Halkbank Eksi Hesap Nasıl Açılır? (Açık Hesap)

halkbank eksi hesap nasıl açılır

Ek hesap veya açık hesap olarak da bilinen Halkbank eksi hesap nasıl açılır, özellikleri avantajları nelerdir gibi merak edilenleri bu sayfamızdan öğrenebilirsiniz. Öncelikle bu hesap nedir diye soracak olursanız, harcamaların planlı yapılamadığı zor durumlardan müşterileri kurtaran bir hizmettir diyebiliriz. Nakdin olmadığı durumlarda, acil ödemeler için yardıma koşan eksi hesap, avantajları ve kolay kullanım imkanı ile en çok tercih edilen hesap türlerindendir.

Halkbank eksi hesabı aslında bir kredili mevduat hesabıdır. Her bankada farklı bir ismi olabilen bu hesabın Halk Bankası’ndaki ismi ise açık hesaptır. Nakit paranın olmadığı dönemlerde banka tarafından kullanıcının mevduat hesabına tanımlanan ve harcama yapılmasına imkan veren bir tür ek hesaptır.

Halkbank Eksi Hesabın Özellikleri ve Avantajları

Halkbank’ın sunduğu ek hesap hizmetinin bir çok avantajı bulunuyor. Örneğin hesabınızda bakiye olmadan bile ödemeleriniz aksamadan devam eder. Böylece Halkbank otomatik ödeme talimatı verdiğiniz faturalarınız güvence altına alınmış olur ve günü gelmeden ödenir. Hesabınıza tanımlanan para ile her türlü alışverişi gerçekleştirmek mümkündür.

Nakit olarak para çekmeye de izin veren Halkbank ek hesapla limitleriniz içinde şubelerden ve ATM’lerden para çekebilirsiniz. Limit kullanımları için faiz dışında herhangi bir komisyon veya masraf ödemezsiniz. Kullandığınız limitin faizi günlük olarak hesaplanır ve dilerseniz aylık veya üç aylık olarak olarak hesaba yansıtılır. Bunlar dışında hesabınıza para aktardığınız zaman eksi bakiye kullanımınız varsa öncelikli olarak bu bakiye kapatılır.

Halkbank kredi mevduat hesabı faiz oranı ve 30 gün vadeli 1.000 TL’lik örnek kullanım tablosu aşağıdadır;

TutarFaiz OranıSüreFaiz Tutarı
1.000 TL%1,7930 Gün22,19 TL

Halkbank Eksi Hesap Açma İşlemleri

Halkbank eksi hesap tanımlaması oldukça kolaydır. En yakın Halkbank şubelerinden, Halkbank’a ait resmi internet sitesi üzerinden ya da Halkbank diyalog üzerinden bankayla iletişime geçilerek eksi hesap için başvuru yapılabilir. Devamında banka bu başvuruyu incelemeye alır ve çok kısa bir zaman içerisinde kullanıcıya olumlu ya da olumsuz bir geri dönüş sağlar. Halkbank eksi hesap açmak gibi bir düşünceniz varsa Halkbank açık hesap sayfası üzerinden daha detaylı bilgi alabilir ve başvuru yapabilirsiniz.

Olumlu sonuçlanan başvurularda limitler hemen kullanıcının hesabına tanımlanır ve kullanıcı anında hesabını kullanmaya başlayabilir. Ek hesap için tanımlanan limit, kullanıcının gelir düzeyine göre belirlenmektedir. Gelir düzeyindeki artış ya da azalışa bağlı olarak ek hesap limitinde de değişikliğe gidilebilir. Kullanıcının isteğine göre limit anında düşürülebilir ancak limit artırma talebi bankanın kredi değerlendirme politikaları çerçevesinde değerlendirilir. Kullanım durumu ve geri ödeme planı dikkate alınarak yapılacak incelemeler ile limite dair güncellemelere karar verilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu