TL olarak uygulanmıştı. 1 Ocak 2020 tarihi itibari ile bu oran değişmiş olup, Ocak-Haziran arasında uygulanacak kıdem tazminatı tavan ücreti 6730 TL olarak belirlenmiştir. Bu durumda bir iş yerinde 10 yıl çalışmış birinin bu dönemde çıkartılması sonucu alabileceği maksimum kıdem tazminatı 67 bin 300 TL olarak hesaplanmaktadır. Yalnız bu rakamdan damga vergisinin düşülmesi söz konusudur.

Kıdem Tazminatı Hesabında Ücrete Eklenmeyen Ödemeler Nelerdir?

Yıllık izin ücreti, haftalık tatil ücreti, evlenme yardımı, hastalık yardımı, bayram harçlığı, doğum yardımı, ölüm yardımı, genel tatil ücreti, jestiyon ödemeleri, fazla çalışma ücreti, teşvik ikramiye ya da primleri, izin harçlığı, seyahat primleri, jübile ikramiyesi, devamlılığı olmayan primler, iş arama yardımı, harcırah, iş elbiseleri, koruyucu malzeme bedelleri ve bir kere ödenen primler kıdem tazminatı hesaplanmasında kullanılmamaktadır.

Kıdem Tazminatı Hesabında Ücrete Eklenen Ödemeler Nelerdir?

Brüt maaş, kasa tazminatı, yemek yardımı, gıda yardımı, yakacak yardımı, konut yardımı, eğitim yardımı, erzak yardımı, giyecek yardımı, sosyal yardım amaçlı ayakkabı ya da bedeli, aile yardımı, unvan yardımı, taşıt yardımı, yıpranma tazminatı, temettü, mali sorumluluk tazminatı, havlu ve sabun yardımı, kalifiye nitelik zammı ve devamlılığı olan prim ödemeleri kıdem tazminatı hesabında ücrete dahil edilen ödemelerdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu