Ülkemizdeki Devlet Bankaları Hangileri 2019

Devlet bankaları hangileri? Kamuya ait bankaların listesi bu yazımızda sizlerle. Ülkemizde faaliyet gösteren, kişilerin ve kurumların nakit ve finansal işlerini gerçekleştirmekte olan 50 adet banka bulunur. Bu bankalar özel ve devlet bankası olarak ayırabiliriz. Özel bankaların daha esnek bir çalışma prosedürü vardır ancak devlet bankaları devletin koyduğu kural ve kanunlara uygun olarak hizmet verir.

Ülkemizde 10 adet devlet bankası aktif olarak faaliyet göstermektedir. Bunlar arasında aşağıda göreceğiniz gibi mevduat bankaları, katılım bankaları ve yatırım bankaları bulunmaktadır.

Bu bankalar;

  • Ziraat Bankası
  • Ziraat Katılım
  • Vakıfbank
  • Vakıf Katılım
  • Halkbank
  • Türkiye Kalkınma Bankası
  • İller Bankası
  • Türk Eximbank
  • Adabank
  • Birleşik Fon Bankası

Ziraat Bankası

Ziraat Bankası Türkiye’de en çok işlem yapan devlet bankalarından biridir. 1863 yılında Osmanlı döneminde kurulmuş olan Ziraat Bankası, ülkemizde ilk kurulan bankadır. İlk yıllarında memleket sandıklarına hizmet vermekteydi. Cumhuriyetin ilanından sonra da faaliyetlerine devam etti. Ziraat Bankasının Türk toplumunda özel bir yeri vardır. Bu özellik güven konusundadır ve emekliler tarafından en çok tercih edilen bankadır. Ziraat Bankasının özel bankalarla büyük farklılıkları bulunur. Bunlardan en önemlisi düşük oranlı faiz oranları sunmasıdır. Yurtdışında birçok şubesi bulunan Ziraat Bankasının ülkemizde 1785 adet şubesi bulunmakta ve halkın en çok güvendiği ve tercih ettiği banka olmaktadır.

Vakıfbank

Devlet bankaları hangileri sorusunun bir diğer cevabı da Vakıfbank oluyor. Türkiye Vakıflar Bankası 1954 yılında Adnan Menderes tarafından kurulmuştur. Özel bankalarla kıyaslandığında kredi faiz oranları daha düşük, mevduat faiz oranları daha yüksektir. Vakıflar Bankası Avusturya, Kıbrıs, Almanya, Amerika, Irak ve Bahreyn ülkelerinde toplamda 6 ülkedeki şubeleriyle hizmet sunmaktadır.

Halkbank

Halk Bankası, 1933 yılında kurulmuştur. Kuruluş amacı, sanayi, ticaret ve gelişim yolunda ilerlemeyi sağlamak amacıyla halka destek sunmaktır. Aynı zamanda özel bankalara, bankacılık konusunda bilgi sunmak amaçlarından biridir. Halk Bankası, ilk kurulduğu yıllarda müşterilerine Avrupai anlamda hizmetler sunmuş ve hala bu hizmetlerine özverili bir biçimde destek sunmaktadır. Halen ülkemizde aktif olarak hizmet sunan Halkbank, yurtdışında yaşayan Türklere de hizmet sunmaktadır. Halkbank şimdiki yıllarda konut, ihtiyaç, taşıt ve farklı kredi türleriyle en uygun faiz oranlarını sunmaktadır. Ayrıca mevduat hesaplarına yüksek faiz oranları sunan Halkbank, e vadeli hesaplarla da yüksek oranlı kazançlar sağlar.

İller Bankası

Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatlarıyla kurulan, yerel yönetimlere kredi desteği, teknik destek ve danışmanlık sunan, İlbank A.Ş olarak da bilinen kamu bankasıdır.

Türk Eximbank

Türkiye İhracat Kredi Bankası yani Türk Eximbank, 1987 yılında ihracatı artırmak amacı ile kurulmuş bir yatırım bankasıdır. Eximbank ismi İngilizcede ihracat ve ithalat anlamına gelen Export-İmport kelimelerinden ortaya çıkmış, ilk iki harflerinin yan yana gelmesiyle oluşmuştur. Türk Eximbank da devlet bankaları arasından yerini almaktadır.

Türkiye Kalkınma Bankası

Devlet Sanayi ve İşçi Yatırım bankası olarak 1975 yılında kanun hükmünde kararname ile kurulan banka, kalınmaya destek vermek amacı ile dış kurumlar ile anlaşmalar ve görüşmeler yapmaktadır. Kamu bankaları arasında yerini almaktadır.

Adabank ve Birleşik Fon Bankası

1984 yılında Uzan gurubu tarafından kurulan Adabank, 2003 yılında TMSF’ye geçmiştir. Yani şuanda devletin elinde olan bir bankadır.

Birleşik Fon Bankası

Yine TMSF’nin elinde olan bankalardan biridir. Kuruluşu 1958 yılına dayanan Birleşik Fon Bankası’nın yönetim, denetim ve temettü hariç tüm ortaklık hakları TMSF’ye aittir.

Devlet Katılım Bankaları Hangileridir?

Ziraat Katılım Bankası ve Vakıf Katılım Bankası olarak 2 adet devlete ait katılım bankası bulunmaktadır. Kuruluş amaçları faizsiz prensipte hizmet vermektir.

Devlet Bankaları İçinde En İyisi Hangisidir?

Tıpkı özel bankalar gibi devlet bankaları da müşteri sayılarını artırmak için yeni kampanyalar düzenlemektedir. Müşteri bu kampanyalardan düşük faiz oranları pek çok seçeneğe bakarak hangi bankanın daha iyi olduğuna karar vermektedir. Devlete ait en bilindik bankalar arasında Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank bulunmaktadır. Sonuç olarak, devlet tarafından işletilen ve kar amaçlı hizmet veren bu bankalar, uygun faiz seçenekleri ile vatandaşın ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Eğer incelemek isterseniz yabancı sermayeli bankalar sayfamızdan da Türkiye’de faaliyet gösteren yabancı kuruluş bankaları görebilirsiniz. Türkiye’deki devlet bankaları hangileri sorusunun cevabını vermiş bulunuyoruz. Dilerseniz Türkiye Bankalar Birliği‘nin ilgili sayfasından tüm bankaların sermayeleriyle alakalı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yorum Yapın