Kendi İsteğiyle İstifa Eden İşsizlik Maaşı Alabilir Mi 2021

Kendi isteğiyle işten ayrılanları ilgilendiren bir konu olan istifa eden işsizlik maaşı alabilir mi konusu hakkında bu haberimizden tüm detayları öğrenebilirsiniz.

istifa eden işsizlik maaşı alabilir mi

İşsizlik maaşı, işten ayrılanların prim günlerine bağlı olarak 10 aya kadar alınabiliyor. İşsizlik maaşlarını İŞKUR aracılığıyla alan çalışanların, belirli şartları yerine getirmeleri gerekiyor. Yalnızca işten atılanlar değil belirli şartlar altında istifa eden çalışanlar da işsizlik maaşını alabiliyor.

Kimler İşsizlik Maaşına Başvurabilir?

İşsizlik maaşı hakkından, 4A’lı yani SSK’lı olan kişiler faydalanabiliyor. Banka sandıklarına bağlı olan çalışanlar da işsizlik maaşını alabiliyor. İşsizlik maaşını alabilmenin en önemli koşulu ise çalışanların kendi istek veya kusuru dışında işten ayrılmasıdır.

İstifa Edenler İşsizlik Maaşı Alamaz Mı?

Kendi isteğiyle ve hiçbir önemli gerekçesi olmadan işten ayrılan yani istifa eden kişilerin işsizlik maaşı hakkı bulunmuyor. Fakat iş kanununda bulunan haklı fesih tanımı kapsamına giren durumlarda ise kişilerin işsizlik maaşı alma hakları bulunuyor. Haklı fesih çerçevesinde istifa edenler, eğer haklı olduklarını ispatlarlarsa bu maaşa başvurabiliyorlar. Eğer bu konu mahkemeye intikal etmiş ise mahkeme sonucuna göre işsizlik maaşı alınabiliyor.

Haklı fesih kapsamına giren durumlar ise şunlardır;

  • Maaşın ödenmemesi durumu,
  • Mobbing,
  • Gerçek ücret miktarının saklanması,
  • İyi niyet veya ahlak kurallarına uyulmaması ve
  • Sağlık gerekçeleridir.

İşsizlik Maaşı Almanın Şartları Nelerdir?

İşsizlik maaşına başvurmak için, son 3 yıl içerisinde (farklı işyerlerinde de olsa) en az 600 gün primi ödemiş olmak gerekiyor. Ayrıca işten ayrılmadan geçirilen 120 gün içerisinde de primin eksiksiz ödenmiş olması şartı aranıyor.

İşsizlik Maaşı Kaç Ay Veriliyor?

İşsizlik maaşın yatırılma süresi mevcut yatırılmış prime göre değişiklik gösteriyor. Örneğin; Son 3 yıl içerisinde 600 gün net primi olan çalışanlar 6 ay, 900 gün prim yatırmış olanlar 8 ay ve 3 yıl boyunca yani 1080 gün prim yatırmış olanlar ise 10 ay süresince işsizlik maaşını alabilir.

Herkes Aynı Ücreti Mi Alır?

Alınacak ücret çalışanın mevcut maaşına göre değişiklik gösteriyor. Çalıştığı süre boyunca yüksek maaş alanların işsizlik ücreti de yüksek oluyor. Fakat burada bir sınır bulunuyor. İşsizlik maaşı, asgari ücretin %40’ı kadar olabiliyor. Üst sınır ise brüt asgari ücretin %80’i kadar olabiliyor.

İşsizlik Maaşı Alanların Sigortası Kesilir Mi?

İşsizlik maaşı alan kişilerin, Genel Sağlık Sigortası primlerini İŞKUR ödüyor. Kendileri, bakımlarında yükümlü oldukları çocukları ve bu kişilerin eşleri de sağlık hizmetinden yararlanabiliyor. Fakat bu zamanlar emeklilik hesabında sayılmıyor.

Tekrar İş Bulununca Maaş Kesilir Mi?

İşsizlik maaşı alan kişi, maaşı aldığı süre içerisinde yeni bir iş bulursa, bu durumu İŞKUR’a bildirmek zorundadır. Yeni bir iş bulma durumunda işsizlik maaşı da kesiliyor. Bildirimi yapmayanların, çalıştıkları tespit edilirse alınan paralar da faiziyle geri ödeniyor.

Emekliler İşsizlik Maaşı Alabilir Mi?

Emekliler maaştan yararlanamıyor. Askere gitmek için işten ayrılan kişiler ise askere gitmeden önceki zamanda alabiliyor. Kalan ödemeleri ise askerden dönünce alabiliyor.

Tazminat almak için ne kadar çalışmak lazım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu