Gelir Belgesi Olmadan Taşıt Kredisi Çekilebilir Mi?

Gelir Belgesi Olmadan Taşıt Kredisi Çekilebilir  Mi?

Taşıt kredisi otomobil veya ticari araç sahibi olmak isteyenlerin bankalardan çeşitli ödeme seçenekleri ve faiz oranları ile aldıkları kredi hizmetidir. Taşıt kredisi ile ilgili en çok gelir belgesi olmadan taşıt kredisi çekilebilir mi diye merak edilmektedir. Bu yazımızda size taşıt kredisi ile ilgili merak ettiklerinizi anlatacağız.

Taşıt Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

Taşıt Kredileri Hangi Araçlar İçin Kullanılır?

Taşıt kredisi hem sıfır araçlar hem de ikinci el araçlar için kullanılabilir. Sıfır araçlarda aracınızın mali değerini gösteren bir fatura veya belge yeterli iken ikinci el araçlar için prosedür biraz daha farklı olabiliyor.

İkinci el araçları satın alırken banka kredisi kullanmak istiyorsanız aracın yaşı, ruhsatı gibi evraklar istenebilmektedir. Örneğin kredi kullanarak ikinci el bir araç alacaksanız arabanın yaşı en fazla 5 olmalıdır. Almak istediğiniz araç için kredi çekecekseniz, gerekli koşulları sağladığınız sürece kredi çekebilirsiniz. Kredi notunuz iyiyse, alacağınız araç ile ilgili gerekli koşul ve belgeleri getirdiğiniz sürece rahatlıkla kredi alabilirsiniz.

Taşıt Kredisi Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kredi çekerek satın alacağınız aracın özelliklerinin sizin için yeterli olup olmadığını iyi araştırmalısınız. İhtiyaçlarınızı karşılayamayacak bir araba için kredi çekmemelisiniz. Araca karar verdikten sonra bankaya başvurmalısınız. Sıfır araçlar için satış bedeli dikkate alınmaktadır ve bu nedenle de kredi tutarı genellikle %70n ila %90 aralığında çıkmaktadır.

Örneğin 100,000 Liralık bir araç alacaksanız ortalama 70,000 ila 90,000 aralığında bir tutarı kredi olarak çekebilirsiniz. Geri kalan 10,000 ila 30,000 Liralık tutarı peşin olarak ödemeniz veya ihtiyaç kredisi ile kapatmanız gerekmektedir.

Satın almak istediğiniz araç ikinci el ise taşıt kredisi alırken sıfır araç alımına benzer bir uygulama söz konusudur; bu kez de tutar aracın yaşına göre değişiklik gösterir ve kasko bedelinin &60ı ila %80i gibi bir tutar kredi olarak size ödenir. Geri kalan tutar yine tüketici tarafından peşin ödenmelidir.

Taşıt Kredisi Alırken Gerekli Koşullar

  • Eğer sıfır araç alacaksanız kefil istenmez, araç rehin altına alınır.
  • İkinci el araç alırken tüketicinin kredi durumuna göre kefil istenebilir.
  • Kredi skorunuzun yüksek olması gerekir.
  • Sizden maaş bordrosu gibi gelirinizi gösteren evraklar istenebilir.

Gelir Belgesi Olmadan Kredi Çekilebilir Mi?

Gelir belgesi bankaların tüketicilerin krediyi ödeyebilmesi hakkında bilgi sahibi olmak için istedikleri evraktır. Hiçbir banka düzenli ve belirli bir geliri olmayan kişilere kredi vermek istemez. Gelir belgesi, bankanın kendisini koruma altına almak için istediği bir belgedir.
Hesaplarındaki para sirkülasyonlarını ve para akışını göstererek de kredi çekenler vardır. Ancak gelir belgesi olmadan ve banka hesapları bulunmadan gelir belgesi olmadan taşıt kredisi çekilebilir mi diye merak edenler şu yöntemleri deneyebilirler:

  • İpotek tesis ettirmek
  • Kefil göstermek
  • Taahhütte bulunmak

Kredi notunuz yüksekse, daha önce kara listeye düşmemişseniz, hakkınızda yasal takip süreçleri gibi olumsuz sicil oluşmamışsa, gelir belgesi olmadan taşıt kredisi çekilebilir mi diye merak ediyorsanız kredi almak için kefil veya ipotek karşılığında taşıt kredisi alabileceğinizi bilmelisiniz.

Günümüzde bankalar krediler için internet bankacılığı veya mobil uygulamalardan başvuru yapma olanağı sunsa da kredinin çıkıp çıkmayacağı veya ne oranda çıkacağı banka şubelerinde belirlenmektedir.

Bir Cevap Yazın