Kefillik Kredi Notunu Etkiler Mi? Düşürür Mü?

kefillik kredi notunu etkiler mi

Kefillik kredi notunu etkiler mi, kredi notum düşer mi diye merak ediyorsanız bu yazımızdan tüm bilgileri öğrenebilirsiniz. Kefillik, bir kredi veya herhangi bir borç aşamasında kişinin kendinin ödeyemeyeceği borçlara karşı yanında güvence olarak götürdüğü ikinci borçlu kişidir. Kefil olmayı kabul eden kişi asıl borçlunun mevcut borcunu ödeyemediği hallerde kendisinin bu borcu ödeyeceğine dair her türlü sorumluluğu kabul etmiş sayılır. Olası bir borç ödenmeme durumlarında da direk olarak bu kefil iletişime geçilir. Borçluyla anlaşmazlık yaşanırsa ödeme kefil yolu ile çözülmeye çalışılır.

Kefil Olmak Kredi Notunu Düşürür Mü?

Kefil olmak borç sahibiyle neredeyse aynı sorumluluğu üstlenmek demektir. Kredi kullanan kişilerin borçları azalana kadar kredi notları düşük olur. Çünkü borçlu olarak görünürler. Dolayısıyla bu durum kefilin de kredi notunu etkiler. Sonuç olarak kefil olmak kredi notunu etkiler mi sorusuna evet cevabı verebiliriz.

Kefil Olan Kişi Borç Sahibiyle Aynı Yükü Taşır

Bankadan çekilen kredi borçlarında banka asıl borçluya uygulayabileceği bütün haciz ve icra yöntemlerini kefil üzerinde de uygulama hakkına sahiptir. Bu anlamda kefil kişi de borçlu sayılacağından kefillik önemle düşünülmesi gereken bir konudur.

Bankacılar kullandırdıkları kredilerde özellikle yüksek meblağlar için kefilsiz asla onay vermezler. Onay aşamasında borçludan bir veya birden fazla kefil getirmesini zorunlu koşarlar. Bu şart olası bir gecikme veya ödenmeme gibi hususlarda kefil ile iletişime geçip borcu ondan tahsil etmeye yönelik olarak konar. Dolayısı ile borçlu kadar kefilin de sicilinin etkilenmesi söz konusudur. Ödenmeyen borçlarda borçlunun kredi puanı düşeceği gibi kefilinde aynı borç üzerinden kredi puanı etkilenecektir.

Kefil Olan Kişi Bankadan Kredi Kullanabilir Mi?

Kefil olmak, kredi puanının düşmesine neden olabilecek bir nedendir. Normal şartlarda bankalar kredi çeken kullanıcılarının kredi puanlarını düşürür. Borç bitinceye kadar bu not düşük seviyede seyreder. Borç miktarı azaldıkça not yavaş bir şekilde düzelmeye başlar. Kefil için de aynı durum söz konusudur. Borç bitinceye kadar kredi puanı düşük seviyede seyreder. Bu süre boyunca bankalardan kredi kullanma ihtimali oldukça düşük olur. Birçok banka bu not yükselmediği sürece kredi kullanımına yanaşmayacaktır. Konu hakkında daha ayrıntılı bilgi için kefillik kredi çekmeye engel mi yazımıza mutlaka bakın.

Kredi Notunu Düşüren Diğer Etmenler

Bankalar, kişilere kredi kullandırırken belirli kriterleri dikkate alır. Bu kriterler banka kredi notu adı ile anılır. Kişilerin bankadaki hareketleri neticesinde oluşan bu not düşük olduğu durumlarda banka kişinin isteğine yanıt veremez. Kefilliğin yanı sıra banka notunu düşüren birçok farklı etmen bulunur. Ödemelerde meydana gelen gecikmeler buna başlıca sebeptir. Gününde yapılmayan ödemeler büyük oranda kredi notunu düşürür.

Bununla birlikte hali hazırda çekilmiş krediler varsa buda notu düşüren bir diğer faktördür. Kredi kartı kullanımlarında günü geçen ödemeler de kredi notuna etki etmektedir. Genel anlamda ödemelerde aksama gelmesi kredi notunda düşüşe neden olur. Kredi notunun düşmesi kredi çekiminde sıkıntılara neden olur. Bu nedenle dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Kredi Notunu Nasıl Yükseltebilirsiniz?

Kredi notunu yükseltmek için banka ile düzenli olarak temas halinde olmak gerekir. Günü gelen ödemeleri son güne kalmadan ödeme, notu yükseltmeye yardımcı olur. Gecikmede borç görünmediği sürece not düzenli bir şekilde yükselmeye devam edecektir. Yüksek bir kredi notu demek bankadan sorunsuz olarak kredi kullanabilmek anlamına gelmektedir.

Bir Yorum

  1. kefil oldum bir kere olmaz olaydım adamın bütün borçları bizim sırtımıza kaldı böyle birşey yok ya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu