İhtiyaç Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

İhtiyaç Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

Bazı dönemler acil nakit ihtiyacımız olur. Bu dönemlerde bankalar yardımı ile kredi almak için başvuru da bulunabiliriz. Kredi verme sırasında ise ilk bakılan noktalardan birisi kredi notu olur. Kredi notuna göre kredi onaylanır ve yaklaşık olarak iki gün içinde bize nakit olarak para verilir. Acil ihtiyaçlar ve nakdi ihtiyaçlar olmak üzere iki kısım olarak kredi sistemi bulunmaktadır. Eğer ihtiyaç kredisi ödenmezse ne olur sorusunu bankaya sorduğunuz zaman genel olarak çeşitli yöntemler uygulanmaktadır.

En Kolay Kredi Veren Bankalar

Çoğu banka isteğe bağlı olarak taşınmaz olan malların haciz edilmesini gerekli görürken, bazı bankalar ise isteğe bağlı olarak avukatla parayı tahsil etmeye gitmeden kendi kendilerine gerekli ihtiyaç kredisi borcunu alabilmek amacıyla müşteriyle irtibata geçmekte ve kredi borcunu ödemelerini istemektedirler. Standart olarak bankaların hepsi ihtiyaç ve diğer kredi ödemelerinde eğer ikinci taksit kredi borcunu ödemesi gereken kişi tarafından ödenmediyse, borcun gidişatını takip etmesi için borç takip merkezine bildirirler ve bu merkez sizden oldukça kısa bir süre ister ve borcu kredi alıcısından tahsil etmeye çalışır.

Kredi borcu alan kişiyle irtibata geçmeye çalışırlar. Borç takip merkezi tarafından takibe alınan ve borç takip merkezine giden kredi borcu alıcı tarafından ödenirse sadece oluşturulan risk raporunda bir gecikme görülür ve hiçbir masraf ödenmez. Kredi alan kişi avukat borcu da dahil hiçbir ücret ödemez. Fakat alıcının ödemesi gereken bu borç eğer banka tarafından avukata verilir, avukata gider ve avukat bu konu hakkında adli dosya hazırlamaya başlarsa, bundan sonraki süreçte borcunuz artık resmiyette görünür olacak ve kanuni takibe girmiş olacaktır ve tüm avukat, diğer masrafları ödeyip faizler dahil ana para ile birlikte ödendiğinde, bunun üzerine dosyanız kapanacaktır.

İhtiyaç Kredisi Ödenmezse Sonraki Süreçte Ne Olacak?

İhtiyaç kredisi ödenmezse ne olur diye bakıldığında bundan sonra çok uzun ve sıkıntılı bir süreç ortaya çıkacaktır. Kredi borcunu ödememe üzerine, bu süreçten sonra 5 yıl bankalar borcunu ödemeyen kişiyle çalışma yapmayacaktır. Kredi kartı isteği bile reddedilecek, ek hesap bile çıkartılamayacak. Senelerdir maaş alınan banka kredi borcu olan kişiye ek hesap çıkartmayacaktır. Kredi kartı ve kredi gibi uygulamalardan yararlanamayacaklar. Bu sebeple genel itibariyle kredi borçlarının banka şubelerine, en geç altmış gün içerisinde acil ödenmesi gerekmektedir.

Eğer alınan ihtiyaç kredisi borcu ödemezse ne olur denirse, bankalar borcu olan kişiye ulaşamazsa borcu tahsil edebilmek amacı ile ilk olarak avukata gönderirler. İlgili avukat ilgili telefon operatörleri aracılığı ile hatlarınızı kontrol ettirerek farklı hat kullanılıp kullanılmadığını araştırır. Kişiye ulaşamazsa , kredi borcu için icra dairesine başvuru yaparak size uyarı gelmesini sağlar. Bu uyarı sonrası yine ödeme yapılmazsa varsa taşınmaz eşyaların ( ev, araba, motor vb ) hepsinin üstüne haciz koyar ve borcun bu yolla ödenmesini ister. Borç ödenmemesi durumunda taşınmazlar satılığa çıkarılarak borç düşülür.

Daha önce yayınladığımız Bayram Kredisi Veren Bankalar başlıklı yazımızda bir çok bankayı sizler için araştırdık. İncelemenizi tavsiye ederiz.

Bir Cevap Yazın