İş Bankası Altın Hesabı Nasıl Açılır? (Vadeli, Vadesiz)

iş bankası altın hesabı nasıl açılır

İş bankası vadeli, vadesiz altın hesapları, şubelerde altın buluşmaları, altın biriktiren talimatla beraber iş bankası altın hesabı açmak için bilmeniz gereken tüm detaylar bu yazımızda. Altın hesabı son zamanlarda altın ile birikim yapmak isteyen ve güvenli olması için bunu banka yoluyla yapan vatandaşların kullanımı içindir. Son yıllarda birikim yapmak isteyen vatandaşların ilgisini çekmeyi başarmış durumdadır. İş bankasından altın hesabı açmak isteyenler bu yöntemi isterse vadeli isterse vadesiz mevduat hesabı olarak seçebiliyorlar.

Bu birikim yönteminin en önemli özelliği ise sıkça yaşanan kaybolma ve çalınma sorunlarının önüne geçilebiliyor. Ayrıca artık kolay bir şekilde şubeye gitmeden İnternet şubesi üzerinden altın hesabı açılabilir ve işlem yapmaya başlanabilir.

İş bankası altın hesabı açtırmak isteyen vatandaşların öncelikle bir TL hesabına sahip olması gerekmektedir. Aynı zamanda İnternet bankacılığı da aktif olmalıdır. İş bankası için açılacak altın hesabı iki şekilde olabiliyor. Bunların birincisi vadeli altın hesabı, ikincisi ise vadesiz altın hesabıdır. Bu iki hesap ile kolayca birikim yapılabilmektedir.

Önerilen: Altın hesabı hangi banka avantajlı

İş Bankası Vadesiz Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Vadesiz altın hesabı müşterilerin dilediği an birikimini nakde çevirmesine yarayan bir birikim sistemidir. Vadesiz altın hesabının özellikleri ise şöyle sıralanabilir;

 • Müşterilerin birikimleri kaybolma ya da çalınma gibi bir olumsuzluğa uğramaz.
 • İstenilen an şubelerden ya da İnternet bankacılığından açılabilir.
 • 0,01 gram altın ile bile birikim yapılabilen küçük tutarlarında işlenebileceği bir yatırım yöntemidir.
 • Vadesiz altın hesabında 1 gr altın 1 XAU değerine eşittir.
 • Vadesiz altın hesabındaki 150.000 TL tasarruf mevduatı sigortasına tabidir.
 • Belirtilen alış fiyatları İş Bankasının altın geri alış fiyatlarını ve satış fiyatları olarak belirtilen fiyatlar ise İş Bankasının hesaba altın satışı yapacağı fiyata göre belirlenmektedir.
 • Vadesiz altın hesabında müşteriden herhangi bir masraf ya da komisyon ücreti alınmamaktadır.
 • Altın alım ve satım sırasında oluşan kazançlarda bir kesinti yapılmamaktadır.
 • Yapılan tüm işlemeler bilgilendirme yapılırken 995/1000 ve 1000/1000 yani tam saflık değerine göre belirtilecektir.
 • Fiziki altın alım işlemi ise banka ile iletişime geçilmesi halinde en az 5 kg talep edilmesi durumunda yapılmaktadır.
 • Fiziki altın alım işlemi borsadan teslim alınarak yapılmaktadır.

Ayrıca vadesi altın hesabında altın havalesi işlemi de yapılmaktadır. Havale gram altın üzerinden yapılmaktadır. 0,01 gram gibi küçük miktarlar bile havale yapılabilir. Ancak yalnızca Yurt içi şubeler için geçerlidir. İş bankası vadesiz altın hesabı açmak için bankanın internet bankacılığı ve mobil uygulamasında yer alan hesap aç bölümünden kolayca yapabilirsiniz.

İş Bankası Vadeli Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Vadeli altın hesabı vadesiz hesap gibi müşterilerine güvenlik güvencesi vermektedir. Ayrıca vadeli altın hesabının ayrıcı özellikleri aşağıdaki gibidir;

 • Vadeli altın hesabı en az 10 gram altın ile açılabilmektedir.
 • 0,01 gr ve katları şeklinde birikim yapılabilir.
 • Vadeli altın hesabının vadeleri 6 ayda 1 yıla kadar vadeler ile yapılmaktadır.
 • Türk lirası hesabını ve de vadesiz altın hesabını vadeli altın hesabına aktarmak mümkündür.
 • Bu hesap sayesinde altının yükselişinden faydalanılabilir hem de altın getirisi faiz olarak elde edilebilir.
 • 150.000 TL Tasarruf Mevduatı Sigortasına tabidir.
 • Vadeli altın hesabında yapılan işlemler vade sonunda kazanılan faiz tutarının üzerinden %15 oranında bir kesinti alınmaktadır.

İş bankası vadeli altın hesabı açmak için yine bankada bulunan hesabınız üzerinden kolayca yapılabiliyor. Dilerseniz internet üzerinden isterseniz de banka şubelerinden iş bankası altın hesabı açılabiliyor.

İş Bankasından Şubelerde Altın Buluşmaları

Bu buluşmalar İş bankası tarafından özel olarak yapılmaya başlanmıştır. Müşteriler altın ve ziynet eşyalarını belirlenen şubelerde olan altın buluşmalarına götürür. Bu sayede altın eksperlerine değer hesaplaması yaptırılabilir. Altınlar bozulmasın ve değerindeki gram altın karşılığı hesaba yansıtılsın. Bu altınlar kaybolma ya da çalınma tehlikesine uğramadan vadesiz altın hesabında saklanabilir.

İş Bankası Altın Biriktiren Talimatlar

Düzenli altın alımı talimatı sayesinde şubelere giderek ya da İnternet şubeleri aracılığıyla düzenli olarak altın birikimi yapılmaktadır. Bu sayede hem müşteriler için hem de adına altın alımı talimatı verdiği sevdikleri için güzel ve devamlı bir birikim olacaktır. Bu talimatların ilki kredi kartı ile düzenli alım talimatı vermektir. Hesap kesim tarihi itibariyle altın alınabilecek bakiye olması durumunda gerçekleşmektedir. Bu tutar ise altın hesabına kredi kartının son ödeme günü yansıtılmaktadır.

İkincisi ise hesaptan düzenli alım talimatı vermektir. Bu yöntem ile birden fazla günde altın alımı yapılabilecektir. Ancak günde bir kere yapılmaktadır. Altın alım talimat gününde ve işlem gerçekleşene kadar iptal yapılamayacaktır. Hem hesaptan hem de kredi kartından altın alım talimatı için alt limit 380 TL olarak belirlenmiştir.

Talimat verebilmek için en yakın şubeye gidilebilir ayrıca İnternet şubesi üzerinden de işlem gerçekleştirilebilir. Detaylı bilgileri öğrenebilmek için iş bankası müşteri hizmetleri telefon numarası olan 0 850 724 0 724 üzerinden iletişim kurulabilmektedir.