Hesap İşletim Ücreti Nedir?

Vadesiz hesap açan müşterilerden belirli masraflar için alınan ücrete hesap işletim ücreti adı verilmektedir. Bankaların üç veya altı aylık periyotlarda müşterilerinden hesap işletim ücreti adı altında bir miktar alması; uzun süredir bilinen bir durumdur. Hesap işletim ücretinin miktarı; bankalar arası farklılık göstermektedir.

Hesap İşletim Ücreti

Bankaların kağıt ve kalem gibi masraflar için müşterilerinden aldıkları ücrete hesap işletim ücreti deniyor. Günümüzde, bazı bankalar 100 lira hesap işletim ücreti alırken bazıları ise 80 lira almaktadır. Ancak, az veya çok, her bankanın bu ücreti aldığını söylemek gerekir.

Bankalar, müşterilerinin hesaplarında para olduğu zaman bu ücreti keserler. Buna ek olarak, bazı durumlarda, hesap işletim ücreti alınmaz. Maaşını vadesiz hesap ile alanlardan, öğrenci olanlardan, faturalarına otomatik ödeme talimatı verenlerden, bireysel emeklilik veya sigorta gibi hizmetleri kullananlardan ve özel banka kartı alanlardan hesap işletim ücreti alınmamaktadır. Ancak, hesap işletim ücretinin hangi şartlarda alınmayacağını öğrenmek için her müşterinin bankasıyla iletişime geçmesi gerekmektedir.

Hesap işletim ücretinin yasal olup olmadığına dair birçok tartışma bulunmaktadır. Ancak, TBB’ye göre bu ücret yasaldır. Bankacılık sözleşmesinde yer alan şartların müşteri tarafından ödenmesi durumunda bu ücretin ödenmesi gerekmektedir. Buna ek olarak, hesap işletim ücreti, 2002 yılından bu yana Türkiye’de uygulanmaktadır. 2002 yılından önce bankalardan hizmet alanlar, bu ücreti ödemekle yükümlü değildiler. Son olarak belirtmekte fayda var ki bankacılığın dijital ortama evrilmesiyle beraber hesap işletim ücreti almayan bankalar da bulunuyor.

Yorum Yapın