Kefillik Kredi Notunu Etkiler Mi?

Kefillik, bir kredi veya herhangi bir borç aşamasında kişinin kendinin ödeyemeyeceği borçlara karşı yanında güvence olarak götürdüğü ikinci borçlu kişidir. Kefil olmayı kabul eden kişi asıl borçlunun mevcut borcunu ödeyemediği hallerde kendisinin bu borcu ödeyeceğine dair her türlü sorumluluğu kabul etmiş sayılır. Olası bir borç ödenme durumlarında da direk olarak bu kefil iletişime geçilir. Ödeme kefil yolu ile çözülmeye çalışılır.

Kefil Olan Kişi Borç Sahibi İle Aynı Yükü Taşır

Bankadan çekilen kredi borçlarında banka asıl borçluya uygulayabileceği bütün haciz ve icra yöntemlerini kefil üzerinde de uygulama hakkına sahiptir. Bu anlamda kefil kişi de borçlu sayılacağından kefillik önemle düşünülmesi gereken bir konudur.

Bankacılar kullandırdıkları kredilerde özellikle yüksek meblağlar için kefilsiz asla onay vermezler. Onay aşamasında borçludan bir veya birden fazla kefil getirmesini zorunlu koşarlar. Bu şart olası bir gecikme veya ödenmeme gibi hususlarda kefil ile iletişime geçip borcu ondan tahsil etmeye yönelik olarak konar. Dolayısı ile borçlu kadar kefilin de sicilinin etkilenmesi söz konusudur. Ödenmeyen borçlarda borçlunun kredi puanı düşeceği gibi kefilinde aynı borç üzerinden kredi puanı etkilenecektir.

Kefil Olan Kişi Bankadan Kredi Kullanamaz

Kefil olmak, kredi puanının düşmesine neden olabilecek bir nedendir. Normal şartlarda bankalar kredi kullanıcılarının kredi puanlarını düşürür. Borç bitinceye kadar bu not düşük seviyede seyreder. Borç miktarı azaldıkça not yavaş bir şekilde düzelmektedir. Kefil için de aynı durum söz konusu olur. Borç bitinceye kadar kredi puanı düşük seviyede seyreder. Bu süre boyunca bankalardan kredi kullanma ihtimali oldukça düşük olur. Birçok banka bu not yükselmediği sürece kredi kullanımına yanaşmayacaktır.

Kredi Notunu Düşüren Diğer Etmenler

Bankalar, kişilere kredi kullandırırken belirli kriterleri dikkate alır. Bu kriterler banka kredi notu adı ile anılır. Kişilerin bankadaki hareketleri neticesinde oluşan bu not düşük olduğu durumlarda banka kişinin isteğine yanıt veremez. Kefilliğin yanı sıra banka notunu düşüren birçok farklı etmen bulunur. Ödemelerde meydana gelen gecikmeler buna başlıca sebeptir. Gününde yapılmayan ödemeler büyük oranda kredi notunu düşürür.

Bununla birlikte hali hazırda çekilmiş krediler varsa buda notu düşüren bir diğer faktördür. Kredi kartı kullanımlarında günü geçen ödemeler de kredi notuna etki etmektedir. Genel anlamda ödemelerde aksama gelmesi kredi notunda düşüşe neden olur. Kredi notunun düşmesi kredi çekiminde sıkıntılara neden olur. Bu nedenle dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Kredi Notunu Nasıl Yükseltebilirsiniz?

Kredi notunu yükseltmek için banka ile düzenli olarak temas halinde olmak gerekir. Günü gelen ödemeleri son güne kalmadan ödeme, notu yükseltmeye yardımcı olur. Gecikmede borç görünmediği sürece not düzenli bir şekilde yükselmeye devam edecektir. Yüksek bir kredi notu demek bankadan sorunsuz olarak kredi kullanabilmek anlamına gelmektedir.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. kefil oldum bir kere olmaz olaydım adamın bütün borçları bizim sırtımıza kaldı böyle birşey yok ya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu