HSBC Altın Hesabı Açma

hsbc altın hesabı

Hesabını altın kuru üzerinden değerlendirmek isteyen müşteriler, HSBC altın hesabı açarak ile döviz alım satım yapar gibi gram bazında altına yatırım yapabiliyorlar. Altın hesabının, çalınma, kaybolma ya da ayar düşmesi gibi risklerinin bulunmamasının yanı sıra vadeli hesapta altın yatırımı yapılarak altına daha fazla değer katılabiliyor.

HSBC Vadeli Altın Hesabı

Vadeli altın hesabı, altın değeri yükseldikçe, hesapta bulunan miktarın da değer kazanması demektir. Vadesiz hesaba yatırılan altın hesapları da bundan faydalanabiliyorlar. Vadesiz altın hesabında yer alan tutar, vadeli altın hesabına dönüştürüldüğünde hesabın kazandığı faiz getirisinden yararlanılabiliyor. Vadeli HSBC altın hesabı, 300 gr altın miktarından başlıyor. Hesap, 32 gün ve üzerinde vadeye açılabiliyor. Vadeli altın hesabı için internet bankacılığı üzerinden ya da direkt olarak banka şubelerinden başvuru yapılabiliyor.

HSBC Vadesiz Altın Hesabı

HSBC altın hesabı  vadesiz TL, USD, EUR ya da GBP hesapları üzerinden altın alım satım işlemleri yapılabiliyor. Vadesiz altın hesabında minimum 0,01 gram ve bunun katları olacak şekilde hesap açılabiliyor ve altın alım satım işlemleri yapılıyor. Vadesiz altın hesabı açma işlemleri HSBC internet bankacılığı ve mobil işlemler ve ATM’den yapılabildiği gibi direkt olarak HSBC Banka şubelerinden de yapılabiliyor. HSBC internet bankacılığı, mobil işlemler ve ATM üzerinden vadesiz altın hesabı işlemlerinde günlük işlem limiti 3000 gram olarak belirlenmiştir. Ancak şubeye direkt olarak yapılan işlemlerde ise bir limit bulunmuyor. Vadesiz altın hesabında, faiz işlemiyor.

HSBC Altın Hesabı Başvurusu Sırasında Gerekli Belgeler

Bir altın hesabı açtırmak için şubeye yapılan başvuru sırasında bazı belgeler isteniyor. Bu belgeler şu şekilde sıralanabilir:

  • Kimlik Belgesi (Türkiye Cumhuriyeti Nüfus Cüzdanı, Sürücü Belgesi ya da Pasaport)
  • İkametgah Belgesi
  • Abonelik gerektiren herhangi bir hizmete ilişkin fatura ya da bir kamu kuruluşu tarafından düzenlenmiş olan belge (3 aydan eski olmamak şartı bulunur.)
  • İkametgah Tezkeresi ya da Pasaport (Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu müşteriler için)

Bu belgeler ile HSBC Bankalarından vadesiz altın hesabı açtırarak vadeli hesaba geçiş yapılabilir. Hsbc altın hesap açma işlemleriniz için https://www.hsbc.com.tr/gunluk-bankacilik/mevduat-urunleri/altin-hesap adresinden detaylara ulaşabilirsiniz.

Yorum Yapın