Halkbank EFT Saatleri 2020

EFT, bir çeşit para gönderme sistemidir. Bir bankadan başka bir bankaya yapılan para transferine denir ve yapılan EFT Merkez Bankası onayından geçmektedir.  Ancak belli saatler içerisinde yapılır ve her bankanın EFT saati farklıdır. Halkbank’ın EFT saatleri ise 08.00-16.30’dur. Bu saatler arasında yapacağınız EFT ortalama yarım saat içinde karşı tarafın hesabına düşmektedir. Saat 16.30’dan sonra yapılan EFT’ler bir sonraki gün karşı tarafın hesabına düşer. Eğer araya hafta sonu veya tatil girdiyse bir sonraki mesai gününde hesaba aktarılır. Örneğin Pazartesi günü saat 17.30’da yapmış olduğunuz EFT Salı gününe, Cuma günü saat 17.30’dan sonra yapmış olduğunuz EFT Pazartesi gününe hesaba geçecektir.

Havale Mi, EFT Mi?

Bu sorunun cevabı kesin bir cevap olamaz. Havale 7/24 bankalardan gönderilir EFT ise yalnızca mesai saatleri içerisinde gerçekleşir. Havale ile sadece kendi bankanıza para gönderebilirken EFT başka bir banka şubesine gönderilen işleme verilen isimdir. Bu nedenle EFT ve havale kıyaslanamaz.

Halkbank EFT Ücretleri

Halkbank üzerinden EFT yapılırken belli bir ücret alınmaktadır. Dileğinize göre karşı taraf veya sizin tarafınızdan bu ücret tahsis edilir. Saat 16.30’dan sonra şube içinde yapılan EFT’den 60 TL ücret alınır. Şubeden gönderilen nakit EFT için 53 TL ücret alınır. Halkbank hesabınızı kullanarak gönderdiğiniz EFT 46 TL olarak ücretlendirilir. Halkbank üzerinden yapacağınız düzenli EFT’ler 3.5 TL’dir. İnternet bankacılığı üzerinden yapacağınız EFT ücreti 3 TL’dir. İnternet üzerinden yapılan düzenli EFT ücreti 0.50 kuruştur. Bu ücretler ile dilediğiniz zaman EFT yapabilirsiniz ancak mesai saatleri içinde karşı tarafın hesabına geçeceğini unutmayınız.

EFT Yapmanın Avantajları

EFT yapmanın avantajları bir bankadan başka bankaya havale yapabilmektir. Özellikle internet üzerinden yapılan EFT oldukça avantajlıdır. Oturduğunuz yerden telefon aracılığıyla EFT yapabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken telefonunuza internet bankacılığını indirmektir. İnternet bankacılığı üzerinden EFT yapmanın bir diğer avantajı zamandan tasarruf etmenizdir. Bankada saatlerce sıra beklemektense iki dakika içerisinde EFT işleminizi halledebilirsiniz.

Sizde Halkbank üzerinden internet aracılığı ile EFT yapabilmek için bir hesap kartı çıkarmalısınız.