Kefil Borcu Ödemezse Ne Olur?

kefil borcu ödemezse ne olur

Kurumlar ilk önce şahsi borçludan alacağını tahsil etmeye çalışır. Araba, ev veya kayıtlı eşyalar üzerinden borcun tahsilatını yapar. Fakat şahsi borç sahibine ulaşılmamış ise kurumlar kefil bireye yönelir. Kefil kişi borcun ödenmesi ile yükümlü durumdadır. Kefil bireyin borcu ödemediği süreçte kurumlar tarafından güvenilirliğini kaybetmesine neden olur. Banka gibi kurumlarda kefil kişi kredi çekme talebinde bulunduğu zaman bu olay göz önünde bulundurulur ve bireyin not düşüklüğünden olumsuz durumla karşılaşır.

İlk Borç Uyarısı

Borçlanan kişi ödemesini 1 ay süresince ödemediği takdirde kurum tarafından borçlu kişi ve kefil bireye uyarı gönderir. Bu uyarı genel olarak telefona gönderilen mesaj veya aramalar ile yapılmaktadır. Eğer borç sebebi kredi ise borcun ödenmesi halinde dahi borçlu ve kefil kişinin kredi notu düşürülür.

İhtar Çekilmesi ve İdari Takip

Daha önceden bir aylık geciktirme durumu bulunan borcun 2. ay süresi içerisinde ödenmediği takdirde 2. ay sonunda borç ihtarı çekilir. Borçlu kişi ve kefil birey hakkında idari takip süresi başlatılır. Bu takip kurum tarafından yönetilen bir takiptir. Eğer borç sebebi kredi ise, ihtar çekilmesi ve idari takip borçlu kişi ve kefil bireyin kredi notunun ciddi şekilde düşmesi anlamına gelir. Bu noktaya gelindikten sonra kredi notu dışında haciz işlemlerinin başlatılması konusunda ciddiyet sahibi olmak gerekir.

İlgili: Banka borcundan dolayı eve haciz gelir mi

Yasal Takip Edilme ve İdari Haciz İşlemi

Daha önceden iki aylık bir geciktirme durumu bulunan borcun 3. ay süresi içerisinde ödenmediği takdirde avukata devredilir. Sonraki süreç şu şekildedir;

  • Bu süreçten sonra borç hakkında kefil kişi ve borçlu birey kurum ile değil avukat ya da avukatlık bürosu ile iletişime geçmelidir.
  • Avukatlar borçlu birey ve kefil kişiye borcun hazırlanması ve tümünün teslim edilmesi için çok az bir vakit tanır.

Eğer borç sebebi kredi ise;

  • Krediyi kullanan borçlu birey ve kefil olan kişi kara listeye eklenir.
  • Borcun teslim edilmediği süreçte icra mahkemesine gidilir ve başvuruda bulunulur.
  • Borcun hala daha teslim edilmediği bu son noktada başvuru kabul edilmesi halinde haciz işlemi uygulanır ve borç bu şekilde tahsil edilir.

Haciz ilk kural olarak borçlu bireye uygulanır. Fakat haciz edilebilecek ev, araba ya da değerli eşyalar bulunmaması durumunda kefil kişiye haciz işleminde bulunulur. Ancak isteğe bağlı olarak kurumların ilk önce kefile haciz işlemine gitmesinde bir sakınca yoktur.

Kefil Kimdir?

Kurumlar olası tehdit ve riskleri göz önünde bulundurarak kefil kavramını ortaya çıkarmıştır. Kefil olan kişi, borçlu taraf borcunu teslim etmediği süreçte borç teslimatını yapmayı kabul eden kişidir. Aslına bakılırsa borç teslimatının garanti kişisidir. Borçlu birey borcunu teslim etmediği takdirde kurum, alacağı borcun kalan kısmını kefilden sağlar. Borç süresince kefil sağlamak için kurumun sizden kefil talep etmiş olması gerekiyor.

İlginizi Çekebilir:

Kefillik kredi çekmeye engel mi

Kefillik kredi notunu etkiler mi

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı