İhtiyaç Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

Nakit ihtiyaçların karşılanması için kullandığımız ihtiyaç kredilerini ödemezsek banka yasal takip başlatabilir. İhtiyaç kredisi ödenmezse ne olur, icra ne zaman gelir gibi soruların cevabını merak eden tüketiciler, bu sürecin nasıl işlediğini öğrenmek ister. Kredi kartı ya da kredi borcu söz konusu olduğunda bu borcu azar azar ödemek gerektiğinde ihtiyaç kredisi çekilebilir.

Bu krediler her ay düzenli olarak ödenir. Bankalar birkaç günlük gecikmeler konusunda sizi uyarmakta, ödemenizi yapmanızı beklemektedir. Ancak ödeme güçlüğü yaşıyorsanız 3 ay içinde borcunuzu ödemeniz gerekir. Eğer kredinizi ödeyemezseniz, banka kredi borcunuzu yapılandırmayı teklif edecektir. Yapılandırma sonrası borcunuzu daha küçük parçalarla ödemeniz mümkün olacaktır.

Yapılandırmalar Avantajlı Olabilir

Kredi yapılandırması avantajlı olabilir. Çünkü birçok kişi ödeme güçlüğü yaşadığında taksitlerini küçültmek isteyebilir. Bu durum kredi notunun düşük olması halinde bile yaşanabilir. 60 aya varan vadelerle ödeme yapabileceğiniz kredileriniz için düzenli alışkanlığınız varsa banka size gereken yardımı yapacaktır. İhtiyaç kredisi ödenmezse 3 ay içinde bu yapılandırma işini yapmazsanız banka sizi kanuni takibe alır. Böylece varlık şirketi ya da avukat işin içine girerek borcunuzun katbekat fazlasını ödemeniz gerekebilir.

Kredi borcu ödemesi ve faizlerle ilgili bilgi almak istediğinizde bankanın size sunduğu şartlardan farklı şartlar söz konusu olabilir. Gecikmelerde daha yüksek paralar ödemeniz gerekebilir ve sorun yaşayacağınız bir geri ödeme oranıyla karşılaşabilirsiniz. Hayat sigortası şartı gibi şartlar da söz konusu olduğundan geri ödemeleriniz size pahalıya mal olabilir.

Kredi Çekerken Dikkatli Olmalı

Kredi çekerken kredi konusunda dikkatli olmanız gerekir. Çünkü geri ödemeler en azından gelirinizin 4’te biri oranında olmalıdır. Gelirinizden fazla kredi ödemeniz sizi bir şekilde zora sokacaktır. Böylece kredi çekerken dikkat etmeniz gereken birçok husus söz konusu olacaktır. Ödeme yapmamanız durumunda eviniz, maaşınız ve diğer mülkleriniz haczedilebilir. Bu yüzden son derece dikkatli olmanız gerekecektir. Güvenilir bir kredi sürecini kontrol etmek istediğinizde uygun koşullarda ödeme yapabilmeniz ve düşük faizli kredi kullanmanız gerekecektir. Böylelikle ödeme güçlüğü yaşamadan ve ihtiyaç kredisi gecikmesi yaşamadan ödemelerinizi yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın