İşsizlik Maaşı Almak İçin Kaç Ay Çalışmak Gerekir?

İşsizlik Maaşı Almak İçin Kaç Ay Çalışmak Gerekir?

İşsizlik maaşı almak için kaç ay çalışmak gerekir? Dendiği zaman ilk önce işsizlik maaşının ne olduğunu öğrenmek gerekir. Tüm çalışan kişiler işsizlik maaşı almaya hak kazanmaktadır. Çünkü sigorta primlerinin yatırılması sırasında bu kapsam ile ilgili ücretlerde kesinti olmaktadır. Bu yapılan her bir kesinti, kişilerin brüt maaşlarının yüzde 1 sigortalı olarak, yüzde 2’lik kısmı ise işveren olarak, yüzde 1’lik kısmı ise devlet payı ile sağlanmaktadır.Her ne şekilde olursa olsun işsizlik maaşı almanın da bazı şartları bulunmaktadır.

Şartlar:

  • Çalışan kişilerin kendi istekleri dahilinde işi bırakmış olmamaları ve bir kusuru nedeni ile işten ayrılmış olmamaları gerekmektedir.
  • İşten ayrılmadan önce 120 gün kadar prim ödeme zorunluluğu da bulunmaktadır. Bunun yanı sıra son 3 yıl zarfında en düşük 600 gün olmak şartı ile işsizlik sigorta primi ödenmesi gerekmektedir. Diğer şekli ile sigortalı bir şekilde çalışma şartı da aranmaktadır.
  • İstifa durumlarında işsizlik maaşı alacak olan kişilerin yerlerinden ayrılmalarının kendilerince haklı bir sebebinin de bulunması zorunluluğu vardır. Yani haklı bir durum ile işinizden ayrılıyor iseniz hem işsizlik maaşı almaya hem de tazminat almaya hak kazanıyorsunuz.

İşsizlik maaşı almak için kaç ay çalışmak gerekir? Diye sorulduğunda prim ödeme günleri hesaplanmalıdır.

Hangi Durumlar Karşısında İşçi İşsizlik Maaşı Almaya Hak Kazanır?

İşverenlerin ahlaki ve iyi niyeti kötüye kullanmaları durumunda yani ahlak değerlerine ve iyi niyete uymayan davranışları ortaya koyduklarında işten ayrılmayı sebep olarak gösterebilirler ve işsizlik maaşına müracaat edebilirler. İş yerlerinin işlerinin herhangi bir sebepten dolayı kapanması durumunda ya da başka kişiye devredilmesi durumu söz konusu olduğunda veya iş yerinin niteliğinde değişme olma durumunda çalışan kişiler işten ayrılabilir ve işsizlik maaşına müracaat edebilirler.

Ayrıca işverenin işçiye hakkı olan kazancını ödememesi durumu söz konusu olduğu zaman işverenin çalışanın maaşını eksik göstermesi durumunda da çalışan kişi işten ayrılması ile birlikte işsizlik maaşı alabilmektedir.İşsizlik maaşı almak için kaç ay çalışmak gerekir? sorusunun cevabı yaklaşık 4 ay yani 120 gün prim ödemeleri ile ilgilidir. Ancak işsizlik maaşı almaya hak kazanan kişiler son 4 ay içerisinde yani 120 gün alınan brüt ücretin ortalama değerinin yüzde 40 kadarıdır.

Asgari Ücretli Birinin Kredi Notu Ortalama Kaç Olur?

Bir Cevap Yazın