Gürcistan Hükumeti Bağcılık Sektörünü Sübvanse Edeceğini Açıkladı

Gürcistan Hükumeti Bağcılık Sektörünü Sübvanse Edeceğini Açıkladı

Gürcistan’ın tarımda en güçlü olduğu bağcılık alanında bu yıl sıkıntılar yaşadığı açıklandı. Özellikle alkollü içecekler üretiminde kullanılan üzümler bu yıl daha az üretilmesi ile beraber elde edilen içecekler ihraç da edilemedi. Öyle ki Gürcistan’ın üzümle elde ettiği şarap ihracatı bu yıl %11 oranında düştü.

Gürcistan hükumeti ise durum karşısında bir takım önlemler almayı planladı. Buna göre alacakları üzümleri işleyecek olan şirketler üzüm alımlarında sübvanse edilecekler. Bu konuda özel bir çalışma gurubu çiftçilerle alıcılar arasındaki ticaretin daha iyi yürütülebilmesi için bakanlık nezdinde çalışmalar yapacak.

Konuyla alakalı açıklamalar yapan ülkenin tarım bakanı Davitashvili, “Ülkemizin en büyük sektörü olan bağcılık sektöründe çiftçilerimize böyle yardımlar yapmamız ülkemizin birliği beraberliği ve dayanışması açısından çok önemli. Yardımları yapmamız çiftçiler tarafından da mutlulukla karşılandı ve çok fazla takdir edildik. Desteklemeler ile beraber 2020’yi daha zorlayıcı bir yıl olarak geçirmeyi planlıyoruz.” dedi.

Devletin bu yıl üzüm hasadına 19 milyon dolardan fazla destekleme sağlayacağı açıklandı. Açıklamanın ardından çiftçilerin rahat bir nefes aldığı, alım yapacak firmaların da destekten memnun kaldıkları belirtildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı