İpotekli Kredi Ödenmezse Ne Olur? (Adım Adım)

ipotekli kredi ödenmezse ne olur

Yüksek meblağda kredi alanlar bu işlemi genel itibariyle mal varlıklarını ipotek ettirerek gerçekleştiriyor. Banka ipotekli kredi ödenmezse ne olur, bankayla yaşanacak durumlar nelerdir tüm merak edilenleri buradan açıklıyoruz.

İpotekli Kredi Ödenmezse Adım Adım Yaşanacaklar

İpotekli kredi alanlar için mevcut olan kredinin ödenmemesi durumunda yaşanabilecek durumlar belirli sıralamaya göre işlemektedir. Bu sıralama genellikle şu şekildedir;

1- Banka Uyarısı

İpotekli olarak alınan kredi ödenmediğinde ilk olarak banka tarafından uyarı gerçekleşir. Yapılan uyarıda kredi borcunun en kısa süre içerisinde ödenmesi istenir.

2- Banka Girişimi

Banka uyarısı dikkate alınır ve borç ödenirse borca ek olarak faiz uygulanır. Eğer uyarıya rağmen tekrar ödenmezse bankalar maksimum ödeme süresine kadar zaman tanır. Bu noktadan sonra borcun ödenmemesi halinde avukatlık duruma gelebilmek söz konusu hale gelir.

3- Avukat İşlemleri

Bankaların belirlediği süreye kadar ipotekli kredisini ödemeyen kredi müşterileri 3 ila 5 aylık süre arasında avukatlık durumda olurlar. Avukatlık bürosu, bankayla anlaşmalı olduğunuz sözleşmeye göre işlem yapar. Aynı zamanda bu aşamada bankalar tarafından kara listeye alınma durumu da söz konusu olur.

Avukat işlemleri süresi boyunca muhatap tamamen avukatlık bürosudur. Borç ödemeye yönelik olarak taksitlendirme seçeneği genellikle ipotekli kredilerde ön planda değildir. Bankanın alabileceği ipotek nedeniyle öncelikli tercih bu durumda ipotek olarak görülebilmektedir.

4- İpotek Teminatının Satılması

Borcun hala ödenmesi durumunda ipotek olarak bankaya gösterilen teminat satışa çıkartılır. Avukatlık işlemlerinin ardından son aşama olarak görülür ve banka kredi borcu yerine ipotek teminatını alır. Çektiğiniz kredi türüne göre aşağıdaki konulardan daha detaylı anlatımları inceleyebilirsiniz.

Benzer Konular:

İhtiyaç kredisi ödenmezse ne olur

Konut kredisi ödenmezse ne olur

Taşıt kredisi ödenmezse ne olur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu