Gelir Testi Formu Nereden Nasıl Alınır ve Doldurulur?

Gelir testi formu dolduracaksınız bu sayfamız üzerinden ihtiyacınız olan bilgileri edinebilirsiniz.

gelir testi formu nereden nasıl alınır

Gelir testi formu, son zamanların en çok talep alan formlarından biridir. Özellikle artan maddi yetersizlik ile de vatandaşların birçoğu için gelir testi alındıktan ve gerekli mecralara ulaştırıldıktan sonra çok önemli bir avantajdır. Biz de bu yazımızda o avantajları yaşayabilmeniz için izlemeniz gereken adımlardan biri olan gelir testi formunu anlatıyoruz.

Gelir Testi Formu Nedir?

SSK (Sosyal Sağlık Kurumu) tarafından yapılan bir test sonucu size bu form verilir. Hiçbir sosyal güvenceye sahip olmayan vatandaşların yapabileceği bu test ve eğer onaydan geçerse alabilecekleri bu belge, sosyal güvencesi olmayan vatandaşlara bir kapı açıyor. Bir prim ödeyip ödemeyeceklerini, eğer ödemeleri gereken bir durum söz konusu ise de ne kadar prim ödeyeceğini belirleyen bir testtir.

Sosyal güvencesi olmayan vatandaşların gelir durumlarının belirlenmesi amacıyla yapılan bu test, testiniz onaylandıktan sonra kuşkusuz size birçok fırsat kapısı açmaya devam edecektir.

Gelir Testi Formu Neden İstenir?

Gelir testi formu, kişinin gelirinden emin olmak istendiği için ve gelir testini yaptıktan sonra faydalanmak istediği birçok yardım olan kişilerin hakkının yenmemesi için yapılır. Bu açıdan bakıldığında oldukça gerekli olan bu test, aynı zamanda olası hırsızlıkların da önünü kesmek için işe yarayabiliyor.

Kimler Gelir Testi Yaptırmak Zorunda?

Hiçbir sigorta altında olmayan kişilerin hepsi gelir testi yaptırmak zorundadır. Özellikle işinden yeni ayrılan kişiler, eğer bir sigortadan faydalanmak istemiyorlarsa tez vakitte gelir testi yaptırıp ilerleme kaydetmeliler. Çünkü aksi bir durumda maddi açıdan zor durumlara girebilirler.

Kimler Gelir Testi Yaptıramaz?

Reşit olmayan hiç kimse gelir testi formunu dolduramaz. Yasal olan gelir testi formları, yalnızca reşit olan kişileri kabul etmektedir. Yani 18 yaşını doldurmayan hiçbir birey gelir testi formu almayı hak edemez.

Gelir Testi Formunun Şartları Var mı? Varsa Bunlar Neler?

Gelir testi formunun da yine devlet tarafından yapılan birçok testlerde olduğu gibi şartları vardır. Bu şartlar, genellikle gelir testi formunu doğru kılmak için yapılır. İleride gelir testi formunu kullanarak yapılacak olan bazı işlemlerin doğruluğundan emin olunması amacıyla bu testlerin şartları oldukça gereklidir. Gelir Testi Şartnamesini şöyle sıralayacak olursak:

 • Gelir testi değerlendirilirken evde yaşayan her birey ayrı ayrı dikkate alınır. (Örneğin; çekirdek aile yani çocuk, anne ve baba ancak eğer evde anne ya da babanın ebeveynleri de yaşıyorsa o kişiler de düşünülerek değerlendirilme yapılır.) Daha da ayrıntılı açıklayacak olursak; evinizin içine giren gelir miktarından çok evde kaç kişinin yaşadığı ve kişi bazına bölündüğünde tek kişi üstüne ne kadar para miktarı düştüğü de önemlidir.
 • Hanede kaç kişinin yaşandığı değerlendirildikten sonra ailenin toplam ayrık geliri hesaplanır. Hane içinde kaç kişi yaşıyorsa o kadar kişinin bir ayda toplam aylık gelirleri bulunur.
 • Aile kendi evinde ya da kira ödemeden bir yakınının hanesinde yaşıyor ise, evin rayiç bedelinin 240’ta biri gereklidir.
 • Ailenin oturmadığı ama kendilerine ait olan başka bir evi var ise bu evlerin de 240’ta biri.
 • Oturmadıkları evler eğer kiraya verilmiş ise bir ay içinde aldıkları toplam kira bedeli.
 • Ailenin hazırda var olan dükkanı var ise bu dükkanın da 240’ta biri
 • Evler için de olduğu gibi dükkanı ailenin kullanmadığı ama kendilerine ait olan bir dükkan var ise bu dükkanın 240’ta biri.
 • Dükkan kira ise aylık kira geliri.
 • Uzun zamandır süregelen burs alımı ya da edilen yardımların bir ay içindeki ortalaması.
 • Var ise büyükbaş – küçükbaş ya da binek hayvanların rayiç bedelinin 120’de biri.
 • Bankada belirli bir miktar para var ise bu paranın aylık faiz getirisinin iki katı.
 • Son olarak ise giyim, beslenme, sağlık, eğitim gibi temel ihtiyaçlara yapılan harcamaların aylık gider ortalama tablosu.

Eğer tüm bu şartnamelere uyuyorsanız, gelir testi formunu tam anlamıyla onaylanabilecek bir biçimde tamamlamışsınız demektir. Bunlar kurum tarafından da tespit edilerek onaylanabilir.

Gelir Testi Formuna Nereden ve Nasıl Başvurabilirim?

Gelir testini elde etmeniz için izlemeniz gereken birtakım adımlar vardır. Evinizde oturup alamayacağınız bir test formu olduğu gibi, onu elde etmek için uzun uzun uğraşmanız da gerekmiyor.

Aşağıdaki birkaç adımı takip ederseniz gayet kolay bir biçimde gelir testi formunu elde edebilirsiniz:

 • İlçenizin ya da ilinizin bağlı olduğu kaymakamlıklar ve valiliklerin oluşturduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları gitmeniz gelir testi formu için gitmeniz gereken bir yerdir.
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına giderken yanınızda T.C. kimliğiniz ve bir adet kimlik belgesi fotokopiniz mutlaka olmalıdır. Bunun yanında kimi zaman iki adet vesikalık fotoğraf istenebiliyor. Kuruma gitmeden önce yanınıza almanızda fayda var.
 • Daha sonra size verilen gelir testi için olan formları eksik bırakmadan, açıklayıcı bir biçimde doldurmalısınız. Bu, gelir testinizin onaylanması için önemli hususlardan biridir.

Dikkat: Gelir testi formu başvurusu yaptırmak istiyorsanız bizzat sizin kuruma gitmeniz gerekli. Yalnızca çok istisnai durumlarda başvuru yapmak isteyen kişinin birinci derecen yakını kabul edilebilir. Bunun için de oldukça elle tutulur bir neden göstermeniz gerekli.

Görüldüğü üzere, gelir testini elde etmek hiç de zor değil. Yapmanız gereken tek şey yanınıza istenen eşyaları almak ve kaymakamlık – valilik bünyesinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına gitmeniz.

Gelir Testi Formu Sonucunu Nasıl Öğrenebilirim?

Gelir testi formuna başvuru yapan vatandaşlar bulundukları il ve ilçenin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek gelir testi formlarını sonuçlarını öğrenebilirler. Yani başvuruyu yapmak için gittiğiniz yere sonucunu öğrenmek amacıyla yeniden gitmeniz gerekiyor.

Başvuru onaylanan vatandaşların maddi durumunun yetersiz olduğu ve devletin yardım etmesi gerektiği anlaşılır. Bunun üzerine ailenin GSS (Genel Sağlık Sigortası) primini devlet öder.

Ancak başvurusu onaylanmayan vatandaşlar için durum biraz farklıdır. Başvurusunun onaylanmamasının sebebi muhtemelen şartnamelere uymaması ve bu nedenle maddi gelirinin yetersiz görünmemesidir. Başvuru onaylanmayan kişiler, her ay ödemek zorunda oldukları GSS’yi kendileri karşılamak zorunda kalırlar. GSS prim ücreti güncel olarak 89 TL’dir. Her ay 89 TL ödeyerek hem kendilerini hem de ailelerini sağlık sigortası kapsamına aldırmış olurlar.

Gelir Testi Form Sonucumu E-Devlet Üzerinden Öğrenebilir Miyim?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına tekrar gitmek istemeyen vatandaşlarımız için çok güzel ve yararlı bir seçenek olan E-Devlet uygulamasını gelir testi sonucunu öğrenmek için de kullanılabilir.

Gelir Testi Form sonucunu öğrenmek isteyenler kendi E-Devlet hesaplarına giriş yaptıktan sonra arama motoruna “gelir testi” yazmanız aratmanıza yetecektir. Daha sonra karşınıza çıkacak olan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı/Gelir Testi Sonucu Sorgulama seçeneğine tıklayarak rahatlıkla gelir testi form sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

Gelir Testi Form Sonucu Ne Kadar Sürede Açıklanır?

Sizin başvuru yaptığınız dönemdeki yoğunluğa göre değişecek olan bu süre, genellikle on beş günü geçmez. En fazla on beş gün iş günü içinde, en az ise beş gün içinde test sonucunuzu elde edebilirsiniz. Sorgulamak istediğiniz zamanlarda E-Devlet’e giriş yapmanız ve gerekli adımları izleyerek gelir testi form sonucunuzu sorgulayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu