IBAN’dan Hesap Numarası Bulma

İbandandan hesap no bulma işlemi için anlatacağımız bilgileri kullanabilirsiniz. Banka müşterileri hesap numaralarını bulmak adına İBAN numaralarını kullanabilirler. Öyleyse ibandan hesap numarası bulma işlemi nasıl gerçekleşir görelim.

IBAN Numarası Nasıl Çözümlenir?

IBAN numarası her bankaya göre bazı farklılıklar gösterse de çoğunlukla aynı algoritmayı kullanırlar. Örneğin verilen IBAN numarası TR05 11111 0 111111111111111 olarak varsayalım. Kolayca fark edilebilecek olan baştaki iki harf IBANın ülke kodunu ifade ediyor. Sonrasında bulunan 5 haneli kod ise banka kodu olarak bilinmektedir. Uluslararası bankacılıkta her bankanın numarası vardır. Ardından sonda bulunan 16 rakam ise bankanız tarafından verilen hesap numarasıdır.

İbandan Hesap No Bulma

Elinizde bulunan iban numaranız ile hesap no bulma işlemi oldukça kolaydır. Bu işlemi çoğu yardımcı web sitesi ile yapabileceğiniz gibi basitçe manuel olarak da yapabilirsiniz.

Hesap Numarasından İban No Bulma

Hangi banka müşterisi iseniz o banka şubesine giderek İBAN numaranızı öğrenebilirsiniz. Şubeye gitmek istemiyorsanız eğer bankanızın müşteri hizmetleri numarasını arayarak ya da bankanın internet sayfasını ziyaret ederek İBAN hesaplama araçları ile numaranızı öğrenebileceksiniz. İBAN müşteriye ait hesabın numarasını tanımlayan rakamlardır.

Manuel Şekilde İbandan Hesap Numarası Bulma

Global bir şekilde kullanılan İBAN numaralarının son 16 hanesi, hesap numarasını oluşturmaktadır. Hesap numarasını öğrenme gereği duyulduğu zamanlarda, sizlere verilmiş olan İBAN numaranızın son 16 rakamına bakarak yerel düzeyde olan hesap numaranızı öğrenebilirsiniz. Ayrıca Türkiye içerisinde para transferlerini bulmuş olduğunuz bu hesap numarasından yararlanarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

İBAN Numarası Nedir?

IBAN adı verilen rakamlar topluluğu 26 haneden oluşur ve tüm dünyada kullanılır. Yani evrensel para transferlerine olanak sağlar. IBAN numarasını kullanıcının bankadaki hesap numarasının değişik bir versiyonu olarak da tanımlamak mümkündür. Kullanıcıların bankalardan edindiği 16 haneli banka numarası ile herhangi bir para transfer işlemi ve para ile ilgili işlem yapmak mümkün değildir. İşte bu yüzden IBAN numarası denilen sistem ortaya çıkmıştır. IBAN numarası, her kullanıcı için farklıdır. IBAN numarası ile kolayca para transferi ve banka ile ilgili herhangi bir işlemi gerçekleştirmek kolay bir şekilde mümkündür.

İBAN Numarasının Amacı Nedir?

İBAN numarası dünyada bütün banka hesapları içerisinde sadece bir hesabı gösteren harflerden ve rakamlardan oluşmaktadır. Amacı ise bankalarda bulunan her müşteri hesap numaraları uluslararası standartlar içerisinde tanımlanmış şekilde yapılacak olan para transferlerinin hızlı ve hatasız bir biçimde gerçekleşmesinin sağlanmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu