İşsizlik Maaşı Almak İçin Kaç Ay Çalışmak Gerekir?

Belli bir dönem sigortalı olarak çalışan kişiler işsizlik maaşı alabiliyor. İş aradığınız sürede devlet desteği alabilirsiniz. Peki, nasıl? İşsizlik maaşı almak için kaç ay çalışmak gerekiyor? İşte, yanıtı…

İşsizlik Maaşı Alma Şartları

İşsizlik maaşı almanın şartları resmi bir şekilde belirlenmiştir. Bu şartları sağlamanız durumunda direkt olarak başvurunuzu yaparak maaş alabilirsiniz. Şartları sağlıyor olup olmadığınız İŞKUR tarafından da kontrol edilecektir. Sonrasında direkt olarak maaş bağlanabilir.

İşverenin sizi işten çıkarmış olması gerekiyor;

Evet, ilk olarak işsizlik maaşı almak için en önemli şartlardan biri, işçinin işten çıkarılmasının gerçekleşmesi. İşsizlik maaşı almak istiyorsanız, istifa etmemiş olmanız gerekiyor. İşten çıkarılmış olmanız durumunda direkt olarak diğer şartlara bakılacaktır.

Son 3 yıl içinde 600 gün sigorta olması;

3 yıl içinde ne kadar sigortalı olduğunuza bakılır. İlk olarak bu 3 yıllık süre içinde mutlaka kişinin 600 gün kadar prim ödemesinin yapılmış olması gerekiyor. Bunun altında olan prim ödemeleri için ne yazık ki işsizlik maaşı bağlanamıyor.

Son 4 ay sigorta primi ödenmiş olmalı;

Son 3 yıl içindeki 600 gün şartının dışında, kişinin son 4 ay içindeki kesintisiz bir şekilde sigortasının yatmış olması gerekiyor. Bunun sağlanması durumunda işsizlik maaşı şartları sağlanmış oluyor. Yukarıda verilen şartların sağlanması durumunda maaş alabileceksiniz.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar Süre Bağlanır?

Ne kadar maaş alacağınız da aynı şekilde ödenen sigorta primleri üzerinden belli olacak. Bunun için 6, 8, 10 aylık sürelere göre İŞKUR tarafından maaş belirlenecektir. Alacağınız maaş tutarları aşağıda verilmiştir.

  • 600 gün sigortası olan kişilere 180 gün
  • 900 gün sigortalı olan kişilere 240 gün
  • 1080 gün sigortalı olan kişilere 300 gün

İşsizlik sigortası ödemesi yapılacaktır.

İlgili Yazı: Asgari Ücretli Birinin Kredi Notu Ortalama Kaç Olur?

İşsizlik Maaşı Almak İçin Başvuru

İşsizlik maaşı almak için ne yapmak gerekiyor sorusu da sorulabilir. Bunun için yapmanız gereken çok basit. İŞKUR üzerinden başvurunuzu gerçekleştirerek, şartları sağlayıp sağlamadığınız konusunda gereken kontrollerin yapılmasını sağlayabilirsiniz. Kısa süre içinde başvuru sonuçlanacak ve maaş almanız sağlanacak.

Yorum Yapın