Kefillik Kredi Çekmeye Engel Mi?

kefil olan kişi kredi çekebilir mi

Sicili bozuk olan ya da maaş bordrosu sunamayan kimseler, kefil ile kredi çekebiliyor. Kefillik, ilgili kişi borcunu ödeyemediği takdirde sorumluluk kabul eden kişidir. Kabul edelim ki riskli bir durum çünkü kişi ödeme yapmadığı takdirde banka direkt olarak sizinle yani kefille muhatap oluyor ve ödeme yapmadığınızda tüm yaptırımla da yine size uygulanacaktır.

Peki kefillik kredi çekmeye engel mi? Dilerseniz bu soruya da detaylı bir şekilde yanıt verelim ve soru işaretlerini ortadan kaldırmış olalım. Kredi notunuz çok yüksek olabilir ancak bir krediye kefil olduğunuz takdirde bu durum kayıt altına alınıyor ve öncelikli olarak ilgili kredinin ödenmesi bekleniyor. Kredi çekmeye engel bir durum değil ancak onay alma oranı bir hayli düşük ve bu yüzden kefil olurken iki kez düşünmenizi tavsiye ediyoruz.

Kefil Olan Kişi Kredi Çekebilir mi?

Kefillik kredi çekmeye engel mi? Sorusunu yanıtladıktan sonra dilerseniz kredi notuna etki edip etmeyeceğine de yine hep birlikte göz atalım. Sizi doğrudan etkileyen bir durum söz konusu değil ancak bireysel işlemlerinizde yani kredi kartı ya da kredi başvurularınızda bankalar gerekli incelemeleri yapacak ve kefil olduğunuzu gördüğünde başvurunuzu onaylamayacaktır. Birçok banka bu şekilde hareket ediyor ve kredinin ödenmesini bekliyor.

Çok zor durumda kalmayacaksanız eğer kefil olmamanızı tavsiye ediyoruz. Aksi takdirde bireysel işlemlerinizde sorun yaşayabilir ve acil nakit ihtiyacınıza da yanıt alamayabilirsiniz. Kefillik, büyük bir sorumluluk gerektiriyor ve kefil olduğunuz kişi bir ay bile gecikme yaşasa doğrudan sizinle iletişime geçiyorlar ve bu da rahatsız edici bir durum olacaktır.

Kefillik, kerdi notunuza doğrudan etki etmiyor. Düşürmüyor ya da yükseltmiyor ancak bireysel işlemlerinizde banka bu detayı göz önünde bulundurarak hareket ediyor. Hali hazırda farklı bir kuruma ya da kendilerine borcunuzun olması onları elbette düşündürecektir. Kredi almanız ya da kredi kartı başvurunuzun olumlu sonuçlanması bir hayli düşük bir ihtimal ve az önce de ifade ettiğimiz gibi mümkün olduğunca kefillikten uzak durmalısınız. Bu durum sizlerin lehine olacak ve yine sizlere fayda sağlayacaktır.

Kefil Olunurken Dikkat Edilmesi Gereken Notlar

Kefillik durumu konusunda birey sicili kefillik sorumluluğu altına girdiğinden ve etkilendiğinden başka birinin kredisine kefil olunmadan önce iyi düşünülmeli ve karar verilmelidir. Kefil olunması durumunda ödemelerde oluşacak herhangi bir aksaklık krediyi çeken kişiyi etkilediği oranda kefili de etkilemektedir. Ayrıca kredi notu oluşumunda bulunan toplam borç kriteri oranı sadece kredi çekeni değil kefili de ilgilendirerek kefil banka sicilinde görünmektedir.

Kefillik kredi çekmeye engel mi sorusunu cevaplarken, özellikle çok uzun zaman aralığında ödemesi gerçekleşecek krediye kefil olmadan önce sıkı bir araştırma yapılması kişiye kredi notu ve borç sorumluluğu açısından uygun bir durum sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu