Kara Listedekilere Kredi Veren Bankalar

kara listedekilere kredi veren bankalar

Kara listedekilere kredi veren bankalar var mıdır? Kırmızı kalem yiyenler kredi alabilir mi? bu yazımızdan tüm bilgileri bulabilirsiniz. Bankalardan kredi almak elinizde henüz var olmayan paranın temin edilmesi anlamına gelir. Bunun için de bir faiz durumu ve ödeme planı yapılır. Ödeme planı kapsamında her ay belirlenen günde kredinizin ödemelerinin yapılması beklenir. Ödemelerin düzenli yapılması banka kredinizin ödenmesinde sorun çıkmasını engeller. Aynı zamanda bankaların sicil bozan yaptırımları kullanmak zorunda kalmasına da engel olur. Bundan dolayı kara listeye alınmak zorunda kalan veya kredi notu düşürülen sayısız müşteri bulunur. Bu tarz sorunlar ile karşılaşmamak adına ödemelerin düzenli yapılması önerilir. Aksi durumda kara listeye alındıktan sonra yeniden kredi almanız oldukça zor olacaktır.

Kara Liste Nedir?

Bir bankadan aldığınız borcu ödememeniz durumunda bir takım yasal işlemler yapılır. Bu işlemlerin başında ise haciz gelir. Haciz işlemine konu olacak herhangi bir işleminiz olmadığında ise banka sizin ödeme riski yüksek grupta olmanızdan dolayı kara listeye alınmanıza karar verir. Yani bir anlamda bu kişiye kredi verilmesinin son derece riskli olduğunu anlatan bir listeye eklenirsiniz. Tüm bankalar da bu listeye erişim sağlar. Bunun için don derece önemlidir.

Kara Listedekilere Kredi Veren Bankalar Var mı?

Kara listeye alındıktan sonra 5  yıl sonunda bu durum kontrol edilir. Bu süre içinde kredi almak istediğinizde bankalar kredi onayı vermemektedir. Ancak 5 yıl sonunda kredi başvurunuz değerlendirmeye alınabilir. Bu süre içinde kredi notunuzu yükseltmek için hareket etmelisiniz.

DİKKAT: Kara listedekilere kredi çıkartılır, kırmızı kalem yiyenlere kredi çıkartıyoruz gibi sözler sarf eden, kim olduğu belli olmayan kişi ve kurumlara sakın itibar etmeyiniz. Bu kişiler veya kurumlar dolandırıcıdır.

Merkez Bankası tarafından tutulan kara liste, ülkedeki bankaların tüm kredi bilgilerini bulabileceği güvenli bir ortamda bulunmaktadır. Burada bulunan kara listeden çıkmak için ilk yapılması gereken tüm borçların ödenmesidir. Borçlar ödendikten sonra geçecek olan 5 yıllık süreçte de sakin ve sabırlı bir şekilde sürenin dolmasını beklemek gerekir. Kara listedekilere kredi veren bankalar ne yazık ki mevcut değildir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Kara listedeyim kredi almak icin kara listeden cikmam gerekiyor sanirim. Acil nakit ihtiyacim olacagi zamana denk geldi bu kara liste muhabbeti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu