Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

kara listeden çıkma

Banka sicili iyi olmayan kullanıcılar için kara listeden nasıl çıkılır konusunu ele aldık. Verilen bilgiler doğrultusunda hareket ederek kara listeden çıkma işleminizi hızlandırabilir veya geçici çözümler bulabilirsiniz. 18 yaşını geçmiş birçok birey banka ve finans kurumları ile tanışıp bankacılık işlemleri gerçekleştirmektedir. Nakit sıkıntısı, taşınmaz alımı, araç alımı gibi sebeplerle krediye ihtiyaç duyup talep eden veya kredi kartı kullanan bireylerin bankalar nezdinde bir sicil kaydı oluşmaktadır.

Son ödeme tarihlerinde yapılmayan borçlar ya da geç kalan ödemeler sadece kötü sicil oluşmasına neden olmaktadır. Ancak, ödeme tarihinde yapılmayan ödemelerin üzerinden 90 gün geçmesi ve ödeme yapılmaması durumunda yasal takip işlemleri başlamaktadır. Bankanın anlaşmış olduğu avukatlık bürosu tarafından icra işlemleri başlatılır. Bunun sonucunda yine ödeme işlemi gerçekleşmez ise kara listeye eklenmiş olunur. Kara liste, riskli ve kötü sicilli kullanıcı anlamına gelmektedir. TBB Risk ve Kredi Kayıt Bürosunda tutulan bu kayıt halk tarafından kara liste olarak adlandırılmaktadır.

Kara Listeden Çıkmak İçin Yapılması Gerekenler

Mevcut durumunuzu düzelttiniz ya da yapmak istediğiniz bir yatırım nedeniyle kredi kullanmak istiyorsunuz ancak kara listede olduğunuz için bankalar tarafından olumsuz dönüş alıyorsunuz. Kara listedekilerin kredi alması için yapması gereken bazı işlemler var. Bunlar:

  • Kefil göstererek kredi başvurusunda bulunmak
  • İpotek gösterip kredi başvurusunda bulunmak
  • Hesapta bulunan para ipotek ettirilerek kredi başvurusu yapmak
  • Findeks kredi notu 1500’ün üzerine çıkmış olması

Ayrıca bakın: Kara listedekiler nasıl kredi alır?

Borçları Ödedikten Sonra Kara Listeden Çıkma

Bankalarla olan ilişkinizi düzeltmek için yapılması gereken ilk şey kara listeden çıkmak. Bunun için bütün borçlarınızı ödeyip borçsuz duruma gelmeniz gerekiyor. Eğer borcumu ödedim kara listeden nasıl çıkarım diyorsanız şimdi anlatılanlara dikkat edin.

Borçsuz duruma geldikten sonra vergi dairesine giderek bankadan almış olduğunuz borcu yoktur yazısını vermeniz ve icra kaydını sistemden düşürtmeniz gerekmektedir. Bu süreçte her şey yolunda ve olumlu giderse 5 yılın sonunda kara listeden çıkmış olacaksınız. Bunun haricinde devlet tarafından çıkan kredi sicil affı yasalarından yararlanabilirsiniz.

BONUS: Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Kara listeden çıktınız ancak güven sağlamak açısından kredi notunu yükseltmek gerekmektedir. Bunun için maaş aldığınız banka ile görüşüp bir kredi kartı talep edin. Eğer kredi kartı da verilmez ise kefil gösterin ya da para karşılığı ipotek gösterin. Kredi kartı edindikten sonra her ay hesap kesim tarihinden hemen sonra ödeme yapıp düzenli olarak notunuzu arttırabilirsiniz. Diğer bir yapmanız gereken adınıza kayıtlı ev, arsa, araç gibi mal varlıklarınızı ipotek ettirip kredi kullanabilirsiniz. Ya da bankanıza belirli bir tutar parayı ipotek ettirerek karşılığında kredi kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu