İhtiyaç Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

ihtiyaç kredisi ödenmezse ne olur

Banka ihtiyaç kredisi ödenmezse ne olur diye merak ediyorsanız bu durum sonucunda bankalar açısından idari takibe girebileceğiniz gibi kara listeye girmeniz de yaşanabilir. Yasal takip başlamadan 90 gün bir şansınız daha bulunuyor. Ancak bu süre aralıksız 90 gün olmadığını da belirtmemiz lazım. Borç ödemesi yapılmayan sürenin toplamı eğer 90 güne gelmişse yasal takip süreci başlayabilir. Eğer süre dolmadan borçlarınızı öderseniz sadece gecikme faiziyle kurtarabilirsiniz.

Kredi kartı borçlarında ise kullanıcılarının sıklıkla merak ettikleri durumların başında kartlarının ödenememesi gelir. Kartların ödemelerinde sorun olması veya hiç ödenmemesi halinde neler olacağı konusunda detaylı bilgi sahibi olmak gerekir. Bu sayede kolaylıkla takip etmek ve haberdar olmak gerekir.

Kart Borcunun Ödenmemesi

Kredi kartı borcunun ödenmemesi halinde ilk olarak başınıza gelecek olan durum idari takip durumudur. İdari takibe alınmanızın ardından hala ödemelerinizi yapmadığınızda ise Merkez Bankası listesi tarafından kara listeye alınmanızla süreç devam eder. Ortalama 90 gün gibi bir süre sonunda da işlemler için adım atılmaya başlanır. Aralıksız süreçler olabileceği gibi aynı zamanda süre tanınması da söz konusu olabilir. Bu süre içinde ödemeler tamamlandıktan sonra sorun kalmaz. Aksi durumda 54. günde ihtar gönderilir ve gecikme faizi ile birlikte tahsil edilir.

3 Aylık Süre Sonunda Durum

90 gün gecikme yaşanması halinde banka iletişime geçerek sizden ödeme talebinde bulunur. Ödeme yapmazsanız işlemler başlatılacaktır. Ödemeleri yapamayacağınız kesin olduğunda ise yapılandırma isteyebilirsiniz. Yapılandırmalar sicilinizin bozulmasını da engelleyecektir. Ek olarak siciliniz bozulduğunda en az 5 yıl süre ile kredi kartı almanız bile mümkün olmayacaktır.

Kara Listeye Alınmak Nedir?

Kredi kartı borcunuzdan dolayı kar listeye alınmak, adınızın artık risk olarak algılanması ve kredi puanınızın da dipleri görmesi demektir. Böylece bankacılık işlemlerinizin tamamında onay gerekmesi halinde sorunla karşı karşıya gelebilirsiniz. Bundan dolayı yapılandırma seçeneğini değerlendirmeniz önerilir.

Ödenmeyeceği Kesinleşirse Ne Olur?

Kredi kartı borcunuzun ödenmemesi halinde kritik bir süreç olan 90 gün takibi başlar. Ardından da yasal süreç devreye girer. Banka avukatları ile görüşmek zorunda kalırsınız. Sonrasında ise kara listeye eklenmeniz söz konusu olacaktır. İcralık olma durumunuz da bir başka olasılık olacağından dolayı dikkatli olmakta fayda vardır.

Neler Yapılabilir?

Kredi kartı borcunuzun ödemelerini yapamayacağınız kesin hale geldiğinde asgari tutarı ödeme yolunu seçebilirsiniz. Kalan kısım yine faiz ile hesaplanacaktır. Ek olarak yapılandırma da talep edebilirsiniz. Bu sayede siciliniz bozulmaz ve daha kolay bir şekilde borçlarınızdan kurtulma haliniz söz konusu olur.

Kredi Çekerken Dikkatli Olmalısınız

Kredi çekerken kredi konusunda dikkatli olmanız gerekir. Çünkü geri ödemeler en azından gelirinizin 4’te biri oranında olmalıdır. Gelirinizden fazla kredi ödemeniz sizi bir şekilde zora sokacaktır. Böylece kredi çekerken dikkat etmeniz gereken birçok husus söz konusu olacaktır. Ödeme yapmamanız durumunda eviniz, maaşınız ve diğer mülkleriniz haczedilebilir. Bu yüzden son derece dikkatli olmanız gerekecektir. Güvenilir bir kredi sürecini kontrol etmek istediğinizde uygun koşullarda ödeme yapabilmeniz ve düşük faizli kredi kullanmanız gerekecektir. Böylelikle ödeme güçlüğü yaşamadan ve ihtiyaç kredisi gecikmesi yaşamadan ödemelerinizi yapabilirsiniz.

Yorum Yapın