İban No Kaç Haneli Olur?

iban no haç haneli

Bu yazımızdan İban no kaç haneli olur? kaç Bankalardan işlem yapan birçok kişinin IBAN numarası kavramın aşina olması söz konusudur. IBAN numarası bankaların 2010 yılında Avrupa Birliği’ne uyum durumu sonucunda tüketicilerin de bilgi sahibi olmak zorunda kaldıkları bir gelişim olmuştur. Açılımı ise International Bank AccountNumber şeklinde açıklanır. Anlam olarak ise uluslararası banka hesap numarası şeklinde çevrilir. Iban numarası bankada var olan hesabınızın detaylarını ortaya koymak adına oluşturulmuş bir kolaylıktır. Bu sayede müşteri numarası, hesap kodu veya benzeri bilgilerin bir arada olması kolaylığını yaşama şansı elde edilir. Bunun için uluslararası düzlemde 34 rakamdan oluşan bu bilgiler bütünü ülkemizde değişik şekilde kullanılır.

IBAN Numarasının Anlamı Nedir?

IBAN numarasında bulunan her karakter için farklı bir anlam verilir. İlk ikisi hesabın ait olduğu ülkenin kısaltmasıdır. Türkiye için bu kısaltma TR olarak belirlenmiştir. Devamında kontrol basamağı olarak adlandırılan 2 rakam daha gelir. Sonrasında gelenler ise hesap detaylarına ait olan kısımlardır. 5 hane bankanın kodundan oluşur. Bankanın kodu da hangi banka ile çalışıldığının uluslararası alanda temsilidir. Devamında bir boşluklu rakam vardır. Sonra ise hesap numaranız yazılır. Şimdi dilerseniz iban no kaç haneli olur sorusuna cevap verelim.

IBAN No Kaç Haneli Olmalı?

Birçok Avrupa Birliği üyesi platformda bu bilgiler ortalama 34 veya 36 rakamdan meydana gelir. Her bir rakam farklı anlamlar taşıdığından dolayı sayı olarak da değişen rakamlara rastlamak mümkün olur. Ülkemizde ise kullanılan IBAN numarası 26 rakamdan meydana gelir. Bu rakamların en başında ise ülke kodu olan TR ibaresi bulunur. Dünyanın her yerinden işlem yapmayı kolay hale getirdiğinden dolayı ülke kodu ile başlamasına dikkat edilir.

Yani kısaca Ziraat Bankası, TEB, Garanti bankası, İş bankası, Denizbank, Vakıfbank, Yapı kredi, Finansbank gibi aklınıza gelebilecek tüm bankaların iban numarası 26 haneden oluşur.

IBAN Ne İşe Yarar?

Bankacılık işlemlerinde önemli olan bir bilgi de IBAN numarasıdır. Hesabınızla alakalı yapacağınız tüm işlemler için gerekli olur. Bankadan hesap kontrolünüz için ilk bu bilgi istenir. Hesabınıza havale veya EFT yapılacağında da aynı şekilde gerek duyulur. Bir anlamda bankadaki hesabınızın kimliği demek yanlış olmaz. Gerekli olduğundan mutlaka edinmek ve bilgi sahibi olmak önerilir. Yazımızın sonuna gelirken İban no kaç haneli olur şeklindeki soruya tüm ayrıntılarıyla cevap vermiş bulunuyoruz. Bizlere merak ettiklerinizi yorumlardan iletebilirsiniz.

Yorum Yapın