HSBC Kimin? Hangi Ülkenin Bankası? 2022 Ortaklık Yapısı

hsbc kimin

HSBC, ülkemizde yabancı sermayeli bankalardan biri olarak hizmet vermektedir. Türkiye’de 1990 yılından itibaren hizmet veren banka çok uluslu bir yapıya sahiptir. HSBC hakkında merak ettiğiniz tüm detaylar yazımızın devamında yer alıyor.

HSBC Kimin?

HSBC hem ülkemizde hem de dünyanın birçok bölgesinde hizmet veren bankalardan biridir. HSBC (Hongkong and Shanghai Banking Corporation) açılımı, Hong Kong ve Şanghay Bankacılık Şirketi’dir. Uluslararası bir banka olmasıyla beraber Londra merkezli olarak işlem görmektedir. HSBC’nin güçlü alt yapısı ve sektördeki etkili faaliyetleri sayesinde günümüzde hala hizmet veren bankalar arasındaki yerini istikrarlı bir şekilde korumaktadır.

HSBC Hangi Ülkenin Bankası?

HSBC bir İngiliz bankasıdır. Bankanın merkezi İngiltere’nin Londra şehrinde bulunuyor. HSBC, Avrupa, Asya-Pasifik bölgesi, Kuzey ve Güney Amerika, Ortadoğu ve Afrika olmak üzere 65 ülke ve bölgede yaklaşık 3800 ofisi ile hizmet vermeye devam ediyor. HSBC, güçlü bir sermaye yapısı ve eğitimli çalışanları ile dünyanın en büyük 9. bankası olarak bilinmektedir. HSBC, çok uluslu bir yapıya sahip olduğundan günümüzde en çok tercih edilen bankalar arasındadır.

HSBC Türkiye Hakkında

Ortağın AdıSermayedeki PayıSermayedeki Payı
HSBC Middle East Holdings B.V.586.995.771 TL%89,99
HSBC Bank Middle East Limited65.294.226 TL%10,01
HSBC Ortaklık Yapısı

Türkiye’de 1990 yılından itibaren hizmet veren bankanın ülkemizde yer alan merkezi İstanbul’da bulunuyor. HSBC Bank A.Ş. bünyesinde faaliyetlerine devam eden bankanın ülkemizde toplam 82 adet şubesi bulunuyor. HSBC 2014 yılında zarara uğramaya başladığından dolayı Türkiye’de bulunan şube sayılarını azaltmaya başlamıştır. Ancak sonrasında aldığı radikal kararlar ile yüklü bir yatırım yaparak 2016 yılında 290 şubenin üzerinde bir sayıda şubeye sahip olarak gün geçtikçe karını artırmaya devam etmiştir. Günümüzde yalnızca 82 adet şubesi olmasının nedeni olarak ise HSBC’nin teknolojik alt yapısına yapacağı yatırımlar gösterilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu