İş Bankası Kimin 2021 Sahibi Kim

iş bankası kimin

İş bankası kimin, sahibi kim diye merak edenler için bu banka tarihçesine dair bilgiler aktaracağız. Ülkemizde gerçek anlamda bankacılığın başlaması yaklaşık 150 yıllık bir dönemi kapsamaktadır. İkinci Meşrutiyet döneminde başlayan bankalaşma dönemi yeni devletin temellerinin atılması ile birlikte hızlanmıştır. İş Bankası da ülkemizde bankacılık sektörünün öncülerindendir.

İş Bankası Mustafa Kemal Atatürk’ün girişimiyle kurulmuş bir bankadır. Banka 1924 yılında kurulmuştur ve kuruluş sermayesi bir milyon liradır. Bu miktarın 250 bini ise Atatürk’ün kendi parasıdır. İş Bankası o yıllarda ilk olarak iki şube ve bu şubelerde çalışan 37 kişi ile yola çıkmıştır.

Tüm bunlar düşünüldüğünde iş bankasının yaşı cumhuriyetin kuruluşu ile aynı dönemdedir diyebiliriz. İş Bankası’nın genel müdürlüğünü yapan ilk kişi de eski Cumhurbaşkanlarımızdan Celal Bayar’dır. Bankanın kuruluşu cumhuriyetimizin kuruluş yıllarına dayandığı için sermayesi de diğer bankalara bakıldığında biraz daha düşüktür.

İş Bankası Kimin 2021

İş Bankası’nın ortakları arasında halkın payı 27.3’tür. Bu oranla yüksek bir halka arz sunan bankanın diğer ortakları ise Emekli Munzam Sandık Vakfı ve Cumhuriyet Halk Partisi’dir. Burada en büyük pay sahibi olan vakfın payı 44.01; CHP’nin payı ise 28.09’dur. Ayrıca bankanın %12,3 oranındaki hissesi de Londra Borsası’ndaki ve Borsa İstanbul’daki işlemlerine devam etmektedir. Yani hem yabancı hem de yerli yatırımcılara açıktır.

Dolasıyla iş bankası devlet bankası mı diye merak edenler için vereceğimiz yanıt da hayır olacaktır. Bu konuda daha fazla bilgi için devlet bankaları başlıklı yazımıza ayrıca bakabilirsiniz.

İş Bankasının Değeri

İş Bankası, 2001 yılında yaşadığımız ekonomik krizde dahi en yüksek değerli banka olarak kaldı. Bugün iş bankasının değeri 25 milyardan fazladır. Banka’nın değeri her geçen gün artmakla birlikte, CHP hisselerinin geliri Türk Dil Kurumu ile Türk Tarih Kurumu arasında pay edilmesi için Mustafa Kemal Atatürk tarafından yazılmış bir vasiyet de bulunmaktadır.

Türkiye İş Bankası’nın Hedefleri

İş bankası kurulduğu günlerden bu yana belirli hedeflerini gerçekleştirmek amacıyla faaliyetlerine devam etmektedir. Banka kuruluşundan itibaren halkın en büyük destekçilerinden biri olmuştur. Bu hedefler arasında;

  • Ekonomik yatırımları maddi anlamda desteklemek,
  • Sanayi gelişiminde destek olmak,
  • Ulusal anlamda bir tasarruf dönemi başlatmak,
  • İhtiyaç duyulan kredileri sağlamak ve benzeri hedefler vardır.

Yeni kurulan ülke için bu hedefleri gerçeğe dönüştürmek oldukça önemliydi. Zaten banka da bu amaçla kurulduğundan dolayı kar elde etmekten çok bu hedefleri gerçekleştirmek amacıyla çalışma yürütmüştür. İş bankasının tarihçesi ilginizi çektiyse ve daha fazlasını merak ediyorsanız bankanın resmi sayfasına buradan bakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu