İban No Kaç Haneli Olur?

Ülkeler arasında geçerli olan IBAN numarası ilk kez Avrupa Birliği ülkelerinde kullanılmaya başlanmıştır. Aşağıda İban no kaç haneli olur?İban nedir, neden kullanılır, avantajları

Ülkeler arasında geçerli olan IBAN numarası ilk kez Avrupa Birliği ülkelerinde kullanılmaya başlanmıştır. Aşağıda İban no kaç haneli olur?İban nedir, neden kullanılır, avantajları nelerdir gibi sorular açıklanmıştır.

İban Numarası Ne Demektir?

Açılımı Uluslararası Banka Hesap Numarasıdır. İban numarası Uluslararası geçerliliğe sahiptir. Ülkemizde 01.01.2010 tarihinden beri T.C Merkez Bankası tarafından zorunlu hale getirilmiştir. IBAN numarası ile yapılan işlemler hatasız ve hız anlamında daha iyidir.

İban No Kaç Haneli Olur?

Ülkemizde ise kullanılan IBAN numarası 26 rakamdan meydana gelir. Bu rakamların en başında ise ülke kodu olan TR ibaresi bulunur. Dünyanın her yerinden işlem yapmayı kolay hale getirdiğinden dolayı ülke kodu ile başlamasına dikkat edilir.

Birçok Avrupa Birliği üyesi ülkelerde bu bilgiler ortalama 34 veya 36 rakamdan meydana gelir. Ancak dediğimiz gibi ülkemizde iban no kaç haneli sorusuna 26 haneli şeklinde cevap verebiliriz.

İban Numarası Kullanımının Avantajları Nelerdir?

İban no kaç rakam sorusuna cevap verdikten sonra bu numaranın hangi avantajları var onları inceleyelim. Hemen hemen her ülkede IBAN numarası ile işlem yapılmaktadır. Bunun amacı işlemleri daha hızlı gerçekleştirmektir. IBAN numarası ile her müşteriye ait ayrı bir numara verilir ve bu numaranın hangi ülkeye hatta hangi bankaya ait olduğu bellidir. Yani IBAN numarası ile işlem yapıldığında bu numaraya bakarak ilgili paranın hangi ülkenin hangi bankasının hangi şubesinden geldiğini belirlemek mümkündür.

IBAN Numaralarındaki Rakamlar Neyi İfade Eder?

IBAN numarası kişiye özeldir. Dünya genelinde iki aynı IBAN numarası yoktur. Bu numara rakam ve harflerden oluşur. IBAN numarasındaki ilk iki harf ülke kodunu temsil eder. Bizim ülkemize ait IBAN numaraları TR ile başlar. Sonra gelen 2 rakam IBAN’ın kontrol basamaklarını temsil eder. Sonraki 5 rakam hangi bankaya ait olduğunu temsil eder. Sonra ise genelde tek yazılan bir basamaklı bir rakam vardır. Bu rakam rezerv kodunu temsil eder. Geriye kalan 16 hane ise bankanın hangi şubesinden işlem yapıldığını ve işleme ait hesap numarasını gösterir.

IBAN Numarası Nasıl Öğrenilir?

Müşteriye özel olarak oluşturulmuş IBAN numaraları değişik biçimlerde öğrenilebilir. Bunları şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Banka şubesine gidilerek öğrenilebilir.
  • İlgili bankanın müşteri hizmetleri aranarak öğrenilebilir.
  • İnternet bankacılığına girilerek hesaplar kısmından öğrenilebilir.

Tüm bunlar dışında IBAN numarası, para transferlerinde ön güvenlik anlamında önemlidir. IBAN numarası ile para transfer edilmeden önce, paranın gönderileceği hesabın doğruluğunu kontrol etmek mümkündür. Eğer hesap doğru ise para gönderilir. Yanlış ise para gönderilmez ve bu şekilde yanlış işlemden doğacak zaman kaybı engellenmiş olur. Bu yazımızdan İban numarası kaç haneli olur? Ne işe yarar gibi sorulara detaylıca cevap verdik. Aşağıda bazı bankaların iban sorgulamaları ile alakalı sayfalarımıza da bakabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:

Yorum Ekle