İdari Takip ve Kanuni Takip Nedir?

Banka kredileri ve kredi kartları; günümüzde sayısız insan tarafından kullanılmaktadırlar. Kredi almak, oldukça zorlu bir süreçtir. Bu sürecin en önemli aşaması, alınan kredinin geri ödeme planının oluşturulmasıdır. Çoğu insan, kredi geri ödeme planına uymayarak büyük sıkıntılar yaşamaktadır. Kredi borcunu ödemeyen kişiler için bankalar tarafından idari ve kanuni takip başlatılmaktadır. Ancak, idari ve kanuni takip; birbirinden farklı süreçlerdir.

İdari Takip Nedir?

Kredi alan veya kredi kartı borcu olan kişilerin bu borçlarını 90 gün içerisinde ödemedikleri durumda bankalar, o müşterileri hakkında bazı işlemlerde bulunurlar. Borcun son ödeme tarihinin 90 gün gecikmesi halinde kişi hakkında idari takip başlatılacaktır. Yedi gün içerisinde hakkında idari takip başlatılan kişinin, bankaya gitmesi ve borçlarını yapılandırması durumunda idari takip kaldırılmaktadır. İdari takip kararının çıktığı durumlarda kişinin borcuna yönelik faiz uygulaması devam etmektedir. Ancak, yeni ödeme planının oluşturulduğu durumda ise faiz işlenmesi durmaktadır.

Kanuni Takip Nedir?

Kanuni takip; idari takip sürecinden sonra başlamaktadır. 90 gün içerisinde borcunun son taksidini ödemeyen kişiler hakkında idari takip başlatılır. İdari takip başlatılan kişilerin yedi gün içerisinde bankaya gelmesi gerekir. Ancak, borcunu ödemeyen kişinin bankaya gelmemesi ve oluşturulan yeni ödeme planına sadık kalmaması durumunda o kişi hakkında kanuni takip başlatılır. Kanuni takip sürecinde banka ve müşteri arasındaki ilişki, mahkemeye taşınmaktadır.

İlgili Yazı: Hangi Durumlarda Yasal Takibe Düşülür?

Yorum Yapın