Halkbank İban Sorgulama

halkbank iban sorgulama

Halkbank iban sorgulama nasıl yapılır? IBAN numarasından hesap no nasıl hesaplanır tüm detayları yazımızdan anlatıyoruz. IBAN numaraları ülkemizde 2010 yılından beri kullanılmaktadır. İlk kez Avrupa Birliği ülkelerinde kullanılmıştır. İngilizce “International Bank Account Number” yani Uluslararası Banka Hesap Numarası’nın kısaltmasıdır. Her ülkede IBAN numarası farklı olabilir ancak getirilen standart nedeni ile 34 haneyi geçmesi mümkün değildir.

Halkbank IBAN Hesaplama Nasıl Yapılır?

Bazı durumlarda müşterilerin elinde sadece hesap numarası ve şube bilgisi bulunur. Hesap numarası ve şube bilgisi ile IBAN numarasına ulaşmak mümkündür. Bunun için yine Halkbank internet sitesine girilir. IBAN hesaplama ekranından şube seçilir ve ilgili hesap numarası girilir IBAN hesapla butonu ile ilgili IBAN ekrana düşer.

Müşteri elinde sadece IBAN no bulunması durumunda ise hesap numarası veya şube bilgisine ulaşmak mümkündür. bunun için yine IBAN hesaplama ekranı altındaki hesap no/şube bulma ekranına girilir. İlgili IBAN numarası yazılır “hesap no/şube bul” kısmına tıklanır ve açılan ekrandan bilgilere ulaşılabilir.

Halkbank iban sorgulama işlemlerinde IBAN numarası kontrol etmek veya hesaplamak isteyen kişilerin internet kullanımı dışında başvuracakları yöntem Halkbank müşteri hizmetlerini aramaktır. Halkbank müşteri hizmetlerinin numarası 0850 222 4 400 şeklindedir.

Halkbank IBAN Kontrolü Nasıl Yapılır?

Halkbank’tan yapılacak IBAN sorgulama için bankanın resmi internet sitesi adresine girilir. IBAN hesaplayıcı sekmesi altında açılan “IBAN no kontrolü” ekranına girilir. TR ile başlayan kısma ilgili IBAN numarası yazılır ve IBAN kontrol kısmına tıklanır. IBAN’ın doğru olup olmadığı bilgisine ulaşmak için bu işlemler yeterlidir. Sonuç hemen ekranınıza düşecektir. Bu hizmet ile yapacağınız işlemlerdeki hata payını büyük oranda azaltmış olursunuz.

Halkbankın resmi sitesinde yer alan IBAN sorgulama aracıyla IBAN numarası kontrolü, IBAN no hesaplama ve IBAN numarasından hesap numarası ve şube bulma sorgulaması yapabilirsiniz. Bu araca ulaşmak için https://www.halkbank.com.tr/11281-iban_kontrol adresini kullanabilirsiniz.

IBAN Numarası İçindeki Rakamlar Ne İfade Eder

Ülkemizde her bankaya ait IBAN numarası kullanma zorunluluğu vardır. Her hesaba ait sadece bir adet IBAN vardır. Bu durum tüm dünya için geçerlidir. Yani IBAN numaraları dünya genelinde eşsizdir. En fazla 34 hane olabilen IBAN numaraları ülkemizde 26 hane olarak kullanılmaktadır. İlk iki hane ülke kodunu temsil eder. Sonraki iki hane kontrol rakamlarıdır. Bu rakamlar ile IBAN’ın doğru olup olmadığı kontrol edilir. Gerisi ise ulusal banka hesap numarasıdır. Ülkemizde geçerli olan 26 haneli IBAN numaralarının son 8 hanesi hesap numarasını belirtmektedir.

IBAN Doğrulama Nedir?

IBAN numaraları tün dünya genelinde kullanıldığı için belirli bir formatta olmak zorundadır. İşlem yapmak isteyen kişiler için ilgili IBAN’ın doğru olup olmadığının kontrolü önemlidir. Örneğin yaptığı iş karşılığı yurt dışına para göndermek isteyen kişi işlemi IBAN doğrulama yapmadan gönderirse ve IBAN’da hata olursa işlem süresi uzar. Özellikle kura bağlı işlemlerde bu durum büyük önem arz eder. IBAN doğrulama sistemi hemen hemen her bankanın internet sitesinde mevcut ve oldukça kolaydır. Halkbank iban sorgulama sayfası da bulunmaktadır. Ancak IBAN doğrulama ile sadece IBAN’ın gerekli formata uygunluğunun kontrolü yapılabilir. IBAN’ın kime ait olduğu bilgisine ulaşılamaz.

Yorum Yapın