Kefille Kredi Veren Bankalar

kefille kredi veren bankalar

Bu yazımızdan kefille kredi veren bankalar hakkında detaylı bilgiler bulabilirsiniz. Bankalardan kredi almak için bir takım şartların yerine getirilmesi gerekir. Kredi çekmek adına dikkat edilmesi gereken detaylardır. Kredi almak istediğinizde ilk olarak bankanın kredi notunuza ve ödeme için gereken gelir halinize bakması gerekir. Bu durumlar sonucunda ise değerlendirme yaptıktan hemen sonra krediniz için onay veya ret verir. Kredinizin onaylanması için gereken ödeme durumunuz ve kredi notunuzda sorun olması halinde ise banka riskinizin daha az bir seviyeye gelmesi için sizden kefil isteyebilir. Kefil göstermeniz ödeme sorunu olması halinde bile bunun kefilden tahsil edileceği anlamına gelir. Bu durum sizin daha az riskli grupta olmanıza neden olur.

Kefil olmanın türlü türlü şartları varken biz öncelikle kefil olmanın anlamını size açıklamak istedik. Eğer birine kefil olmuşsanız şartları bilmeniz gerekir. Kefil olmak demek ben ona kefil olduysam ve o borcunu ödemezse borcunu ben ödeyebilirim demektir.

Kefille Kredi Veren Bankalar Hangileri 2020

Kefil isteyen bankalar sizinle ticari ilişki kurduklarında herhangi bir risk görmüş olan bankalardır. Bunun için bankanın kefil istemesi gerekir. Kefille kredi veren bankalar için örnek vermek gerekirse, Ziraat Bankası, Garanti Bankası, İş Bankası veya Yapı Kredi gibi birçok banka kefil yöntemini kullanarak kredi onayı verir. Bunun için ödeme durumunuz ve kredi notunuz da önemlidir. Sadece kefille bir müşteriye kredi vermek oldukça riskli olacağından dolayı bankalar bunu kabul etmez.

Nasıl Olur?

Banka size kredi vermenin riskli olduğunu fark ettikten sonra ödeme durumunuzun olduğunu gördüğünde sizden kefil getirmenizi ister. Kefil kredi notu düzgün, geliri olan veya devlette çalışan birisi olmalıdır. Her kefil üzerinden de işlem yapılmayacağı unutulmadan kefil arayışında olunmalıdır.

İlgili: Kredi notu düşüklere kredi veren bankalar

Kefil İşlemleri

Kefil olmayı kabul ettiniz ancak bunun hangi şartlarda olduğunu biliyor musunuz? Öncelikle bunun için sizin ve kefil olacağınız kişinin kredi notlarınızı öğrenmeniz gerekiyor. Çünkü eğer kefil olarak bankaya getireceğiniz kişinin kredi notu sizden daha düşükse bankalar o kişiyi kefil olarak kabul etmemektedir. Çünkü kredi notunuz kredi borçlarınızı vaktinde ödeyip ödeyememe ile ilgili bir durumdur. Bu yüzden banka kefil olarak göstermek istediğiniz kişinin borç ödeme kapasitesini bilmek zorundadır. Dolayısıyla aslında krediyi sizin adınıza kefilinize vermiş gibi oluyor. Krediyi siz alıyor olsanız da borç yükü ödeyemediği takdirde size yükleniyor. Bu gibi durumlarda kesinlikle araştırma yapmadan herhangi birine kefil olmamanızı tavsiye ediyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu