Hangi Bankada Hesabım Var? Nasıl Öğrenirim?

hangi bankada hesabım var

Hangi bankada hesabım var nasıl öğrenirim diyorsanız banka hesap sorgulama işlemlerini tüm detaylarıyla anlatıyoruz. Bankalardan hesap sorgulama oldukça sık yapılan bir işlemdir. Elbette, hangi bankada hesabın olduğu da bilinmiyorsa bunların hepsinin sorgulanması gerekmektedir. Aynı zamanda birçok bankada hesap olabileceği için bankalardan tek tek sorgulama yapılması gerekir. Oldukça zaman alıcı ve uğraştırıcı işlemlerdir. Ancak; bankalarda hesabın olup olmadığını öğrenmenin belli metotları vardır. Bu metotlar yoluyla bilgi edinilebilir.

Açık olan banka hesapları ilerleyen zamanlarda birçok soruna neden olabilir. Tüm bunlar düşünüldüğü zaman kişilerin açtırdıkları banka hesaplarını kapatmaları gerekir. Hesap kapatılmadan önce hesabın içinde bakiye varsa bu para alınmalıdır. Daha sonra da hesap kapatılmalıdır. Böylece hangi bankada ve bankanın hangi şubesinde hesabım var gibi sorunlar olmaz. Bunun yanı sıra; hesaptaki paranın zaman aşımına uğrayıp kaybedilme riski de ortadan kalkmış olur. Kişiler, aktif olmayan hesaplarını zaman kaybetmeden kapatmalıdırlar.

Adıma Açılmış Banka Hesabı Sorgulama

Kişiler, bankalarda vadeli ya da vadesiz hesap açtırmaktadır. Çoğu zaman açılan hesaplar unutulabiliyor. Bu gibi durumlarda kişiler hangi bankada hesabım var diye merak içinde olabiliyorlar. Bankalar hesap sorgulama ile ilgili pek çok işlem seçeneği sunmaktadır. Elbette, işlem seçenekleri bankalara göre değişmektedir.

Bazı bankalardaki hesap sorgulama işlemleri diğer bankalarda uygulanmayabilir. Bu nedenle; hangi bankalardan hesap sorgulaması yapılacaksa o bankaların sunduğu seçenekler bilinmelidir. Bu seçeneklerden en sık sunulan telefon bankacılığıdır. Kişi, söz konusu bankanın telefon bankacılığı hizmetinden kolaylıkla yararlanabilir.

E-Devlet Üzerinden Banka Hesabı Sorgulama

Hangi bankada hesap olduğunu öğrenmenin en pratik ve hızlı yolarından biri e-devlet üzerinden kontrol yapmaktır. Kişi, e-devlet web sitesine giriş yapmalıdır. Bunun yapılabilmesi için kişinin bir e-devlet şifresi olması gerekir. E-devlet şifresi PTT şubelerinden alınabilir. e-devlet şifresi olmayan kişiler bu hizmetten faydalanamaz. Bu nedenle; bu şifrenin mutlak alınması gerekir. E-devlet sayfası üzerinden güvenli bir şekilde işlem yapmak mümkündür. Sayfaya girildiği zaman;

  • Türkiye içinde hangi bankada hesap olduğu, hesapların genel durumu (hesapların açık ya da kapalı olup olmadığı),
  • Hesapların ne zaman açıldığı ve bankanın hangi şubesinde açıldığı, açık hesapların hareket dökümleri gibi bilgileri görülebilir.

Hangi Bankada Hesabın Olduğunu Online Öğrenme

Daha önce çalışılan bankaların internet bankacılığı hizmetinden yararlanılması gerekir. Bunun için söz konusu bankaların web sitelerine girilir. Buradan şifre yenileme bölümüne girilir. Bu bölümde TC Kimlik Numarası yardımıyla şifre yenileme işlemi gerçekleştirilir. Ancak; o bankada herhangi bir hesap yoksa şifre yenileme işlemi gerçekleştirilemez.

Başka bir deyişle; basit bir şifre değiştirme işlemi yapmaya çalışılarak o bankada hesabın olup olmadığı anlaşılır. Hesabın olmadığı banka şifre değiştirme ya da yenileme işlemi yapmaz. Bu da hesap kontrolü için kullanılan yöntemlerden bir tanesidir.

Telefon Bankacılığı ile Banka Hesabı Sorgulama Nasıl Yapılır?

İnternet bankacılığı ve diğer metotlarla banka hesabı sorgulama işlemi yapmak istemeyenler telefon bankacılığı yöntemini kullanabilirler. Çalışılan bankanın iletişim numarası aranarak müşteri temsilcisine bağlanılır. Müşteri temsilcisinden banka hesabının olup olmadığının kontrolü istenir. Böylece gerekli kontroller yapılır. Bankaların kendilerine özel müşteri hizmetleri hatlarının telefon numaraları mevcuttur. Bu numaralar tek tek aranarak gerekli destek alınabilir. Aşağıda sizler için bazı bankaların telefon bankacılığı hakkında bilgiler verdiğimiz sayfalarımızı paylaşıyoruz.

TC Kimlik Numarası ile Banka Hesabı Sorgulama

TC kimlik numarası ile banka hesabı sorgulamak için herhangi bir sorgulama motoru bulunmamaktadır. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun konuya dair her hangi bir açıklaması ya da beyanı bulunmamaktadır. Bu nedenle, kişilerin dikkatli olmalarında fayda bulunmaktadır. Zira; dolandırıcı platformlarla karşılaşılması mümkündür. İnternette hangi bankada hesabım var diye arama yaptığınızda TC kimlik numarası ile sorgulama yapılabileceği ifade edilerek kişiler mağdur edilmektedir. Bu gibi istenmeyen durumların yaşanmaması için bu tür platformlara yönelmek yanlıştır.

Hesapta Kalan Bakiye

Banka hesabı sorgulamanın birçok nedeni olabiliyor. Bu nedenlerden bir tanesi de mevcut banka hesabında olan bakiyelerin alınması için yapılmaktadır. Eğer unutulan banka hesabında bir bakiye mevcutsa bu miktar geri alınabilir. Ancak; bu noktada önemli bir husus atlanmamalıdır. Hangi bankada param var diye soranlar, eğer bu para zaman aşımına uğradıysa böyle durumlarda hesaptaki paranın alınması mümkün olmaz. Burada bulunan miktar TMSF’ye devredilir. TMSF’ye devredilen paralar hiçbir şekilden geri alınamaz. Burada bahsi geçen zaman aşımı süresine ilişkin bilgiler TMSF’nin kendi sitesinde yayınlanır. Kişiler bu adres üzerinden zaman aşımına ilişkin bilgiler edinebilirler.

Bu yazımızda hangi bankada hesabım var nasıl öğrenebilirim sorusuna detaylarıyla cevap verdik. Eğer bu konu hakkında aklınıza takılanlar varsa veya eklemek istedikleriniz varsa sayfamıza yorum bırakabilirsiniz.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu