Hangi Durumlarda Yasal Takibe Düşülür?

Yasal takip kelimesi; birçok kişinin gözünü korkutmaktadır. Yasal takibe düşen kişiler, hiçbir bankadan hizmet alamazlar. Yasal takip sürecinde bankalar, tüm uyarılarına rağmen borçlarını zamanında ödemeyen kişiler için istenilen tutarın tahsil edilmesi adına yasal takip başlatmaktadırlar. Yasal takibe düşmek istemeyen kişilerin kredi kartı ve kredi borçlarını belirtilen tarihler arasında ödemesi gerekmektedir. Yasal takibe alınan kişilerin hiçbir bankadan hizmet alamamasına ek olarak icralık olması söz konusu olmaktadır.

Yasal Takibe Düşme Durumları

Bankalardan kredi çeken kişilerin bankayla yaptıkları sözleşmede, borcun ödenmesine dair bir mevzuat bulunmaktadır. Borçlarının asgari tutarını dahi ödemeyen kişiler için bankalar tarafından takip süreci başlatılır. Borcunu ödemeyen kişiler için ilk başlatılan süreç, idari takip süreci olarak bilinmektedir. İdari takip sürecinde borcunu ödemeyen kişinin yedi gün içerisinde ilgili bankaya gelmesi ve borçlarının yapılandırmasını tamamlaması gerekmektedir.

Kısacası, borcunu ödemeyen kişi, bankayla yeni bir ödeme planı oluşturmak zorundadır. İdari takip sürecinde bankaların müşterilerine verdiği yasal süre 90 gün olarak bilinmektedir. İdari takip sürecinde de borcunu ödememeye devam eden kişiler için bir sonraki süreçte hukuki takip başlatılmaktadır. Yasal takip süreci, idari takip sürecinde kapatılmayan borçlar için başlatılan kanuni bir süreçtir. Yasal takip sürecinin başlamasıyla beraber borcunu ödemeyen kişiler hakkında haciz gibi durumlar bile söz konusu olabilmektedir. Kişiler, Merkez Bankası yoluyla yasal takipte olup olmadıklarını öğrenme şansına erişebilirler.

Yorum Yapın