Banka Kartında Hesap Numarası Nerede Yazar?

hesap numarası

Tüm bankalarda, müşterilerin para yatırmaları veya bazı para gönderimleri için hesap açılması zorunludur. Ancak bu nokta da “hesap numarası” ayırt edici bir konuma gelmektedir. Peki, banka kartında hesap no nerede yazar? Bunun cevabını birazdan aşağıda belirteceğiz.

Banka kartlarının hesap numaraları genelde para göndermek adına kullanılmaktadır. Hatta tüm bankalar bu hesap numaraları üzerinden para transfer işlemlerini yürütmektedir. Banka kartları ile tüm bankacılık işlemlerini pratik bir şekilde gerçekleştirebilir ve İnternet bankacılığını da kullanabilirsiniz.

Buna ek olarak kredi açabilir, başvurusu gerçekleştirebilir veya para transfer işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Ancak insanlar bu kadar pratik işlemler arasında başlıca sorun olarak, banka hesap kartlarında hesap numaralarının olmayışından yakınmaktadır. Bu durum için insanlar özellikle araştırmalar yapmaktadır.

Hesap numaraları maalesef ki genel banka kartlarının üzerinden yer almaz. Ancak hesap numaranızı ATM yoluyla veya kullandığınız bankanın İnternet ve mobil bankacılığı ile bu numaraya ulaşabilirsiniz.

Banka Kartında Hesap Numarası Nerede Yazar?

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki, banka kartı üzerinden ki 16 haneli rakamlar maalesef hesap numarası değildir. Bu 16 haneli rakamlar tamamen kart numarasıdır. Bu numara ile hiçbir şekilde para transferini gerçekleştiremezsiniz.

Kısacası işlem yapamazsınız. Hesap numarası bazı bankalarda ufak da olsa yazmakta ancak çoğu bankanın hiçbir şekilde kart üzerinde yer almamaktadır. Banka kartında hesap numarası olamayan kullanıcılar için, hesap numarasını öğrenebilecekleri en pratik konum kesinlikle telefon bankacılığı veya ATM’lerdir.

Ayrıca kullandığınız bankanın müşteri temsilcisine bağlanarak, hesap numarasını da öğrenme şansına sahip olabilirsiniz. Tabii cep telefonunuza da mesaj olarak gönderilmesini talep edebilirsiniz.

İban Numarasında Hesap Numarası Hangisidir?

Bazı bankalarda örneğin; Vakıf bank, Ziraat gibi bankaların kart üzerinde İBAN numarası yer almaktadır. Hesap numarasından İBAN numarasına da rahatlıkla ulaşabilirsiniz. TR ile başlayan kısım İBAN numarasıdır. Bu numaranın son 16 hanesi hesap numarası olarak kabul edilmiştir. Şimdi ise bankalarda hesap numarası nasıl öğrenilir daha detaylı inceleyelim.

İlgili: ibandan hesap no bulma

Ziraat Bankası Hesap Numarası Nerede Yazar?

  • Şube Kodu; 4 veya 4 haneli olabilmektedir.
  • Hesap Numarası; 8 artı 4 haneli olmaktadır.
  • Örneğin; 0548-44855567-8475 tarzında hesap numarası bulunmaktadır.

Para gönderim işlemini gerçekleşirken, en başta boş kalan kısımlar sıfır rakamı ile doldurulmalıdır. ATM’ye giderek de kartınızın hesap numarasına ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca hesap numarasını direkt öğrenmek isteyenler için, 444 00 00 numaralı müşteri hizmetlerini arayarak öğrenebilir. Buna ek olarak, İnternet bankacılığına giriş yaparak hesap numarasını temin edebilirsiniz.

Garanti Bankası Hesap Numarası Nerede Yazar

  • Şube Kodu; 1 ile 4 hane arasında olabilmektedir.
  • Hesap Numarası; 7 hane şeklinde olmaktadır.
  • Örneğin; 890 5488549 olarak ifade edilebilir.

Garanti bankası kullanıcı kişiler için hesap numarası maalesef ki Garanti bankasının kartı üzerinde yer almamaktadır. Bunun için yapmanın gereken 444 0 333 numarasını tuşlayarak, müşteri temsilcisinden temin edebilirsiniz. Hatta sadece bu değil, iban numaranızı da alabilirsiniz. Buna ek olarak İnternet bankacılığı veya ATM yardımıyla hesap numaranıza ulaşabilirsiniz.

Akbank Hesap Numarası Nerede Yazar?

  • Şube Kodu; 1, 2, 3 veya 4 haneli olabilmektedir
  • Hesap Numarası; 7 hane şeklinde olması gerekmektedir.
  • Örneğin; 4585- 4587857 şeklinde olmaktadır.

Akbank müşteri kitlesi hesap numarasını öğrenebilmek için, 444 25 25’i arayarak da ulaşabilir. Ayrıca Akbank İnternet şubesi, mobil şube veya Akbank bankamatikten giriş yaparak rahatlıkla hesap numarasına ulaşabilirsiniz.

Birçok banka güvenlik ihlali olabilmesini düşünmesinden dolayı, banka kartlarının üzerinden hiçbir şekilde hesap numarasını yazmamaktadır. Ancak bazı bankaların kartlarında bu bilgiler yer almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu