Japonya Ekonomisi Cari Fazlasındaki Düşüşü Durduramadı

Japonya Ekonomisi Cari Fazlasındaki Düşüşü Durduramadı

Japonya cari fazlasındaki düşüşü mayıs ayında da bu durduramadı. Japonya’da hükumet mayıs ayı ekonomik verilerini açıkladı. Buna göre mayıs ayı cari fazlası geçtiğimiz yılın mayıs ayına göre %30 azalma gösterdi. Şubat, mart ve nisan aylarından itibaren daralma görülen bu göstergede nisan ayı %85 seviyesinde azalmıştı. Nisana göre daha iyi bir seviyede olan cari fazlasındaki düşüş yine de engellenemedi.

Duruma sebep olarak da ülkenin ihracatının ve hizmet dengesinin yavaşlaması sebep olarak gösterildi. Örneğin Japonya’dan Amerika’ya yapılan otomobil ve yedek parça sevkiyatı tamamı ile durmuştu.

Bunlara ek olarak turist sayısındaki azalma da düşüşte büyük bir etken olarak gösteriliyor. Öyle ki salgın dolayısıyla getirilen seyahat yasakları bir önceki yılda 270 milyar yen fazla veren seyahat dengesini çok sert bir düşüşte 23 milyar yene indirdi. Bir Japon turizm şirketinin açıkladığı verilere göre nisan ve mayıs ayında Japonya’ya dışarıdan gelen insan sayısı tüm zamanların en düşük seviyesindeydi.

Japonya’da bir hükumet yetkilisi salgının gidişatı sürekli değiştiği için ileride neler olacaklarını kestiremediklerini ve durumun belirsizliğini koruduğunu belirtti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı