IMF’ye Göre Ülkelerin Kamu Borcu 2020’de Patlama Yapacak

IMF'ye Göre Ülkelerin Kamu Borcu 2020'de Patlama Yapacak

IMF tarafından yayınlanan bir makalede koronavirüs krizinin sonuçlarından biri olarak ülkelerin kamu borcunun 2020 yılında rekor seviyeye ulaşacağı belirtildi. Tarihte görülmemiş bir seviyeye ulaşacağı tahmin edilen kamu borçlarının, dünya gayri safi yurt içi hasılasının %100’ünü temsil edebilir denildi.

Denklemin çok karmaşık ve zor olduğunu belirten yetkililer hükümetlere, toparlanma sürecinde ekonomiyi düzeltme adımları atarken harcamaları azaltmayın uyarısı yaptı. Bir yetkili, kamu borçlarının miktarı olumsuz bir şekilde yükselmeye devam ederken çok erken bir bütçe daralması gelecekte daha yüksek maliyetlere ulaşan toparlanma sürecine sebep olabilir açıklamasını yaptı.

Toplamda hükümetler ekonomik felçten etkilenen evlere ve işletmelere 11 trilyon dolar harcama yaptı. IMF’ye göre faiz oranların uzun süre aynı seviyede kalması bekleniyor. Bu konunda da ekonomilerin bir süre potansiyelinin altında kalması tahmin edildiğinden, enflasyonist baskılar ve merkez bankalarının fazi arttırma ihtiyacı ılımlı kalacaktır denildi.

IMF uluslararası kamu borcunun ABD ve Çin ülkeleri dışında, önümüzdeki yıl istikrar kazanmasını beklerken, ülkelerin finansal kapasitelerine göre borç seviyelerinin bulunduğuna dikkat çekti. Kurum orta vadede hükütmetleri güvenilir bir bütçe planlaması yapmaya çağırıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı