İpotekli Kredi Ödenmezse Ne Olur? (Adım Adım)

Yüksek meblada kredi alanlar, bu işlemi genel itibariyle taşınmaz mal varlıklarını ipotek ettirerek gerçekleştirmektedirler. İpotekli kredi alanlar için mevcut olan kredinin ödenmemesi durumunda yaşanabilecek durumları belirli sıralamaya göre işlemektedir.

İpotekli Kredi Ödenmemesi Durumunda Yaşanacaklar

1- Banka Uyarısı

İpotekli olarak alınan kredi ödenmediğinde banka tarafından uyarı gerçekleştirilmektedir. Yapılan uyarıda kredi borcunun en kısa süre içerisinde ödenmesi istenir

2- Banka Girişimi

Banka uyarısının dikkate alınmasıyla aksatılan borç ödendiğinde faiz kesilmektedir. Eğer uyarıya rağmen tekrar ödenmezse bankalar maksimum ödeme süresine kadar zaman tanırlar. Borç ödememe durumu nedeniyle avukatlık duruma gelebilmek söz konusu hale gelir.

3- Avukat İşlemleri

Bankaların belirlediği süreye kadar ipotekli kredisini ödemeyen kredi müşterileri, 3 ila 5 aylık süre arasında avukatlık durumda olurlar. Avukatlık bürosu, bankayla anlaşmalı olduğunuz sözleşmeye göre işlem yapar. Aynı zamanda bu aşamada bankalar tarafından kara listeye alınma durumu da söz konusu olur.

Avukat işlemleri süresi boyunca muhatap tamamen avukatlık bürosudur. Borç ödemeye yönelik olarak taksitlendirme seçeneği genellikle ipotekli kredilerde ön planda değildir. Bankanın alabileceği ipotek nedeniyle öncelikli tercih bu durumda ipotek olarak görülebilmektedir.

4- İpotek Teminatının Satılması

Borcun hala ödenmesi durumunda ipotek olarak bankaya gösterilen teminat satışa çıkartılır. Avukatlık işlemlerinin ardından son aşama olarak görülür ve banka, kredi borcu yerine ipotek teminatını alır.

Benzer İçerikler:

İhtiyaç Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

Konut Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

Taşıt Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu