Kart Güvenlik Kodu CVV Nedir?

Kart güvenlik kodu Cvv nedir? Ne işe yarar bu konuda bilmeniz gereken her şeyi yazımızdan anlatıyoruz. Kredi kartıyla online alışveriş yaparken istenen kişisel bilgiler arasında yer alan CVV, bir doğrulama kodudur. Kredi kartlarının arka yüzünde eskiden imza alanı olarak kullanılan yerde bulunan 3 haneli CVV rakamları, harcamalarda güvenliği sağlar.

CVV İle İnternetten Güvenli Alışveriş

İnternet alışverişinin artmasıyla birlikte gündeme gelen CVV kodu, bir güvenlik doğrulaması olarak düşünülebilir. “Card Validation Value” olarak bilinen kod, tam güvenlik sağlar. Kart sahibinin alışverişi isteyerek yaptığını anlatan bir mesaj olan CVV, kimi yerlerde CID veya CVC olarak da geçer. Bu alandaki rakamların 3 haneden fazla olması halinde son 3 rakam kullanılır.

CVV Güvenliği Nasıl Sağlar?

Online alışveriş güvenliği sağlayan kod, kimi zaman cep telefonun gelen SMS mesajıyla desteklenir. İnternet ya da telefon ile yapılan alışverişlerde;

  • Kart numarası
  • İsim
  • Son kullanma tarihi ve
  • CVV kodunun doğru ve eksiksiz girilmesi beklenir.

Günlük hayatın vazgeçilmezi olan kredi kartları ve online alışverişlerde kişisel bilgilerine 3.şahısların eline geçmemesi için belli başlı güvenlik tedbirlerinin eksiksiz olarak uygulanması gerekir.

cvv nedir

İnternet Alışverişinde Takip Edilecek Yollar

Online alışverişten en güvenilir yol sanal kartlardır. Bir nevi ön ödemeli kart görevi üstlenen kartlarla ödeme yaparken kişiler bilgilerin söylenmesi gerekmez. Sadece limit kadar ödeme imkanı sunan sanal kartlar ülkemizde her geçen gün daha yaygın bir şekilde kullanılır.

3D Ödeme Seçeneği; bu alternatifin aktive edildiği kartlar da nispeten güvenlidir. Ödemenin son aşamasında müşterinin tanımladığı cep telefonuna gelen 6 haneli şifrenin ekrana girilmesi istenir. Ödeme işlemi bu şifrenin geçerli olması halinde tamamlanır.

Şifrenin çalınması ya da kart bilgilerinin kötü kişilerin eline geçmesinden şüphelenildiği durumlarda vakit kaybetmeden ilgili bankaya temasa geçilmesi gerekir. Alınacak tedbirlere ek olarak güvenilir kanallar üzerinden alışveriş yapmak tercih edilmelidir.

Kredi Kartıyla Ödeme Avantajları

Dönemsel kampanyalarla alışverişi destekleyen kredi kartları, büyük bir ödeme kolaylığı sağlar. Kullanıcılara ihtiyaçlarını ertelemeden karşılama imkanı sunan kartlar, bilinçli bir şekilde kullanıldığı sürece herhangi bir sorun yaşanmaz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu