İnternetten E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

E-devlet hizmetlerinden yararlanmak isteyenlerin TC kimlik numaraları ve PTT’den alacakları kişisel şifreyle beraber e-devlet sistemine giriş yapması istenmektedir. Kişilerin e-devlet şifrelerini sistem üzerinden değiştirmesi mümkün olmaktadır. Ancak, şifresini unutanlar, kimlik bilgileri ve bir yakınlarının TC kimlik numarası sayesinde internetten şifre alabilirler. Bu işlem için e-devlet sisteminin tek talebi, sistemde kişinin üzerine kayıtlı bir telefonun bulunmasıdır. E-devlet sistemine telefon tanımlaması yapmayanların yeni şifre almak için en yakındaki PTT şubesine gitmesi gerekmektedir.

İnternetten E-Devlet Şifresi Almak İsteyenler Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdırlar?

E-devlet adresine daha önce cep telefonu numarasını kaydedenler, PTT’ye gitmelerine gerek kalmadan yeni bir şifre oluşturma hakkı elde ederler. Bunun dışında, mobil imza ve elektronik imza kullanıcısı olanların bunlardan biri sayesinde sisteme giriş yapması mümkün olmaktadır. Sisteme giriş yapılmasının ardından yeni bir şifre oluşturulabilir. İnternet bankacılığı müşterisi olanların ise e-devlet sistemi üzerinden müşterisi oldukları bankanın internet şubesi sayfasına giriş yaparak tekrar bir şifreye gerek duymadan direkt bir şekilde e-devlet kapısına giriş yapmaları mümkün olmaktadır.

E-devlet üzerinden şifresini unutanların yapması gereken işlemler bellidir. Bunun için öncelikle e-devlet kapısı giriş sayfası açılmalıdır. Şifre doldurma alanının altında bulunan şifremi unuttum seçeneğine tıklanmalıdır. Bu sayfada, şifremi unuttum seçeneği tercih edilmelidir. Kimlikle alakalı bilgiler ve bir yakının TC kimlik numarası bilgisi verilmeli, bu sayede yeni şifre oluşturulmalıdır.

Bir Cevap Yazın