Kara Listedekiler Nasıl Kredi Alır?

Kara Listedekiler Nasıl Kredi Alır?

Sicili bozuk olan, kara listeye giren, kredi notu düşük olan veya bankalarla icralık olan kişiler yeniden kredi kullanmakta oldukça zorluk çekiyor ve kara listeye girenlere kredi veren banka arayışına giriyorlar. Bu bankalardan yeniden yapılandırma veya borç kapatma kredisi kullanarak borçlarını kapatmaya çalışıyorlar.

Kara Liste Nedir?

Tüketici kredisi sözleşmeleri yönetmeliğine göre, daha önce kullanmış olduğu krediler veya kredi kartlarının borcunu ödeyemeyen kişiler, icralık duruma düşen kişiler, borcunu ödemek için herhangi bir gelir beyanında bulunmayan kişiler gibi riskli görülen kişiler merkez bankası ya da kredi kayıt bürosu tarafından belirlenen bir listeye dahil ediliyorlar ve bu liste kara liste olarak anılıyor. Kara liste kişinin maddi durumuna ilişkin olduğu için, borcunu ödeyen kişi 5 yıl sonra listeden çıkabiliyor. Beş yıl gibi uzun bir süre içinde kredi ihtiyacı olan kişilerse, kara listedekiler nasıl kredi alabilir sorusunda arıyor.

Kara Listedeki Kişilerin Kredi Alması

Kara listede olan kişiler diğer kişiler gibi belgesiz veya maaş bordrosuz olarak kredi almak için başvuramazlar. Başvursalar dahi sonucun reddedileceği kesindir. Bu kişilerin borçlarını ödeyebileceklerine dair bankayı ikna etmeleri ayni teminat göstermeleri gerekebilir. Bu teminat pek çok şey olabilir. Ayrıca kara listedeki kişilere kredi veren bankalar hakkında daha fazla bilgi sahibi olarak başvurularınızı yapmalısınız.

İpotek

Kredi başvurusunda bulunan kişi bu krediye teminat olarak üzerinde kayıtlı olan bir gayrimenkul gösterebilir. Ev, tarla, hisse senedi veya arsa gibi teminatlar olabilir. Ancak bu teminat kredi miktarını karşılayacak ve hatta daha fazla bedele sahip olmalıdır. Bu bedel ise banka tarafından görevlendirilen eksper tarafından tespit edilecek ve bankaya bildirilecektir. Gayrimenkul bedeli yeterli ise banka bu gayrimenkul üzerine ipotek koyacaktır.

Bu şekilde kredi alan kişi borcunu ödemediği takdirde bankanın bu ipoteği sattırarak paraya çevirme ve alacağını alma hakkı doğacaktır.

Kefil İle Başvuru

Aynı ipotek gibi kefil de banka için alacağını alacağı bir teminattır. Bu yüzden kefilde şu şartlar aranır: kamudan maaş alan maaş veya işçi, ticaret sanayi odasına kayıtlı tüccar, BAĞ-KUR’a üye olanlar, yüksek tahsilli ancak serbest çalışan avukat, doktor gibi kişiler, bankalarda çalışan memur ya da işçiler bunlara örnek olarak verilebilir.

Bir Cevap Yazın