Gelir Belgesiz Taşıt Kredisi Çekilebilir Mi?

gelir belgesiz taşıt kredisi

Gelir belgesi olmadan taşıt kredisi çekilebilir mi, taşıt kredisi talebiniz gelir belgesi olmadan kabul edilir mi, taşıt kredisi almak için şartlar neler konusunda tüm bilgiler sayfamızda yer alıyor. Taşıt kredisi otomobil veya ticari araç sahibi olmak isteyenlerin bankalardan çeşitli ödeme seçenekleri ve faiz oranları ile aldıkları finansman desteğidir. Taşıt kredisi ile ilgili en çok gelir belgesi olmadan taşıt kredisi çekilebilir mi diye merak edilmektedir. Bu yazımızda size taşıt kredisi ile ilgili konularda en çok sorulanları anlatacağız.

Taşıt Kredileri Hangi Araçlar İçin Kullanılır?

Taşıt kredisi hem sıfır araçlar hem de ikinci el araçlar için kullanılabilir. Sıfır araçlarda aracınızın mali değerini gösteren bir fatura veya belge yeterli iken ikinci el araçlar için prosedür biraz daha farklı olabiliyor.

İkinci el araçları satın alırken banka kredisi kullanmak istiyorsanız aracın yaşı, ruhsatı gibi evraklar istenebiliyor. Örneğin kredi kullanarak ikinci el bir araç alacaksanız arabanın yaşı en fazla 5 olmalıdır. Almak istediğiniz araç için kredi çekecekseniz, gerekli koşulları sağladığınız sürece kredi çekebilirsiniz. Kredi notunuz iyiyse, alacağınız araç ile ilgili gerekli koşul ve belgeleri getirdiğiniz sürece rahatlıkla kredi alabilirsiniz.

Taşıt Kredisi Almak İçin Şartlar

Gelir belgesi, kredi başvurularında mutlaka isteniyor. Bu durumun nedeni direkt olarak kişinin alacağı krediyi geri ödeyecek olduğunun garantisini sunması. Direkt olarak kredi almak için yapılacak olan online başvuru sonrasında, müşteri temsilcisi ile görüşmede gelir belgesinin kontrol edilmesi istenecek. Bunun için kişinin maaş bordrosu yeterli olabilir. Son 6 aya dönük maaş bordrosunun görüntülenmesi de istenebilir. Gelir belgesi olmadan taşıt kredisi çekmek direkt olarak kişinin var olan diğer koşulları ile alakalıdır. Kişinin emekli olması ya da buna benzer farklı bir özelliğinin olması kredi alması için yeterli olabilir.

Sonuç olarak bilinmesi gereken, alınacak olan kredinin türü ne olursa olsun, geri ödeme için kredinin mutlaka güvenli bir şekilde kanıtlanması. Bankanın bu şartı sağlamanızı istemesi dışında herhangi bir şartı olmadığından direkt olarak kredi alma şansınızı değerlendirmeniz mümkün olacak.

Taşıt Kredisi Almak İçin İstenen Diğer Şartlar

Taşıt kredisi almak istiyorum diyen bir kişi, direkt olarak kredi almak için şartları sağlıyor mu kontrol edecek. Taşıt kredisi almanız için gelir belgesi dışında sizden talep edilen kefil de olabilir. Bu durumda direkt olarak sizinle hemen hemen aynı şartları sağlayabilecek, geliri olan bir kişinin size kefil olması gerekiyor. Kredi talep etmeniz sırasında direkt olarak krediyi almanız için gerekli olan şartları öğreneceksiniz. 18 yaşından küçük birinin taşıt kredisi alması gibi bir durum söz konusu değil. Aynı şekilde belli bir yaşın üstünde olan kişiler için de yaşlılık durumu nedeni ile kredi alınması mümkün olmuyor.

  • Kefil şartının sağlanması
  • Gelir belgesinin olması
  • SGK ödemeleri
  • Kredinin geri ödenecek olduğuna dair garanti

Gibi pek çok husus, direkt olarak kontrol edilir. Gelir belgesi olmadan kredi almak gibi bir durumun oluşması için şartların banka tarafından kabul edilmesi yeterlidir. Banka sonucu açıklayacaktır.

Taşıt Kredisi Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kredi çekerek satın alacağınız aracın özelliklerinin sizin için yeterli olup olmadığını iyi araştırmalısınız. İhtiyaçlarınızı karşılayamayacak bir araba için kredi çekmemelisiniz. Araca karar verdikten sonra bankaya başvurmalısınız. Sıfır araçlar için satış bedeli dikkate alınmaktadır ve bu nedenle de kredi tutarı genellikle yüzde 70 ile yüzde 90 aralığında çıkmaktadır.

Örneğin 100.000 liralık bir araç alacaksanız ortalama 70.000 ile 90.000 aralığında bir tutarı kredi olarak çekebilirsiniz. Geri kalan 10.000 ile 30.000 liralık tutarı peşin olarak ödemeniz veya ihtiyaç kredisi ile kapatmanız gerekmektedir.

İlgili Yazı: Taşıt Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

Satın almak istediğiniz araç ikinci el ise taşıt kredisi alırken sıfır araç alımına benzer bir uygulama söz konusudur; bu kez de tutar aracın yaşına göre değişiklik gösterir ve kasko bedelinin %60 – %80’i gibi bir tutar kredi olarak size ödenir. Geri kalan tutar yine tüketici tarafından peşin ödenmelidir.

Gelir Belgesiz Taşıt Kredisi Çekilebilir Mi?

Gelir belgesi bankaların tüketicilerin krediyi ödeyebilmesi hakkında bilgi sahibi olmak için istedikleri evraktır. Hiçbir banka düzenli ve belirli bir geliri olmayan kişilere kredi vermek istemez. Gelir belgesi, bankanın kendisini koruma altına almak için istediği bir belgedir.
Hesaplarındaki para sirkülasyonlarını ve para akışını göstererek de kredi çekenler vardır. Ancak gelir belgesi olmadan ve banka hesapları bulunmadan gelir belgesi olmadan taşıt kredisi çekilebilir mi diye merak edenler şu yöntemleri deneyebilirler:

  • İpotek tesis ettirmek
  • Kefil göstermek
  • Taahhütte bulunmak

Kredi notunuz yüksekse, daha önce kara listeye düşmemiş iseniz hakkınızda yasal takip süreçleri gibi olumsuz sicil oluşmamışsa, gelir belgesi olmadan taşıt kredisi çekilebilir mi diye soruyorsanız kredi almak için kefil veya ipotek karşılığında taşıt kredisi alabileceğinizi bilmelisiniz. Günümüzde bankalar krediler için internet bankacılığı veya mobil uygulamalardan başvuru yapma olanağı sunsa da kredinin çıkıp çıkmayacağı veya ne oranda çıkacağı banka şubelerinde belirlenmektedir. Ayrıca bu konuyla alakalı sigortasız kredi veren bankalar yazımıza da bakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu